Quantcast
Channel: Lábnyomok
Viewing all 191 articles
Browse latest View live

Kicsit sem uncsi január

$
0
0



A legtöbben utálják a januárt, mert hideg, mert elegük van a télikabátból és mert januárban nehéz elképzelni, hogy a kopasz fák valaha kivirágoznak. Még mindig korán sötétedik, bár már észrevesszük a gyerekekkel, amikor valamelyik különóráról jövünk haza, hogy hosszabbodnak a nappalok. Szóval könnyen rámondjuk szegény januárra, hogy depressziós hónap és utálatos, szürke és unalmas. Pedig nem is annyira.
Mi például pont ebben a hónapban szeretünk a legjobban színházba vagy más kulturális programra járni, ha pedig a szabad levegőre vágyunk, hát lehet korcsolyázni, ráadásul a legcsokisabb süteményeket is ekkor a legideálisabb elkészíteni és felfalni.

Leírom merre jártunk mostanában, mit láttunk, hátha kedvet kap más is valamelyikhez.

A Kolibri Fészekben láttuk Ljudmilla Ulickaja, mostanság nagyon népszerű írónő - Százlábúak láb alatt című- darabját. Karácsonyra kaptuk a jegyeket sógornőmtől, aki ritkán fog mellé. Mondjuk elég nehéz rá jegyet kapni, így ez önmagában is azt sugallta, hogy jó lehet. Ljudmila Ulickaja hősei - a testvéreitől meggyötört, beteges szürkeveréb, az édesanyja miatt kóbor macskává lett kandúr és a magára hagyott, bölcs gyógynövény -, nem klasszikus mesefigurák - ahogyan történetük sem hagyományos. Olyan, amiről aztán sokáig lehet beszélni hazafelé úton és més azután is. Hat éven aluliaknak nem ajánlom.


Nem gondoltuk volna, hogy a Belvárosi Színházban kötünk ki egyik vasárnap, amikor a Gipszkorszakba kellett bejönnünk valami miatt, ám a lányaink annyira jól érezték magukat (bizony, még mindig nem unják..), hogy ott ragadtak, mi pedig kihasználtuk a remek alkalmat. Elugrottunk, hogy meghallgassuk Kulka Ez a hely című előadóestjét pontosabban előadó délutánját. Kulka aktuálpolitikát is belevitt a dalokat átkötő szövegbe, ettől aztán még életszagúbb lett az egész és persze nagyon igaz minden szava és dala Jó kedvünk nem lett tőle, de hát nem is erről szólt egyébként pedig Kulkának ugyanúgy jól áll a sanzon, a kuplé és a Leonard Cohen dal, mint annak idején a Magenheim doktor szerep.



Nehéz jegyet kapni a Házasságtól válóperig című darabra is a Tháliába. Talán, mert elég jó a szereposztás. Schell Judit, Csányi Sándor és Szombathy Gyula meg az ütős cím elég ahhoz, hogy kíváncsiak legyenek az emberek az előadásra. Mi már kisebb elvárásokkal mentünk, mivel sógornőm, akitől a gyerekmegőrzéssel egybekötött ajándék jegyeket kaptuk, már látta előttünk és kevésbé lelkesen mesélt róla, mint azt vártam volna. Nos. Valóban. Az nézze meg, aki szereti a bohózatot, aki a Szeszélyes Évszakokért még tudott rajongani, aki csak egy önfeledt, laza, nevetős estére vágyik, semmi többre. Mi is jókat nevettünk, itt-ott viszont már nem tudtunk, mert túlzásnak vagy erőltetettnek éreztünk éreztünk egy-egy poént. Zoltánnal megállapítottuk, hogy nem a mi műfajunk, de arra nagyon is jó volt, hogy a mindennapi ügyes bajos dolgainkat elfelejtesse.




Disznóvágáson is jártunk, méghozzá a város közepén, a Millenáris Parkban. Szegény pesti gyerekeknek bemutatják miből lesz a szalámi, hurka-kolbász- gondoltam, de igazából nemcsak erről szólt az esemény. Hentesfesztivál névre hallgatott az esemény, ahol három csapat mutathatta meg milyen szakszerűen és gyorsan tud feltrancsírozni egy disznót, majd melyikük tud finomabb csemegét készíteni belőle.
A mieink már láttak disznóvágást közelről, ráadásul némileg autentikusabb környezetben. Írtam is róla, mert hatalmas élmény volt gyereknek, felnőttnek. Már akkor meglepett és nem is igazán tudtam mit kezdeni azzal, hogy a lányok szenvtelenül nézték a hentes munkát. Érdeklődéssel figyelték a belső szerveket, az emberéhez hasonlító szívet, a csontokat és más részeket. Felfogták, hogy már nem fáj neki, hogy a hús, amit esznek és szeretnek nem a fán terem, hanem állatokból, akik bizony meghalnak azért, hogy finom pecsenye legyen belőlük. Itt szót ejtettem a vegetáriánus életmódról és a Buddhizmusról-persze az ő szintjükön.
Noémi és Eszter biztos ami biztos alapon meghúzta szegény pörzsölt pára farkát.



Hanna ezalatt részt vett a Művészházáltal szervezett jobb agyféltekés rajztanfolyam 1. és 2. szeánszának folytatásán, a Színek varázslatos világa nevű két napos foglalkozáson, ahol az első nap játékosan elsajátították a színelméletet, majd a második nap alkalmazva a tanultakat belevetették magukat a festésbe. Nem is akárhogyan. Íme Hanna művei. A tigris a kedvencem. Nem is..inkább a delfin. Vagyis mégis a tigris. Tényleg nem tudok választani.




A hajdani Mikroszkóp színpadból Mikro színpaddá változott színházban láttuk a kicsikkel a zseniális Brass in five fúvószenekar a még zseniálisabb Méhes Csaba pantominművésszel közös produkcióját a Rézmanók az erdőben-t. Őszintén szólva nem reméltem, hogy felejthetetlen élményben lesz részünk, Zoltán is azt hitte, hogy majd észrevétlenül alszik egyet (bár én ebben azért kételkedtem, hiszen rézfúvósok mellett elég nehéz lenne.) A kicsik az első sorban ültek, mi mögöttük és egyszer sem néztünk az óránkra. Élveztük a manóbeszédet, az ötletes, színes manó jelmezeken mosolyogtunk, örültünk ha felismertünk egy dallamot, nevettünk a poénokon és lefényképeztük Esztert, ahogy a világot jelentő deszkán a fűrészelős számban tökéletesen, bájosan alakít, amit a főmanó egy kézcsókkal honorál. Nagyon kicsi gyereknek nem ajánlják és én se, mert nem tudja összerakni a kedves kis történetet, hiszen emberi beszéd helyett manó- és fúvos nyelven szólnak a közönséghez. Mi biztosan megnézzük a másik produkciójukat is a Brass in five cirkuszt. Hűű de nagyon jó volt.



Névnapom is erre a hónapra esik. Jó apropó volt arra, hogy elkészítsem a maskarponés grillázsos csokis nagyon édes tortát.



Amikor egy kisgyerek egymás után sokadszorra érdeklődik, kérdez és kíváncsi, hogy a vakok hogyan boldogulnak ebben a látóknak kedvező világban, akkor érdemes felkerekedni és időpontot kérni egy túrára a Láthatatlan Kiállításra. Ott aztán maguktól az érintettektől, azaz a vakoktól kérdezhetünk tabuk nélkül, ők pedig boldogan válaszolnak és egy rövid ideig saját bőrünkön tapasztalhatjuk milyen érzés lenne ha egy rövid időre vakon kellene a piacon gyümölcsöt, zöldséget válogatni, átkelni egy forgalmas utcán, eligazodni a konyhában és a fürdőszobában vagy éppen pénzzel fizetni. Mivel Hanna már kétszer is részt vett a programon és a kicsik voltak azok, akik folyton kérdezgettek arról hogyan is élnek a vakok, velük mentünk el a kiállítás új helyszínre, a Millenáris Parkba. Bár korhatáros- 8 éves kortól ajánlják- Eszterrel és Noémivel magabiztosan jelentkeztünk a sétára, hiszen részletesen elmondtuk mi vár majd rájuk. Túl kicsi gyerek megretten attól, hogy akárhogy is feszíti egyre nagyobbra és nagyobbra a szemét totális sötétség csak, amit lát. A szervezők persze mindenkit megnyugtatnak, hogy ha valaki rosszul érzi magát a sötétben és újra a világosba vágyna, azonnal kivezetik a világosba, Bizony felnőttekkel is előfordul néha. Aggodalomra azonban semmi ok, a sötétség birodalmában nincs semmi veszélyes és a félősebbekre úgyis vigyáznak az idegenvezetők, akiket nem látunk meg, csak a túra végén. A hangjuk viszont nagyon megnyugtató. Elmondják mire ügyeljünk a séta alatt és mit ne csináljunk saját biztonságunk érdekében. Nem hiszem, hogy egyedül én voltam az, aki folyton attól tartott, hogy beveri a fejét valahová vagy éppen egy lépcső állja utamat. Négyünk közül Noémi vette a legkönnyebben az akadályokat, én Eszterrel csak csetlettem botlottam és folyton a vak kolléga megnyugtató hangjára koncentráltam. Minden szempontból tanulságos programban volt részünk, ahol a kicsik csillagos ötösre vizsgáztak.





Azért a szabad levegőn is voltunk. Ilyenkor főleg korcsolyáztunk. Főleg a Városliget Műjégpályán, aminél hangulatosabb azt hiszem kevés van, de kipróbáltuk az Eiffel téren működő kis pályát is és az Aréna Plaza lábánál elterülőt is. Az Eiffel pályát megjegyezzük mindenesetre és a dátumot is feljegyezzük, mert itt és ekkor tanult meg Noémi és Eszter korcsolyázni.


Amikor pedig éppen farkasordító hideg volt kint, inkább beltéri mozgást választottunk, nevezetesen a Sugár bowling centrumban gurítottunk párat, mert ott be lehet állítani a pályát úgy, hogy amikor a lányok következnek, felugorjon egy kis szegély, hogy ne a szomszéd pályáján kössön ki a nehéz golyó. Vicces volt. Én a magam részéről mindig elcsodálkozom azon, mit ki nem bír a pálya, csoda, hogy nem szakad be az esetlen gurítások következtében. Tény és való, a kicsiknek jobban testhez álló lenne a némileg könnyebb teke, mint a nehéz bowling golyó.



Szóval nekem senki ne mondja, hogy unalmas a január. A február ugyanilyen tartalmasnak ígérkezik. Összeafuthatunk a Pettson és Findusz előadásán a Bábszínházban vagy a Farsang VAM programon a VAM Design Centerben- hogy csak kettő biztos programunkat említsem. Na ki jön valamelyikre?


A Nyalóka, az Álomtündér és Mona Lisa esete a farsanggal

$
0
0




Amikor megemlítettem Hannának, hogy a Mezőgazdasági Múzeum nagy farsangi programjai között lesz majd farsangi kvízjáték és totó is, olyan magabiztosan vágta rá, hogy abban tuti, hogy elviszi a pálmát, hogy bizony nagyot néztem. Aztán felvilágosított arról, hogy vagy két hete csak a farsangi hagyományokról, szokásokról beszélgetnek olvasás órán és higgyem el, hogy nem tudnak neki újat mondani ebben a témában. Bizonyítékképpen elmagyarázta hogy miért pont Mohácson rendezték őseink az első busójárást és hogy hívják azokat, akiknek a nevéhez kapcsolódik a farsang hagyománya. Na ki tudja Google nélkül?





No hát igaz, ami igaz rendesen kivettük a részünket a farsangolásból idén is. Eszter és Noémi kiemelt figyelemmel vett részt a készülődésben, mert tudták, hogy brühühü ez lesz az utolsó ovis farsangi mulatságuk, a következőn már iskolásként vesznek részt. Sokat gondolkodtak a jelmezükön és ha hiszitek ha nem, valahogy idén se jutott eszükbe királylánynak vagy hercegnőnek öltözni. Saját bevallásuk szerint azért, mert annak itthon is felöltözhetnek bármikor, ami igaz, mert mondjuk amikor teadélutánt játszunk, akkor felvehetik a legpompázatosabb ruhájukat. Aztán kitalálták. Noémi nyalóka jelmezt szeretett volna, Eszter pedig a némileg könnyebben kivitelezhető éjkirálynő szeretett volna lenni. Az éjkirálynő jelmez aztán lassan átformálódott álomtündér jelmezzé, mert találtam egy helyes karton szárnyat, amit mindenféleképpen szerettem volna felhasználni a jelmezhez. Mondanom se kell, Noémi nyalóka jelmeze feladta a leckét, hiszen aki ismer tudja, hogy rosszban vagyok a tűvel és a cérnával, meg egyáltalán hogyan kivitelezzem az egészet. Már-már lemondtam róla, alkotói válságra hivatkozva de ekkor Noémi megmutatta két színes törölközőn, hogy ha azokat egymásba csavarjuk és az arca köré tesszük, akkor pont úgy néz ki, mint egy olyan nyalóka, amit a Sugar Shop-ban is lehet kapni. És tényleg! Magasra emeltem Noémit és össze vissza puszilgattam, hogy megmentette a becsületemet. :-) Már csak megfelelő, cukorka színű anyagot kellett találnom, amit meg is leltem a kinőtt ruhák dobozában. Hanna is hozzátette a saját ötletét. Ő azt mondta, hogy mindenképpen kell egy sötétebb valami, ami lelóg, mert az imitálná a fogót. A hatalmas varrós-dobozban találtam is egy barna szalagot, így az lógott le fogantyú gyanánt. Pöttyös póló és dédanyám horgolt, színes terítője adta a ruhát meg persze egy hatalmas igazi nyalóka. Vitt még magával egy csokor nyalókát is, amit egy felöltöztetett konzervdobozba nyomott hungarocell golyóba tűzködtem bele. Elégedett volt a végeredménnyel én pedig rettenetesen megkönnyebbültem.





Eszter jelmezével gyorsabban haladtunk. Találtunk egy sosem hordott sötétkék szép pörgős ruhát, amelyeken az apró pöttyök a csillagokat jelképezték. Egy IKEÁ-ból származó papír viking fejdíszről levágtam a szarvakat és az ikea feliratot eltüntettem arany csillagokkal, holdakkal, amelyeket Eszter vágott ki nagy gonddal. Egy varázspálcára ráragasztottunk egy nagy holdat és kellett még egy kispárna is ha már egyszer álomtündér lett Eszti.

A nagy napra még együtt sütöttünk macis kekszet is, mert azt kértek. Amikor előző nap mentem értük az oviba, azt kérték hamar fektessem le őket. Nem, nem azért mert álmosak, hanem mert úgy hamarabb elérkezik a várva várt farsang.

Az esemény zártkörű volt de az azóta elküldött fotók és a lányok elbeszélése azt mutatja, hogy kiváló hangulatban telt a délelőtt.


Másnap Hanna farsangja következett. Nála már tétje is volt a beöltözésnek, hiszen egy három tagú, gimisekből álló zsűri döntötte el kinek ítéli oda osztályonként az első, a második és a harmadik díjat. Ami azonnal kiderült számomra, hogy a szülők és a gyerekek apait-anyait beleadtak és valóban szuper ötletes, különleges jelmezek születtek. Némelyikben annyi munka volt szerintem, hogy megérdemelt volna anyuka egy különdíjat érte. Aztán az eredményhirdetéskor sokan összenéztünk, mert a legtöbben nem értettek egyet egy viszonylag unalmas zsákbamacska, bárányfelhő vagy hörcsög jelmez mivel érdemelte ki, hogy dobogós legyen. Azt is észrevettem, hogy divat lett szóösszetételekből gyártani jelmezt. Volt egy (világháló földgömböt egy hálóban cipelő gyerek, vállalkozószellem (fehér lepedőbe bújtatott gyerek, aktatáskával, mobillal és egy ütős verssel) és mindennek a teteje a mindennek a teteje, amelyik fehér lepedőre erősített kupakokkal, doboztetőkkel vonult fel és nyert abszolút jogosan.






Hanna jelmezét a közönség díjazta, a zsűri azonban nem. A Mona Lisa jelmez ötlete az én fejemből pattant ki. Évekkel ezelőtt láttam a neten, most újra rákerestem és megkérdeztem Hannát, hogy mit szólna hozzá, hogy idén Mona Hanna lenne.
Volt pár álmatlan éjszakám miatta, mert fogalmam se volt róla honnan szerzek majd megfelelő méretű képkeretet. Végignézve ugyanis az otthoni kínálatot, egyik sem volt alkalmas a feladatra. Zoltán eközben kinyomtatta a Mona Lisát, méghozzá csúcs szuper minőségben. Arra nem gondolt, hogy az összeszerelés is az ő feladat lesz. Pedig de. Nagy nehezen leráncigáltam egy pont jó képkeretet, amiből kiszedtük a már nem túl aktuális képet. A LIDL jóvoltából szerzett Zoltán kartondobozt, ezt applikálta a keretre, erre került a kép, amelyet már csak ki kellett vágni a megfelelő helyen. Két fogót is kénytelen volt gyártani, mert nem vettem át anélkül a művet. Mire Hanna hazajött a suliból már csak mögé kellett bújnia. Volt nagy kacagás és öröm. Jó apropó volt kicsit beszélgetni Leonardo Da Vinciről és a titokzatos mosollyal megáldott nőről, meg Párizsról, ahol ugyan már járt Hanna, de a Louvre-ot csak kívülről látta.
Zoltánt megkértük, hogy költsön még egy négysorost a jelmezhez, amit a színpadon lesz alkalma elmondani a közönségnek. Kb. két perc alatt megszületett a költemény:

"Jelmezem nem rejtelmes
a molyom sejtelmes
a farsangi fánk fincsi
Festőm Leonardo da Vinci."




Az díjátadás után minden osztály a saját termében folytatta az ünneplést. Volt fánkevő verseny, székfoglaló, szóval csupa klasszikus. Emellett most én is készültem, egy Ki tud többet az osztályról nevű 13+1-es totóval, amit én vezényeltem le...




És hát igen. Hanna biztosan csalódott volt kicsit, hogy az ő jelmeze most nem lett díjnyertes. Ahogyan sok más gyerkőc is szomorkodott. Talán jobb lett volna több kategória, vagy különdíj vagy közönségdíj vagy bármi. Otthon aztán beszélgettem Hannával arról, hogy a zsűri sok szempontot vesz figyelembe és néha van részrehajlás meg olyan tényező, amiről mi nem is tudunk de persze főleg szubjektív vélemény és azzal, hogy valaki beöltözött elfogadja azt, hogy hármat döntik el kié lesz a díj. A közönségnek és a résztvevőknek is joga van hőbörögni, fejet csóválni de akkor is így van és bizony sokszor fog találkozni ilyen szituációval. Ilyenek a tehetségkutató versenyek többsége is, amiből ha jól tudom most éppen gyerekeknek szerveznek valami hasonlót, aminek a gondolatától is feláll a szőr a hátamon...

Tudjátok mi volt a legvigasztalóbb mondatom? Az, hogy lehet, hogy nem te nyertél Hanna, de a te jelmezed mögé bújtak be a legtöbben, a tiédet próbálták maguk elé a legtöbben és úgy fényképeztették magukat. Mi ez ha nem totális siker?
No és persze köszönjük a sok-sok facebook-on érkezett vállveregetést is. Mindhárman: Zoltán, Hanna és én is büszkék vagyunk rá.

Ui. Breaking news, hogy tegnap a Farsang VAM rendezvényem Hanna személyesen az Alma zenekar énekesétől vehette át a Mona Lisa jelmezért járó díjat vagyis megint igaz a mondás, hogy Minden jó, ha vége jó.


Garázsvásár

$
0
0
Amikor jó néhány éve Bostonban jártam, egyetlen kívánságom volt vendéglátóimhoz, mégpedig az, hogy mindenképpen szakítsunk időt a környező garázsvásárokra. Vásároltam is mindenféle hasznos és kevésbé hasznos holmit és azon tűnődtem Magyarországon vajon mikor terjed el ez a jópofa módja a felesleges ám még értékes, használható holmiktól való megszabadulásnak, ami nem tévesztendő össze a lomtalanítással. Az más műfaj. Hű de más! A garázsvásár közösségi esemény, jókedvű és képzeljétek, függőséget is okozhat...

Aztán teljesült a kívánságom. Egy lelkes lakberendezési blogot vezető lány egy szempillantás alatt megismertette és megszerettette a magyar emberekkel a garázsvásárokat. A garazsvasar facebook oldal alatt lehet tájékozódni az aktuális vásárokról. Kezdőknek előre szólok, hogy valóban függőséget tud okozni. Én magam is jártam jó néhány vásáron, sőt nemrég garázs és jó idő hiányában a játszóházban több kevesebb sikerrel kipróbáltam magamat az ellentétes oldalon vagyis árultam a megunt, kinőtt holmijainkat. Az igazi, az a szabadban, a kertben vagy a garázsban zajlik. A vásárlókat sütivel, limonádéval kínáljuk, szól a halk zene is és mindenki boldog. A vevő azért, mert potom pénzért kincseket talált, az eladó pedig azért, mert megszabadult valamitől, ami csak a helyet foglalta és még keresett is valamicske pénzt. Jó buli na.

Tavasszal, amint beköszönt a jó idő, szervezek a kertünkben egy Yard Sale nevű kiárusítást, addig azonban virtuálisan is kipróbálom magam. Tessék csak tessék! Az alábbi portékákat kínálom megvételre. Akinek tetszik valami, a megjegyzésben jelezze. Személyes átvételre a XVI. kerületben vagy a belvárosban a Gipszkorszak játszóházban van mód.

Íme a kínálat:

Reggeliző készlet: 900 Ft

Műanyag elemekből álló konstrukciós, építő játék. Amerikában vettem (nem garázs sale-en :-) ára: 1400 Ft

Lotti Karotti társasjáték. Hiánytalan, a doboza van egy helyen megragasztva. Ára: 2400 Ft

Képkereső fejlesztő, okosító játék 3 éves kortól: 1500 Ft

Malacod van társasjáték: 1200 Ft

KÖNYVEK:
Harisnyás Pippi: 800Ft
Juli Juli: 600Ft
Babaápolás könyv: 500Ft
Babamóka: 600Ft

Fa boltocska sok kiegészítővel (műanyag gurulós kosár, dobozkák, pénztárgép stb) 9000 Ft

Baby Born játék ikerbabakocsi babák nélkül: 2000Ft/db

Fagyigombóc Trio társasjáték, azoknak, akik már tudnak hatig számolni. (Nagy kedvencünk csak kettő van belőle). A társasjáték lapja szétjött, meg lehet ragasztani, egyébként hiánytalan, irtó jópofa játék: 1500 Ft

Emporia Nagymama telefon. Nagy számokkal, nagy billentyűzettel de töltő nélkül, azt venni kell hozzá.: 5000 Ft










Iskolába mennek

$
0
0
Hú de régen nem írtam pedig hú de sok minden történt velünk ezalatt az idő alatt. Próbálom bepótolni és lejegyezni őket szépen sorban, mert egyik éjszaka arra riadtam fel, hogy Hanna idén decemberben ünnepli a 10. születésnapját és én úgy tervezem, hogy a neves alkalomra kinyomtatom és könyv alakba köttetem a blogomat, hiszen miatta kezdtem bele, születése után pár hónappal. Nem hiányozhat belőle semmi fontos.

Így az sem, hogy húgai szeptembertől ugyanabba az iskolába fognak járni, ahová ő. Bizony eldőlt. Felvették őket is a jó nevű iskolába, oda ahová Zoltán is járt, sőt Zoltán bátyja is és amelynél jobbat a suli szellemisége és vitathatatlan eredményei miatt aligha tudtunk volna elképzelni. A jelentkezési lapon egyébként lehetőséget kaptak a szülők arra, hogy kifejtsék miért szeretnék ha pont oda járnának a gyerekeik. Hát mi kifejtettük, hogy érzelmi és értelmi okai is vannak. Idén először figyelembe vették, hogy az intézménybe jár -e nagyobb testvér, ha igen, akkor milyen tanuló (szerencsére Hanna tanulmányi eredményével nincs gond. Sok jelentkező volt idén is. Ebből 26-an gondolom ugyanúgy, mint mi kiugrottak a bőrükből, amikor az iskola honlapján meglátták, hogy felvételt nyertek. Emlékszem mi éppen egy vacsorameghívásról autóztunk hazafelé. A Blaha Lujza térnél Zoltánnak eszébe jutott az egyik piros lámpánál, hogy megnézi az okos telefonján a honlapot újra, hátha...hátha.. és akkor megjelent a rubrika, amelybe be kellett pötyögni a jelentkező nevét és az anyjáét (azaz az enyémet) is. Közben zöldre váltott a lámpa, ránk dudáltak, Zoltán keze meg túlságosan remegett és így mindig elírta a neveket. Végül leparkoltunk a csodásan felújított Hotel Nemzeti előtt és újra megpróbáltuk beírni az adatokat. A kapcsolat megszakadt, újra indítottuk a telefont, majd a feszültséget nem bírva Zoltán úgy döntött inkább bemegy a hotelbe és udvariasan kér egy internettel ellátott számítógépet. A biztonsági őr nagy szemekkel nézett, a recepciós már kisebbel, de jobbnak látták átadni a gépet a meglehetősen idegesnek tűnő vendégnek.
Széles vigyorral az arcán jött vissza a kocsihoz. Sikerült! Felvették mindkettőjüket! A biztonsági őr és a recepciós is gratulált, az őr még azt is hozzátette, hogy ő is ikergyerek ám.

Ezalatt lányaink az igazak álmát aludták, anyukám felügyelete alatt. Éjfél tájban értünk haza, először a büszke nagyinak újságoltuk el a hírt, majd bizony nem bírtuk ki reggelig és felébresztettük a lányokat, hogy nekik is elmondhassuk, hogy szeptembertől egyszerre fuvarozzuk őket a suliba. Nem biztos, hogy mindent felfogtak belőle, így reggel a kakaóval újra koccintottunk a hírre és megbeszéltük, hogy egy elegáns ebéddel méltón meg is ünnepeljük.

Be kell látnom, Zoltánnak van stílusérzéke. A Hotel Nemzetibe foglalt 5 főre asztalt, a szállodában, ami előtt leparkoltunk és ahol kedvesen megadták a lehetőséget, hogy megnézzük, amit akartunk. Első Sunday Brunch-át éppen a következő vasárnap rendezték, így hát a meseszép ólomüveg mennyezet alatt ejtettük meg a beígért ebédet, amely után levezetésképpen idegenvezetésen vehettünk részt és jobban megismerhettük az épület történetével, sőt a szobákba is bekukkanthattunk.




A hupikék épület 2008-ben zárt be és 2012-ig minden alkalommal amikor elsétáltam előtte sóhajtottam egy nagyot, hogy de kár érte, mikor lesz már gazdája újra. Nos lett.
A Hotel Nemzeti Budapest egy 117 éves épület amely az 1900-as évek elején a Nemzeti Színház közelsége miatt a művész világ kulturális központja volt. Sok illusztris vendég fordult meg akkortájt a hotelben. Engem Rigó Jancsi cigányprímás szerelmi története ragadott meg a leginkább, amit a lányoknak el is meséltünk, majd a történetet megismerve faltuk be az újragondolt Rigó Jancsi tortát. Aztán az is izgalmas, hogy 1929-től kezdve a szállót és a hajdan volt Nemzeti színházat alagút kötötte össze, ezzel biztosítva a vendégeknek a diszkréciót.

Érdekes volt látni a régi és a modern találkozását. A szobák olyanok, mint egy ékszerdoboz. Merészek és ötletesek és képzeljétek a körút felőli oldal is olyan csendes, mintha nem is egy forgalmas útra néznének az ablakok. A rózsás minta nem véletlenül köszön vissza a padlószőnyegről és a lámpaernyőkről. Állítólag az eredeti tapéta hasonló mintájú volt.





A Márton László által készített Blaha Lujza bronz szobor előtt egy kicsit elidőztünk ugyanis a legenda szerint ha megsimogatjuk a bal karját, az szerencsét hoz a karrierben vagyis sikeresek leszünk tőle. Hanna, Eszter, Noémi és mi sem akartuk elmulasztani a lehetőséget, így megsimogattuk persze.



Szóval örülünk és koccintottunk de tudjuk, hogy sokan csalódottak. Nekik tényleg csak azt tudom mondani, hogy ötödiktől, amikortól több osztály indul még csatlakozhatnak. Kívánom, hogy minden iskolaérett ovis megtalálja a neki legmegfelelőbb első osztályt és vele együtt a legkedvesebb tanító nénit vagy bácsit.

Köszönjük azoknak, akik velünk együtt örültek, akik átérezték , hogy mennyire fontos ez nekünk.

2. virtuális Garázsvásár

$
0
0
Bevezetőt most nem írok, ha valakinek hiányzana, olvassa el az első garázsvásár idején írottat, ugyanaz érvényes mostanra is. Ha valakinek valami megtetszik, írjon a megjegyzések alá. Ha elérhetőséget is ad, ígérem nem teszem publikussá, ellenben mindig jelzem ha valami elkelt.


Itt van mindjárt a Faktum éjjeliszekrény, amiből 3 db is van. A fiók ideális a kincseknek, az alsó rész pedig a könyveknek. 7000ft darabja.




Van egy kisgyerek hálózsákunk is. A fej része tépőzáras, gondolom egy párnát lehetne ezen a módon odaerősíteni. Cipzáras. Teljes hossza 113 cm.
ára: 1000ft



Van két Bébé Confort 0-15 babaülésünk. Unisex, egyik kockás, másik kék, ahhoz van ilyen fejszűkítő vagy micsoda is. Egyébként isofixes de persze simán biztonsági övvel is fixálható az üléshez. Egy isofix vasunk is van ha kell, annak külön ára van, ha érdekel írj.

Ára: 2500ft/db





Van egy gyermek ágynemű garnitúránk (kispárna, takaró, cuki ágynemű huzat + egy ajándék takaró huzat is.

Ára: 1800ft




Lapra szerelve vár új gazdájára egy Faktum Mókus kombi kiságy is. Ez 0-6 éves korig használható, először rácsos ágyként, leengedhető matraccal, utána pedig rácsok nélküli kiságyként egészen 5-6 éves korig. Hálás kis darab. Viszont egy ügyes kezű apuka kell hozzá, mert az ágyrács 4. deszkája sajnos eltört, illetve kislányom összerágcsálta a korlátot, így lepattogzott róla a festék, vagyis át kell festeni. (Azóta látom, hogy lehet venni rágásvédőt is hozzá, gondolom nemcsak az én kislányomnak ízlett a fa) Ezek miatt a hibák miatt azonban nagyon olcsón adom. Ára: 9000ft (új ára 40e felett van)
(http://bolthely.hu/babyshop/id/05356_Faktum_Mokus_atalakithato_babaagy_70x140_cm_Cseresznye)





Eladjuk a kis asztal-padunkat, amelyet asztalos barátunk készített nagy gonddal. Sajnos helyhiány miatt a telet a teraszon töltötte, ezért egy alapos csiszolást, lakkozást vagy festést igényel. Nagyon szerettük, a lányok itt rajzolgattak, gyurmáztak, kirakóztak. Ára: 7000ft




És végül nagylányunk ágyától (heverőjétől) is megválnánk. Ez is a Faktum család bútora, csak hosszabb és ágyneműtartós fiókja is van. Matraccal, ágyráccsal adom. Új ára ennek is 40 felett van. A miénk hibátlan, szép állapotban van. 200X90-es.
Ára: 19000ft Illik hozzá a Faktum éjjeliszekrény, ami szintén eladó (lásd fentebb)

Dalolunk

$
0
0

Ha valaki az ajtónk előtt állna és hallgatózna, bizony gyakran hallaná, hogy énekelünk. Legtöbbször népdalokat, azokat, amelyeket Hanna tanult az iskolában és amelyekre mindig megtanít engem és a kicsiket. Persze sokat ismerek közülük, de van olyan, aminek csak a dallamát ismertem, vagy még azt se. Hanna szalad a furulyájáért és ad hozzá kíséretet és függetlenül attól, hogy van -e kottája a zongorán is lepötyögi. Bevallom ez utóbbi kettő tevékenységéért őszintén csodálom.

A kicsik aztán boldogan és büszkén viszik a dalokat az oviba, amiért aranycsillagot vagy piros pontot kapnak. Ez nagyon fontos nekik, mert a csoportban komoly értékelés működik. Piros pontot lehet kapni udvarias viselkedésért, kreativitásért, otthoni feladatért, bátor szereplésért vagy éppen sport teljesítményért. A táblázat ki van tűzve az ajtóra és hónap végén összegzik az eredményt és nagyon boldog az a gyerek, akinek a neve ott szerepel. A kicsiké elég gyakran ott van, ami persze jó. A többieknek csak remélem, hogy nem megy el máris a kedve az iskolától. Nem vizsgálom, hogy a módszer mennyire jó, gondolom Vekerdy dobna egy hátast ha meglátná, de tény, hogy a lányaimat ösztönzi.





El kell, hogy mondjam, hogy az oviban olyan alapos és akkurátus iskola előkészítés folyik, hogy az angolszász országokban létező pre-school jut eszembe róla. Pedig nem magánovi, nem is angolos, egy sima kerületi önkormányzati oviba járnak a lányok. Persze tudom,hogy óvó néni függő a dolog és azt is, hogy nem is lenne feladatuk a felkészítés ilyen mértékben, de hát mi kifogtunk egy tapasztalt Ildikó nénit, akinek fontos, hogy a keze alól kikerülő gyerekek felkészültek legyenek mire iskolába mennek. Azért játszanak is eleget, nem kell sajnálni őket. Hétfőnként egy zenepedagógus jár a csoportba, ahol szolmizálnak, ritmust gyakorolnak. Kodály Zoltán milyen boldog lenne ha látná...

Száz szónak is egy a vége. Sokat, nagyon sokat dalolunk. Autóban, a fürdőszobában, a konyhában vagy a nappaliban és ez olyan jó. Most azt tervezem, hogy az egész repertoárjukat felveszem kamerával. De jó lesz visszahallgatni tízen pár év múlva őket.


Nem írtam a népdalversenyről, pedig már régen lezajlott. Harmadik alkalommal foglaljuk el a kicsikkel, Zoltánnal és anyukámmal a helyünket Radnóti dísztermében, hogy drukkoljunk a népdalverseny összes résztvevőjének, de főleg Hannának.

A megmérettetésen az vehetett részt, akik az osztályfordulón továbbjutottak. Erre az alkalomra én készítettem fel őt és bevallom meghatódtam a gondolattól, hogy olyan dalt taníthatok neki, amelyet én ugyanennyi idős koromban a néptánc tanáromtól tanultam meg. Nemcsak a dallama, hanem a szövege is illik Hannához szerintem. Miközben gyakorolta és egymás után énekelte, az járt a fejemben, hogy hej bizony nem gondoltam volna ott a néptánc szakkörön, hogy egyszer majd saját lányomnak, pontosabban lányaimnak tanítom a férjhez menni nem akarós dalt, aminek ez a szövege:

Édesanyám most vagyok én időben,
Most vagyok a 16. évben
Kár volna még engemet férjhez adni
Rózsa helyett bimbót elhervasztani.




A második dalt ha hiszitek ha nem, a kicsik tanították meg Hannának. Tavaly nyáron a Morzsa színpad nyári tábora idején tanította nekik a két színésznő Viki és Zsuzsi azt a furcsa szöveggel megáldott dalt, aminek hallatán mindenki mosolyra derül.

Az oszlopi hegytetőn,
Integet az unimux-rexmix,
Unimuni-murica szeretőm.

De hiába integetsz,
Úgy sem leszek unimux-rexmix,
Unimuni-murica a tied, a tied, a tied, hej,
Úgy sem leszek a tied.



Vikitől, akit a Gózon Gyula Színházban, a Holdvilág Kamaraszínházban és még sok más helyen láthatja a színházrajongó- is kértem tanácsot. Elmondtam neki, hogy Hanna szeretne olyan dalt előadni, ami a korához, pajkos stílusához illik és nem feltétlenül ismeri mindenki a közönség soraiból. Kis gondolkodás után aztán telefonon keresztül megtanította Hannának azt a dalt, amit ugyan most nem énekelt el a versenyen, de azóta is nagy kedvencünk és egy későbbi alkalommal biztosan előad. Nagyon hálásak vagyunk Vikinek, hogy időt szánt Hannára.

Az oszlopi dombon, hm,
Az oszlopi dombon tra-ra-ra-ra-ra,
Van egy kis hidacska, i-ha-ha-ha-ha.

Oda jár fürödni, hm.
Oda jár fürödni, tra-ra-ra-ra-ra,
Páros galambocska, i-ha-ha-ha-ha.

Egyik galambocska, hm.
Egyik galambocska, tra-ra-ra-ra-ra,
Gál Julika vóna, i-ha-ha-ha-ha.

Másik galambocska, hm.
Másik galambocska, tra-ra-ra-ra-ra,
Bazsó Jani vóna, i-ha-ha-ha-ha.

Együtt csókolóztak, hm.
Együtt csókolóztak, tra-ra-ra-ra-ra,
Páros galambocskák, i-ha-ha-ha-ha.

Jaj, ennek olyan jó kis szokatlan és mégis fülbemászó a dallama! Ihahahaha!

A harmadik dalt is a kicsiktől tanulta meg Hanna, ők meg a szentendrei Morzsa táborban még nyáron. Ezt is jó hangosan illik énekelni. Borzavári legény banda de ugye bizony úgy....

Amíg a zsűri tanácskozott, addig a résztvevők és a nézők "Énekes" Kati néni vezetésével mindenféle zenés, szolmizálós, dalolós játékokat játszottak . Eszter és Noémi sem kérette magát. Boldogan csatlakoztak a nagyobbakhoz és persze nem okozott nekik gondot egyik dal eléneklése sem, hiszen Hannától mindet megtanulták és a legtöbbet az oviban elő is adtak.



No és hogy mi lett az eredmény? Hanna kiemelt arany minősítést kapott a zsűritől. Láttam az arcukat, amikor Hanna énekelt és bizony végig mosolyogtak. Ezt jó jelnek fogtam fel. Bejött a kicsit vicces és mosolygós éneklés. Ahogy Pélyi Barna mondaná. Ez átjött. Rajta kívül még egy kislány kapott az osztályból ugyanilyen oklevelet, viszont sajnos később kiderült, hogy csak az egyikük vehet részt a kerületi megmérettetésen és ez nem Hanna volt, hanem az osztálytársnője. Kb. 15 percig szomorkodott emiatt, aztán amikor kiderült, hogy nagyon messze és nagyon hosszú verseny várt volna rá, belátta, hogy nem olyan nagy baj, hogy most ebből kimaradt. Emlékszem, hogy amikor a kocsiban mesélte, hogy így alakult, egészen hazáig énekeltünk, pedig hála bátyámnak, újra van működőképes rádió az autómban. A legjobb terápia rosszkedv, bánat, mélypont ellen.


Úgyhogy hála az igen színvonalas énekóráknak, az énekkaros különóráknak, a tesóknak, a néptáncos múltamnak, a Morzsa tábornak, az ovinak, anyukámnak és mindenkinek akitől csak egy dalt is tanultunk, -nálunk nagyon gyakran hallani énekszót. Szólóban, duett vagy trió formátumban, zenei kísérettel vagy anélkül, de legtöbbször kórusban. Basszus vagyis Zoltán nélkül.

Vizes Húsvét

$
0
0




Idejét nem tudom, mikor töltöttük házon kívül a húsvéti ünnepeket. Izgalommal töltött el a húsvéti dekoráció készítése, a tojásfestés, a menü megtervezése és elkészítése. Egy darabig még locsolók is jártak hozzánk, így volt kivel megkóstoltatni a sütiket, ám az utóbbi években mintha végérvényesen kiment volna a divatból a fiúk, lányos házakhoz való járása locsolkodás céljából, a legtöbb ismerősünk és a rokonok is vidékre utaznak ilyenkor. A szünet előtti napon azért a kicsik kellően illatosan tértek haza az oviból, vagyis a locsolkodás ne maradt el teljesen. Én is sokat meséltem nekik apukám cseppet sem kíméletes, de annál visítósabb és emlékezetes szódásüveggel való locsolásáról. Egy hollókői emlék is felsejlett, amikor egy egész vödörnyi vizet kaptam, igaz az akkori 26 fokban ezt a legkevésbé se bántam.

Idén kevésbé lelkesen készültem az ünnepekre, amiért bizonyára a télies időjárás is felelős. Legszívesebben elutaztam volna a családdal... De jó lenne valami klassz helyen feltöltődni. A vágy valósággá vált.



A vasárnapot már az elegáns siófoki Hotel Azúrban töltöttük. Legtöbbször a beltéri medencék valamelyikében, szakadó esőben vagy hóban- így a húsvét valóban stílusosan, vizesen telt. Volt hab a tortán is, mert a prémium szárnyban kaptunk egy jó nagy szobát, ami azért jó, mert a megunhatatlan Balatont láthattuk az ablakból és a hatalmas erkélyről is, ahová azért a vacak idő miatt ritkán merészkedtünk ki. A prémium még azt is jelentette, hogy egy olyan wellness részleget használhat az ott megszálló vendég, amelyet a többiek nem vagy csak külön térítés ellenében. Márpedig csak itt volt ilyen olyan amolyan szauna, gőzfürdő, aroma fürdő, sószoba, jégszoba, csendszoba (ahhhh!) és a kedvencem a panoráma szauna, ahonnan a Balaton élővilágát lehet nyomon követni izzadás közben. A citromos és kamikaze szauna szeánsz haladóknak ajánlott, így azon Zoltán vett részt.





A lányokat ki sem lehetett szedni a vízből. Egyre magabiztosabban úsznak de azért folyton aggódtam és állandóan létszámellenőrzést tartottam, így legtöbbször Zoltánra maradtak, amíg én a jéglevél illatú gőzben relaxáltam. A sószobában való ücsörgés unalmas lett volna, de barchóbázva már elviselhetőnek tartották a lányok a rájuk erőltetett perceket.

Este minidiszkóval és táncos vetélkedővel szórakoztatták az apró népet. Jót mosolyogtunk azon, hogy a zeneszámokat és a koreográfiát kívülről tudták a lányok, hiszen bárhol is jártunk eddig, mindenhol ezekre az angol, spanyol, olasz, német zeneszámokra ropták a táncot.

Húsvét hétfőn azért kimerészkedünk a városba. A Balaton ilyenkor elég szomorkás arcát mutatja. Hiányzik a pezsgés, a barnára sült emberek látványa. A tojásmúzeum fel vettük az irányt és el is jutottunk egészen az ajtajáig, ahol a "technikai okok miatt zárva" felirattal találkoztunk. A megadott telefonszámot azért felhívtuk, így megtudtuk, hogy bizonytalan ideig, de az biztos, hogy nagyon sokáig nem fogad látogatókat a valaha szebb időket látott gyűjtemény. Még húsvét hétfőn se.



Nem nagyon keseregtünk, mert megláttuk a csodaszépen felújított Főteret, Siófok jelképével a 100 éves víztoronnyal, amelyet a neves évforduló alkalmából élményközponttá alakítottak át. Ez nyitva volt szerencsére, így az üvegablakos panoráma lifttel felmentünk a tetejére, pontosabban a Szentkirályi Oxigén Bárba, ahol kávén és üdítőn kívül oxigént is inhalálhat a vendég. Tényleg. 95%-osan tiszta oxigént lehet belélegezni egy fülhallgatóhoz hasonló szerkezet segítségével. Ez ingyenes.





A kávé viszont az átlagosnál sokkal drágább, ám muszáj volt a "különleges helyeken iszom a kávémat" fotó gyűjteményemhez egy csészével rendelni és akkor már a lányok is ittak egy-egy forró csokit. Ezt egyébként nem a kávézóban fogyasztottuk el, hanem az egy emelettel feljebb lévő Samsung élményközpontban. Hogy miért? Mert ott 45 méterrel a város fölött, egy asztal mellett ülve élvezhettük a panorámát, méghozzá forogva. A kilátónak az a része úgy van kialakítva, hogy a külső része, ahol az asztalok vannak, forog. Nagy ötlet tényleg. A naplementék pontos ideje ki van írva lent, hogy ha valaki különlegesen romantikus élményre vágyik, úgy időzítse a kávézást. Sötétben egyébként ez a rész valódi élményközponttá alakul át, az asztalokat, amelyek valójában Samsung érintőképernyős monitorok, bekapcsolják.

A nyitott kilátó teraszon aztán újabb meglepetés érte a lányokat. Képzeljétek, hogy a húsvéti nyuszi, aki mindent lát és mindent tud, oda rejtette el a kis csokitojásokat. Volt nagy öröm, én meg majdnem lebuktam, ahogy a táskámban kotorászva próbáltam megkeresni a kis meglepetéseket. Túl gyorsan tették meg a kört... de végül "kidumáltam magam".




Egy másik lifttel aztán szerencsésen leértünk, írtunk a vendégkönyvbe, ahogy mindig szoktuk, majd a szökőkút és kedvenc esernyős szobraink közelében időztünk. A parton kicsit még kacsákat is etettünk, amíg megirigyeltük őket és úgy nem éreztük, hogy ideje újra egy kicsit lubickolnunk nekünk is.

Másnap még egy bowling meccs is belefért. Én nyertem meg mind a kettőt, de ez nem okozott senkinek se különösebb meglepetést... :-)

Felüdülés volt. Mondhatni újjászülettünk. Szerinte stílszerűen ünnepeltünk. A Húsvét mindenkinek mást jelent, ám az biztos, hogy az újjászületésről szól, mert a hagyományos ünneplés mellett a lelkünk is újjászületik ilyenkor. Nekünk most a testünk is.

Az eső pedig azóta is rendületlenül esik..


Felvilágosodás és ZempÉN

$
0
0



Hanna nem szokványos ajándékot kért szülinapjára még decemberben. Azt akarta, hogy csak velem kettesben, tesómentesen elutazzunk valami szép helyre. Amolyan igazi és kellően hosszú anya-lánya hétvégére vágyott. Nem rossz ötlet. Természetes, hogy Hannának is kell egy kis pihenés és egy alkalom, amikor újra csak az övé lehetek. Én meg kapva kaptam az alkalmon és eszembe jutott, hogy ha már egyszer úgyis elutazunk, összekötöm a kellemeset a hasznossal és túlesünk a felvilágosításon, mert Hanna az utóbbi időben sokat kérdez és már nem elégíti ki a vázlatos, elnagyolt válasz, konkrétumokat vár.

Fiatalabb koromban elhatároztam, hogy ha nekem egyszer lányom lesz (hehe..lett is 3!), akkor én megadom a módját majd a szexuális felvilágosításnak és nem engedem át ezt az osztálytársaknak, szomszéd gyerekeknek, barátoknak. Közeledik a nyári táborozások ideje, eggyel több ok arra, hogy tisztában legyen Hanna azzal, hogyan lesz a kislányból nagylány.

Körülnéztem a könyvesboltokban, hátha találok valami értelmes segítséget. Még jó, hogy beleolvastam némelyikbe, mert ugyanolyan sebességgel tettem vissza a polcra, mint amilyen nagy elánnal levettem, a sokat ígérő Kislányból nagylány címet elolvasva. Nem ez kell nekem.
Piroska barátnőmtől kaptam kölcsön a már gyerekkoromból ismert Peti, Ida, Picuri című képregényszerű könyvet. Ezt éppen harmadikos kortól ajánlják és svéd a szerzője, márpedig tudjuk, hogy a svédek meglehetősen könnyedén és pironkodás nélkül nyúlnak és tálalják a kényes témákat, ebből a szempontból (is) jó fejek. Érdekes, hogy pár héttel később láttam, hogy újra kiadták, úgyhogy nem kell kölcsönkérni, most már meg lehet újra venni.
A könyvesboltból végül egy a Gólya hozza? című, színezőhöz hasonló kis füzettel jöttem el. Egyszerű rajzok, szövegek vannak benne. Viszont nem csalódtam a kis könyvtárunkban. A Szalay könyvkiadó rózsaszínű kiadványa volt a leghasznosabb végül, de ezt már akkor tudtam, amikor belelapoztam. Igen. Ez kell nekem. Ha csak egy könyvet vihettem volna magammal, akkor ez lett volna, de azért a Peti, Ida, Picurit is becsempésztem volna... Találtam még egy viccesen illusztrált, de egész jó kis könyvet, így végül ezt a négy kötetet csomagoltam el a bőröndbe.



Egy kuponos oldalon láttam meg a Sátoraljaújhelyen lévő hotel ajánlatát. A helyről annyit tudtam, hogy Magyarország leghosszabb libegő pályája is ott található, és ez elég volt ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődésünket. Tudtuk, hogy a hotel közvetlen szomszédságában van a bob pálya is, azt viszont csak később tapasztaltuk meg, hogy az eddig kipróbált pályák közül a legeslegjobb.
Vonattal mentünk, mert az külön nagy kaland autóhoz szokott fenekünknek. Négy órányit zötykölődtünk, közben a rádióból ismert belvíz és az áradás megelevenedett a szemünk előtt. Az út alatt olvastunk és azon keseregtünk, hogy miért ilyen vékonyra gyártják a Kis Fülest, hiszen visszafelé már nem marad benne megfejtendő rejtvény.



A taxi a megbeszéltek szerint várt bennünket az állomáson, így jutottunk el a Hotel Hunorba, ahol kedvesen fogadtak és ígéretük szerint egy erdőre néző szobát kaptunk meg, ami azért jó, mert az ablakból láthattuk a Bambi farm őzikéit, már amikor a szobában tartózkodtunk.

Az hotel üzemeltetéséhez tartozó állatfarmba mentünk be először Hannával, ahol az állatgondozó István, igazán kedvesen és barátságosan fogadott bennünket. Nem bírtunk betelni a látvánnyal, ahogyan a kis borjú mohón szopizott anyukája tőgyéből. Figyeltük a gépesített fejést, a malacok etetését és azt, hogy miért is született a mondás "Disznó módon eszel fiam!" A kecskék is nagyon helyesek voltak, különösen a kicsik, de volt ott még öreg pónilovacska, sok-sok nyuszi, szamár no meg a nagy erdei kifutóban őzek, dámszarvasok.



Vacsora előtt még játszottunk egy bowling meccset és csak egy kis lubickolás után tértünk vissza a szobánkba, hogy másnap kipihenten vághassunk bele az előttünk álló ilyen-olyan-amolyan izgalmakba.





Éjszaka esett az eső, így a reggeli után azt javasoltam Hannának, hogy menjünk el a nem túl távoli Széphalomra, nyelvújítónk Kazinczy Ferenc egykori lakóhelyére és nézzük meg a Magyar Nyelv Múzeumát. Biztos voltam benne, hogy nem olyan uncsi, vitrinek mögé pakolt kiállítás vár ránk. Az épület önmagában is figyelemfelkeltő, különleges. Mi voltunk az egyetlen vendégek, a kedvünkért kapcsolták be a multimédiát, merthogy nem tévedtem, a felső szint interaktív és mindenféle képi és hanganyagban bővelkedik. Ómagyar Mária siralomtól kezdve a tájszólásig, az olvasókönyvek történetétől kezdve a Vizsolyi bibliáig mindenről szó volt. Hannáék most a nyelvrokonságot tanulják, így az óriás Bábel toronynál magabiztosan dobálózott olyan szavakkal, hogy vogulok, osztjákok.




A kiállítás a humort sem mellőzte, így tényleg jókedvűen haladtunk a Kazinczy házának alapjaira épült szentélybe, ahol a használati tárgyakon, Kazinczy hajtincsén kívül festményeket és a levelezését lehet megnézni. A sírját már csak messziről láttuk, mert rohantunk a helyi sárga buszhoz, mivel addigra kisütött a nap és várt minket a libegő meg az egész Zemplén. Kultúrprogram pipa. :-)





Útközben megmentettünk néhány békát a kilapulástól. Szegénykék ott sütkéreztek az úttesten a nádas és a szálloda között. Sok társukon sajnos már átment egy-egy autó...



A kilátóval kezdtük a kirándulást. Onnan aztán beláttuk az egész Zempléni hegységet köztük azt is, amelyiknek sátor alakjáról kapta a város a nevét. Ez a libegő olyan hosszú, hogy a közepénél van egy kiszállási lehetőség, nevezetesen a kalandparkhoz így lehet eljutni. Mi visszafelé szálltunk le a libegőről itt, hogy hófánkon csússzunk párat. Hanna nagyon élvezte és én is, igaz mérsékeltebben.



Innen lelibegőztünk, hogy ebédeljünk, majd úgy gondoltuk, célszerű várnunk egy kicsit a bobozással, így visszavonultunk a szobánkba. No gondoltam, itt a remek alkalom a beszélgetésre. A Mi történik velem? című könyvet kezdtem olvasni neki és ahol éreztem, hogy kell, ott megálltam, kifejtettem, sztorizgattam. Olyan könnyen ment. Hanna időnként belekérdezett, az ábrák segítettek, hogy megértse hogyan működik a női test. Nagyon érdekelte. Még elolvastuk a Peti, Ida, Picuri című könyvet is, de azon már együtt nevettünk. A harmadik könyvet a Hogyan lesz a gyerek címűt másnapra tartogattam, amolyan ismétlésnek.



Szóval felvilágosodva indultunk a bobpályához. Vettünk egy bérletet, mert sok csúszásra készültünk. Először csak óvatosan, sokat fékezve, aztán egyre vakmerőbben, bátrabban. Sikítottunk a kanyarokban, a fényképező masinához érve grimaszoltunk és lobogott a hajunk (mondjuk főleg Hannáé..).
A harmadik csúszást már a hirtelen jött felhők, dörgés és villámlás tette még extrémebbé. Bevallom kicsit megijedtem, amikor a vizes sínen alig fogott a fék... Jobbnak láttuk a megmaradt két alkalmat másnapra tartogatni. El is határoztuk, hogy reggel, nyitáskor itt kezdünk és ezzel a két csúszással búcsúzunk a helytől.
Szedtük a lábunkat, hogy nehogy bőrig ázzunk. Ott aztán egy forró csoki és egy fincsi kávé mellett Scrabble-t játszottunk. Hanna nyert. Vacsora előtt újra megnéztük az állatokat a farmon, aztán megint úszott egy keveset a nem túl meleg vízben. Este még sétáltunk egy kicsit aztán az új ismeretektől, a friss levegőtől és a sok élménytől fáradtan néztünk végig egy filmet az ágyból. Komolyan. Olyan jó volt.





Másnap reggel azon töprengtem hogyan oldjuk meg, hogy a bobozás után, de hazaindulás előtt még megnézhessem a Zsólyomkai pincesort. A pincesorról készült festmény ugyanis teljesen elvarázsolt, a fotók láttán pedig azt éreztem, nem mehetünk hata addig, míg nem sétáltunk végig a néhány házból álló pincesoron a patak mellett. Végül minden belefért, mindent leszerveztem. Egy kedves úr volt a sofőrünk. Ő volt az, aki elvitt bennünket az áhított helyre, majd onnan az állomásra. A Zsólyomkai picesort nem győztem fényképezni. Nyilván nyáron és ősszel egész más arcát mutatja. Most csend és nyugalom honolt a kis patak mellett húzódó házakban, ám a látvány így is elvarázsolt.
A búcsú bobozás pedig igazán vadra sikeredett, de megúsztuk ép bőrrel. Mi sok helyet kipróbáltunk, eddig a szlovén Bledben volt a legemlékezetesebb, ám most a Zempléni megelőzte.



Hazafelé megoldottunk egy tucat keresztrejtvényt, olvastunk, bóbiskoltunk.
Remélem Hanna nagylány, nő és anyuka korában is emlékezni fog erre a három napra és arra, hogy mennyire próbáltam megadni a módját annak, amiről van aki csak fülig pirulva tud csak beszélni vagy legrosszabb esetben még úgy sem. Azért őszintén remélem ők vannak kevesebben. És bár nem kell mindenkinek 266 km-t utazni ehhez, mégis azt ajánlom a többi anyukának is, hogy adja meg a módját ha lehet.




Sziréna

$
0
0

"Isten teremtményei közül csak egy van, amelyet nem lehet igába hajtani. Ez a macska. Ha a macskát keresztezni lehetne az emberrel, az az ember előnyére válna, viszont a macskát lerontaná." (Mark Twain)


Volt egy cicánk. Nyolc évig volt a miénk. Húsvétkor, amikor a feltámadást ünneplik, ő elment tőlünk örökre.
Nyolc éve, amikor álmaink házába beköltöztünk egy akkor még szemmel láthatóan fiatal macska hozzánk csapódott. Nem tudtuk, hogy mit kezdjünk vele. Gondoltuk csak eltévedt. De ő nem tágított. Leült a teraszra és mi etettük, itattuk. Így persze pláne nem állt tovább. Nem terveztük, hogy a családi házas életünkbe háziállat tartás is belefér. Egyikünknek sem volt tapasztalata ezen a téren. Nem akartunk az alig egy éves kislányunk mellé háziállatot. Se kutyát, se macskát.
Aztán persze itt maradt. Hanna nagyon megkedvelte, ő nevezte el később Szirénának. Kinti cica maradt, a lakásba nem jöhetett be, csak időnként melegedni. Nálam nem egyeztethető össze az állat és a lakás együtt. Nem szeretem az állatszőrt a fotelen. Egyébként pedig papírom van arról, hogy allergiás vagyok a macskaszőrre. Szirénát szerettük. Mindig jött elénk, amikor begördült az autónk a kapun. Időnként az emeleti ablak előtt sétafikált, frászt hozva ránk. Néha beosont a lakásba, nem vettük észre és a riasztó ezt nem tolerálta. Mindig kereste a társaságunkat. Jó fej macska volt, igazi kis ragadozó. Rendszeresen hozta az egereket a szájában, hogy aztán megdicsérjük érte. A simogatás után aztán kíméletlenül megette őket. Volt, hogy madártollak borították a teraszt. Sziréna szerette a galambhúst is. Ezért nem dicsértük meg. Bámulatosan ügyes akrobata volt. Simán elkapta a kőkerítésnél sütkérező gyíkokat is.
Hivatalosan Hanna volt a gazdája, de a legjobb játszópajtása Eszter volt. Noémi távolságtartóan, óvatosan játszott vele, a maga módján szerette.
Készítettek neki házikót és cicavíziót is. Veszekedtek egymással, hogy ki itassa, etesse a cicát.



Nahát! Négy nő veszi körül? - kérdezték Zoltántól az emberek és mi mindig azt válaszoltuk, hogy igen, sőt nálunk a macska is lány.

Amikor eldöntöttük, hogy velünk maradhat, elvittük az állatorvoshoz, mert nem szerettünk volna kiscicákat. Akkor szembesültünk először azzal, hogy az állattartás felelősségteljes dolog. A cicánk nem esett kétségbe ha elutaztunk, igaz gondoskodtunk száraz eledelről és etetésről. A cicák önállóak, a miénk különösen az volt.

Ezen a télen nagyon legyengült, csak árnyéka volt önmagának. Reménykedtünk, hogy kiheveri de egyre rosszabbul nézett ki, így kihívtuk az állatorvost. Macskanáthát állapított meg. Kapott antibiotikumot és szemcseppet. Jobb lett az étvágya, azt hittük a nehezén túl van. Egyik nap azonban észrevettem, hogy baj van az egyensúlyával. Az addig kecses macskánk, csak csetlett botlott és ha a hátára fordult, nem tudott többé visszafordulni. Mindez Húsvét vasárnapja előtt, amikor minden állatorvos letette a táskáját és hátradőlt a karosszékében. Egyet mégis sikerült találni, aki elvállalta, hogy megnézi az alélt állatot. Megműtötte, a szeme között a gennyes gócot.

Van egy kedves pedikűrös ismerősünk, aki amellett, hogy karban tartja a lábainkat, nagy állatbarát. Kétségbeesve hívtam fel, hogy segítsen, mert másnap utazunk és a cicánk műtéten van túl, az ébredését asszisztálni kellene. Azonnal elvállalta, mert nagyon nagyon szerette Szirénát. Nála jobb kezekben nem lehetett volna. Dédelgette, puha párnára tette, betakarta, beszélt hozzá.

Nem tudtuk, hogy utoljára. A cicánk ugyan felébredt az altatásból de lábra állni már nem tudott. Hálás vagyok Évinek, hogy nem kellett a lányoknak végignézni az utolsó óráját. Így is nehéz volt elmondanom nekik, hogy vége, Sziréna elment az örök vadászmezőkre.

Már indulnunk kellett volna Siófokra, amikor Évi arra kért menjek át, mert szerinte a cica kilehelte a lelkét. Autóba vágtam magam, a kicsiknek azt mondtam tejért megyek, közben pedig a közeli állatorvoshoz mentünk, aki megerősített bennünket abban, hogy Sziréna elment. Nem vittem haza. Nem gondolom, hogy három gyerekkel sírt ásunk majd neki. Valahogy kimagyaráztam.

Hanna és Eszter zokogott. Noémi meg nem fogta fel, mi az, hogy nincs többet.
Azzal vigasztaltam őket, hogy sok szép emlékünk van róla. Jól érezte magát velünk. Ez az élet rendje. Hebegtem-habogtam.

Közben pedig az járt a fejemben, hogy mennyire jó, hogy pont akkor utazunk, mert az új élmények egy kicsit elterelik majd a gondolataikat Sziréna elvesztéséről. Mennyire jó, hogy ismerem Évit, aki az utolsó órákban vele volt. Mindez sokkal rosszabbul is elsülhetett volna.

Egy darabig nem szeretnék újabb állatot. Nagy felelősség. Sokat jövünk-megyünk, nem tudnék kire rábízni egy kutyát, macskát, teknőst, hörcsögöt, degut és talán az állatnak se lenne jó ha mindig elpasszolnánk. A lányok vágynak valami simogatható (vagyis semmiképpen nem puhatestű vagy hal féle) élőlényre. Azt mondtam nekik, hogy majd ha a saját szobájukat képesek lesznek rendben tartani, akkor megfontolom. Most itt tartunk.

Volt egy macskánk. Sziréna. Élt 8 évet.



Vasúton (vendég-bloggerina bejegyzés)

$
0
0

Ha jól számolom ez volt a negyedik élményvonatozásom a MÁV Nosztalgia szerelvényén. Kétszer Zoltánnal kettesben, egyszer Hannával kiegészítve és most Piroska barátnőmmel zötyögtünk valami felejthetetlen élmény felé.
Amikor megláttam, hogy a Márai expresszel Kassára utazhatunk, azt gondoltam csakis Piroska barátnőmmel tenném meg a négy órás utat oda és vissza, így megkérdeztem van -e kedve kiszakadnia a hétköznapokból. Naná, hogy igent mondott. Mondanom se kell, végigfecsegtük az utat, bár én visszafelé már nagyon elálmosodtam, így ugyanazt mondtam neki, mint pár éve a hajdúszoboszlói kiruccanásunk idején. "Te csak mesélj, beszélj tovább. Ha nem válaszolnék, akkor elaludtam.."



Aztán mégsem aludtam el. Mondjuk Piroska mellett elég nehéz is lenne. Az jutott eszembe, hogy megkérem őt, hogy a következő blogbejegyzést írja meg helyettem. Tudtam, hogy jól ír, hogy remekül fogalmaz, hogy rendkívül művelt, olvasott, tájékozott, így nem féltem, hogy elrontja a blogomat csak attól, hogy nem vállalja majd el. Azt hiszem olyan erővel kértem, hogy nem mert nemet mondani. Ezúton is köszönöm neki. Fogadjátok sok szeretettel Pircsi barátnőm írását a kassai kiruccanásunkról.





„Vasúton…az emberek úgy érzik, kiléptek életük megszokott törvényei közül, fecsegni kezdenek, közlékenyebbek és bizalmasabbak, a csodát várják” Az idézet Márai Sándor Füveskönyvéből való. Ezt írtam a képeslapokra, amit a Márai Expressz mozgópostáján adtam fel szombaton.
Ági hozta magával a Füveskönyvet, amit aztán a „Márai érzet” növelése miatt olvasgattunk a vonaton. Kassára utaztunk Ági barátnőmmel Márai Sándor szülővárosába, amely az Európa Kulturális Fővárosa címet viseli 2013-ban. Az út négy órát tartott, és mi kávéztunk az étkezőkocsiban, kitöltöttük a Márai totót, Ági nyilatkozott a kassai tévének, néztük a legelésző őzeket, a gyönyörű és kevésbé gyönyörű állomásépületeket, melyek mellett elhaladtunk. És igen, kiléptünk életünk megszokott törvényei közül, mert közben fecsegtünk a hosszú úton, családról, munkáról, értékekről, kultúráról és még annyi minden másról.





Kassa alapvetően gyönyörű, ez vitathatatlan. A Márai Sándor nyomában járó idegenvezetést választottuk, amit nem is bántunk meg. Kiváló, a témában szakértő idegenvezetővel jártuk be az író gyermekkorának és fiatalságának kassai állomásait. Voltunk a Mészáros utcai Márai-emlékszobában, láttuk a premontrei gimnázium épületét (ahol a kamasz Márai tanáraival feleselt, ugye Ági?), az egykori Megay-cukrászdát, ahol állítólag egy fagylaltevési versenyen ismerte meg majdani feleségét, Lolát (a szerencsés asszony neve is kérdés volt a Márai Expressz totóján). Megtekintettük a Szent Erzsébet-székesegyházat is, amiről Márai sokat írt műveiben. Az Erzsébet szobrot, amit János mester faragott a „Kassai polgárok”-ban sajnos nem találtuk, idegenvezetőnknek talán igaza van abban, hogy nem kell mindent valóságnak venni, amit az írók leírnak műveikben.




A városnézés alatt megéheztünk, valami finom szlovák ételre vágytunk. A nagyon igényes városismertető kiadványban, amit kaptunk (ingyenes kiadvány) találtunk megfelelőnek tűnő éttermet, de sajnos a térképolvasás egyikünknek sem erőssége, így Ági kiváló érzékkel szólított meg egy fiatal párt, hogy útbaigazítást kérjen. Kassán élő magyarok voltak és nagyon kedvesen útba igazítottak minket, valamint kötelező programként említették a Márai szobor megtekintését, ami valahogy az idegenvezetésből kimaradt. A kis segítséggel megtalált étteremben nem volt hely, így az ebédet későbbre halasztva megkerestük a Márai szobrot, amit valóban kár lett volna kihagyni. ….




Korgó gyomorral újra megközelítettük a kinézett éttermet, egy kinti asztalhoz le is telepedtünk, lelki szemeinkkel már láttuk a nagy tányér liptói túrós sztrapacskát, de az étterem pincérei nem támogatták vágyaink elérését, tudomást sem vettek rólunk. Nem csüggedve felkerekedtünk, hogy máshol próbáljunk szerencsét. Néhány lépés megtétele után egy másik étterem asztalánál megpillantottuk a párt, akik előzőleg útba igazítottak minket. Csatlakoztunk hozzájuk. Igaz, hogy nagyon sokat kellett várni az ételre ( lehet, sőt biztos) hogy nem sztrapacskát ebédeltünk, hanem „bryndzove halusky”-t, igaz, hogy a pincérek nem hoztak automatikusan evőeszközt és szalvétát, és nem is nem mosolyogtak, de nem gond, hiszen sütött a nap, mi Kassán voltunk egy étterem teraszán, és hosszas baráti beszélgetést folytattunk Andeával és Péterrel, akik Szlovákiának és Kassának olyan arcát is megmutatták nekünk, ami egy városnézés alkalmával bajosan lett volna megismerhető.





Később hosszú séta után egy fantasztikus kávé mellett megpihenve, az utcán elhaladó embereket figyeltük. Arra tipegett egy ruházatát tekintve plázacicának tűnő hölgy rendkívül magas sarkakon, hóna alatt egy copfos mini kutyával. Megállította egy koldus, a nő rámosolygott, kinyitotta a táskáját, és az összes aprópénzét neki adta, majd újra rámosolygott. Döbbenten néztük, szóhoz sem jutottunk. Ági eszmélt először, halkan csak annyit mondott, hogy ezért nem kell elsőre ítélni. És mindketten tudtuk, hogy ha a gyerekeink most ott lennének velünk, elmagyarázhatnánk nekik, hogy miért ostobaság minden előítélet.





Amikor visszaszálltunk a vonatra, és újra elfoglaltuk kényelmes helyeinket, egyetértettünk abban, hogy alapvetően pozitív élményekkel indulunk haza Kassáról. Csak egy-két dolog előtt állunk értetlenül. Nem kell, hogy egy város tele legyen képeslapokkal és hűtőmágnesekkel, de az azért furcsa, hogy egy olyan üzletet sem találtunk a belvárosban, ahol ilyesmit árultak volna. Kassa talán jobban kiaknázhatná a kulturális főváros címből adódó lehetőségeket.
A hazafelé tartó vonatút is remekül telt, jó kedvünket az sem szegte, hogy nem nyerünk a totón, bár minden kérdést helyesen válaszoltunk meg.



Csodálatos nap volt, köszönöm Ági az út ötletét, azt, hogy engem hívtál társaságnak, és azt is, hogy én írhattam ezt a bejegyzést!"





Megjegyezném, hogy amíg én kirándultam, a kicsik a Critical Mass biciklis felvonuláson tekertek Zoltánnal, ha igaz amit beszéltek, összesen 16 km-t. Szóval kihasználtuk mind az öten a gyönyörű, napsütéses áprilisi szombat adta lehetőségeket.

Foghíjas Noémi meg a névnapok

$
0
0


Noéminek egyszerre esett ki két foga, így jelen pillanatban nincsen metszőfoga és alul is hiányzik egy. Mókás látványt nyújt, folyamatosan nyelvtörőket kérünk tőle, "C" betűs és "SZ" betűs szavak visszamondására kérjük, mert olyan mulatságos hallani ahogy nem tudja szépen kiejteni egyiket se. Olyan gyorsan történtek a foghullások, hogy szegény fogtündér nem tudta maradéktalanul ellátni feladatát, határidőt kért, nem a megfelelő helyre rejtette az ajándékot és egyáltalán teljesen szét van esve...

A foghullással egy időben, három rágófoga is nő Noéminek, aki nagyon büszke fejlődésének erre a szakaszára is. Nem úgy Eszter, aki duzzog és puffog, hogy neki még csak most kezdett mozogni az első és ez nem igazságos. Szokásos mondataimmal nyugtatgatom, hogy annál jobbak lesznek majd a csontfogak, minél később esnek ki a tejfogak és ez nem verseny, neki is pont annyiszor fog kiesni,mint Noéminek, akinek nemrég ünnepeltük a névnapját.



Ajándék hegyek helyett porcsinrózsát ültettünk el a tiszteletére egy nagy cserépbe a teraszon, majd közös nutellás muffin sütésbe kezdtünk, amelyben Hanna is kivette a részét (hiszen Hanna nem is mostanában volt). Eszter is talált magának testhezálló feladatot. Ő lett a felszolgáló kisasszony. Mire észbe kaptam, magára vette Hanna ünneplő szerelését, fehér blúzt és fekete szoknyát. Konzervatív, rózsás frizurát gyártatott magának és egy notesszal a kezében vette fel a rendelést nagyon komoly ábrázattal.

És mivel mindhárom virágszálamnak tavasszal van a névnapja, kitaláltam, hogy mostantól fogva minden évben három féle virágot ültetünk a teraszon lévő nagy cserepekbe. Egyet Hanna napon március 28-án (ha nem esik a hó), egyet Noémi tiszteletére április 22-én, egyet pedig Eszter kedvéért majd május 24-én.
Aztán majd megejtjük a hagyományos névnapi piknikezést is valahol, csak mert ezt is olyan jól kitaláltam évekkel ezelőtt és mert annyira jól sikerült mindegyik, hogy kár lenne leszokni róla.

Hanna, Noémi, Eszter! Még sok boldog névnapot nektek!


Ajánló

$
0
0
Itt vagyok ragyogok, hogy újra összefoglaljam színházi élményeinket, azaz ajánljak, lebeszéljek, kibeszéljek, kedvet csináljak. Lassan ugyan itt a színházi évad vége, ugyanakkor ez a szabadtéri színpadok nyitásának kezdete, aminél hangulatosabb program kevés van szerintem. A következő ajánlóban majd remélem beszámolhatok ilyenekről is...


Fehérlófia



Gyakori vendégek vagyunk a Budapest Bábszínházban, ez nem vitás. Szeretjük a formabontó előadásaikat, amelyek már messze túlmutatnak a klasszikus paraván mögötti bábozáson. Fiatal rendezők, dramaturgok engedhetik szabadjára fantáziájukat, aminek következtében olyan nem mindennapi darabokat láthat a közönség, mint a Fehérlófia, az egyik legrégebbi magyar népmese bábszínházas változata. Erre kaptunk tiszteletjegyeket még múlt hónapban. Nos, szokatlan megoldások itt is akadtak bőven. Fények, hangok játéka tette misztikussá az egész darabot, amelynek megtekintését pont emiatt, meg a Koponyányi Monyó már-már gusztustalanul félelmetes kinézete miatt hét éves kortól ajánlok.
A darab alatt a színpad jobb oldalán élőben szolgáltatják a zenét és a pb palack meg a radiátor is azért van ott, hogy hangokat csikarjanak ki belőle egy-egy izgalmas résznél. A sárkányok biciklis megoldása, Fehérlófia születése, a hatalmas drót griff madár és a kivetítő segítségével egészen sajátos módon elénk tárt óriások mesterkedése olyan élményt nyújtott, hogy még sokáig beszéltünk róla. Bizonyára lesz olyan, akinek ez sok, aki a klasszikusabb vagy unalmasabb megoldásokat szereti, keresi. Én azt mondom, hogy, aki teheti nézze meg, mert nem fog csalódni.

***** Ez igen és vastaps


A Brémai muzsikusok



Anyás program volt a kicsikkel, ráadásul az első sorból drukkolhattunk a kidobott állatoknak és izgulhattunk, hogy a biciklitolvaj rablók elnyerjék méltó büntetésüket. Itt is izgalmas megoldások, szerethető figurákkal találkoztunk, így a második felvonás után elégedetten távoztunk.

**** Egész jó



Az égigérő fű



Hatalmas elvárásokkal mentünk Hannával és bátyámékkal a Magyar Színházba. A filmet természetesen sokszor láttuk, a könyvet is olvastuk, ezek után kíváncsian vártuk a színpadi változatot. A darab elején és még néhányszor felbukkan az apukává lett Misu, aki a mobiltelefonját nyomogató, ühümöző kislányával vonaton utazik és aki ebben a szituációban meséli el élete legszebb nyarának történetét, amikor Poldi bácsit igazi fűvel lepték meg a Paripa utcában lévő bérházban.
A rappelő kukások ugyan kissé idegenül hatottak de a többi résszel nem volt gond, pont eltalálták mennyi modernizációt bír el a darab. Sok-sok gyerekszereplővel, klassz díszlettel és jópofa ötlettel tarkított előadást láthattunk, amelynek a végén szégyen nem szégyen én bizony pityeregtem is. Ha megnézitek majd megértitek miért. Annyit elárulok, hogy nem a füsttől, amit a feledékeny, szétszórt, mindig siető fiatalok égő kávéfőzője okozott. Vastapsot kaptak. Itthon elmeséltük Zoltánnak, aki alig várja, hogy majd a kicsikkel is megnézhesse egy két év múlva, amikorra már igazán nekik való lesz.



***** Ez igen és vastaps



Kis Mukk

Megint a Bábszínház, megint tiszteletjeggyel és megint óriási elvárásokkal, merthogy gyerekkorom egyik nagy kedvence Hauff meséje, amelyet még bakelit meselemez formájában hallgattam agyon és amelynek részeit még mindig kívülről fújok.
Eszterrel kettesben vettem részt a kedd esti premieren, mivel Hanna nem hagyhatta ki zongora óráját, Noémi pedig nem akarta kihagyni a tenisz edzését. Eszter nagyon örült a privát programnak, mert mindig nagy öröm nekik ha egy rövid időre ugyan, de csak az övék vagyok.
Eszternek elmeséltem a történetet nagy vonalakban, hogy könnyebben fel tudja venni a mese fonalát és ezt ajánlom másoknak is, akik beülnek az előadásra. Itt is szokatlan megoldásokkal találkozhatunk, nevezetesen szőnyeg testű szereplőkre, akik ide oda gurulnak és csak hatalmas fejük és karjaik mozognak.
A zene is nagyon tetszett. Összességében jó élményekkel távoztunk, de azért másnap megkerestem és meg is találtam azt az 1979-es hangjátékot, amelyet ugyan nem múlhatott felül de azért új csomagolással a közönség elé tárt a Budapest Bábszínház.



hangjáték itt elérhető: http://www.youtube.com/watch?v=NjkSAWLcwPw&list=PLj5kXStJo_slv2ZUKui6ZPl_ez2-kIMqT&index=2

**** Egész jó

Bárány Boldizsár



Erre a darabra ugyebár csak nagy nehézségek árán lehet jegyet szerezni, főleg az utolsó pillanatban, így aztán rendre lemaradtunk róla. Hanna háromszor látta, ám minden alkalommal mással, így külön örültem, hogy a kicsik felnőttek a darabhoz és most velem nézhették meg Szabó Magda verses meséjét. Természetesen előtte elolvastuk a könyvet. Nagyon-nagyon élvezték és bizony Hanna hiába mondta, hogy őt már nem érdekli, köszöni szépen szinte kívülről fújja, úgyhogy nem hallgatja, azért majdnem mindig az ágy szélére ült és azon kapta magát, hogy újra élvezettel figyeli hogyan hangsúlyoz, színészkedik az anyja.
Sógornőmnek köszönhetően jutottunk a jegyhez, ami ráadásul igen jó helyre szólt. Innen figyelhettük a műfüves színpadon játszódó eseményeket, méghozzá nagyon közelről. Bárány Boldizsár apja, Bertalan kimagaslóan jól játszott. Néhány színésznek több szrep is jutott. Ötletesek voltak a jelmezek és persze nagyon izgi volt az elesésnél az orrvérzés is. A dalok kellően fülbemászóak voltak, nekem Bertalan rockos nyitánya tetszett a legjobban, a lányoknak viszont Borbála fodrászos dala a Csitt csatt csattog az olló...
Jó volt nagyon, Eszter szerint a legjobb, amit mostanában láttunk.

***** Ez igen és vastaps

A felnőtt programok közül kiemelném a Hanna (és most már a kicsik) sulijában tartott Zorán koncertet. Megható, hogy Zorán a teljes bevételt annak a sulinak a javára ajánlotta fel, ahol valaha ő maga is érettségizett. És ha valaki azt hinné, hogy akkor ez egy összecsapott, gyorsan lenyomott koncert volt, hát nagyon téved. Magam is meglepődtem azon mennyire beleadtak apait-anyait, a ráadásokkal sem fukarkodtak és egyáltalán az egész koncert megegyezett a MÜPA-ban adott műsorral, azzal a kis kivétellel, hogy itt vendégszereplők nem léptek fel. Vastapsot kapott Zorán a gesztusért és a profi koncertért, ami alatt bizony volt, hogy sírtunk, nevettünk vagy éppen dúdoltunk, énekeltünk.
Gyermeknapon, május 31-én a PA-DÖ-DÖ lép fel ugyanebből a célból a suli udvarán. Bárki eljöhet és meghallgathatja őket, biztosan jó buli lesz a sütivásárral együtt. Jegyeket a suli (ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium) portáján lehet venni.



********************************* Fantasztikus


Ha már Radnóti, megnéztük a Csányi Sándorral fémjelzett Főfőnök című darabot is. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy Zoltánt a Gipszkorszakban így hívják az alkalmazottak..) Magam se tudom, hogy tetszett -e. Az első rész nem annyira, de csak azért, mert nem kristályosodott ki a mű igazi mondanivalója. Az izlandi befektetőt - és a tolmácsot játszó színészek teljesítménye kimagasló volt de a többi karakter is emlékezetes. Főleg nevettünk.

*** Egész jó








Eszter varázsszőnyege

$
0
0
Nem minden rajzpályázatra kapom fel a fejemet, de a Budapest Bábszínház felhívását nem tudtam közömbösen olvasni, annyira jópofának, ötletesnek találtam. Otthon aztán felolvastam a lányoknak a szöveget:

"A kis Mukk bemutatójához kapcsolódóan a Budapest Bábszínház a Sova Designnal, a General Press Könyvkiadóval és a Bóbita magazinnal együttműködve rajzpályázatot hirdet 5–10 éves korú gyerekek számára.
Az előadás díszletében és különleges síkbábjaiban fontos szerepet kapnak a szőnyegek, ezért arra kérünk, hogy olvasd el történetet, és tervezd meg a kis Mukk kedvenc szőnyegét! A pályázat nyertese megkapja saját tervét szőnyeg formájában, amelyet a Sova Design készít el."


Jól hangzik ugye?


Eszter volt a leglelkesebb, szorosan mögötte Noémi. Hanna azt mondta annyi dolga van, hogy ezt most kihagyja.
Emlékszem sütött a nap, így kivonultunk színes ceruzástól, papírostól a teraszra. Én vittem magammal egy nagy csésze tejeskávét is és áldottam a sorsomat, amiért ilyen szép helyen lakunk Budapesten, mégis ennyi zölddel körülvéve.
Mire felocsúdtam, Eszter hullámos vonalakkal rajzolta tele rajzlapját. Érdekes-gondoltam és Noémit figyeltem, aki az a típus, hogy ha kimegy a vonalból vagy elront valamit, elszomorodik és akkor is éppen nagy vehemenciával radírozta kusza vonalait. Jaj, jaj, ebben az esetben nem jó ez a maximalizmus, nem tudom mi lesz a suliban vele, hogy veszi majd az írásnál az akadályokat... Itt tartottam az elmélkedésben, amikor Eszter hullámos vonalai színesek lettek. Jó nagy munka lesz mire mindet más színűre kiszínezi, de már ekkor látszott, hogy egészen különleges lesz. Noémi mellett gyűltek a galacsinra gyűrt lapok így belekezdtem a tudod te mennyi fát vágnak ki a papírgyártás miatt manapság kezdetű litániámba, amikor végre kirajzolódott az ő szőnyegterve is. Csepp alakokat rajzolt, azokat színezte ki. Kísértetiesen hasonlított a Gipszkorszak logójára. Mosolyogtam az orrom alatt. "Szegény" gyerek túl sok gipszet fest, nem tud elszakadni a játszóháztól most sem.

Úgy emlékszem már a vacsorához terítettem, amikor Eszter még javában színezte a csíkokat. Egyre látványosabb lett. Mondtam neki, hogy pihenjen kicsit, de nem nagyon akart. Azt mondta befejezi.
Azért a vacsorát nem hagyta ki és aki kicsit is ismeri Esztit, az nem csodálkozik ezen.

Az utolsó csíkokat a lépcsőn színezte. Odaültem mellé és onnan gyönyörködtem benne.
És elkészült.




Borítékba tettem a kész műveket és megígértem, hogy időben feladom őket. Persze nem jutottam el a postára, ide-oda hurcoltam magammal, míg a határidő lejárta előtt egy nappal inkább személyesen adtam le a Bábszínház portáján.

Néhány nappal később egy e-mailt kaptam, amelyben az állt, hogy szeretettel várják Esztert és kísérőjét a Kis Mukk előadásra, amelynek végén a Tervezz szőnyeget rajzpályázat eredményhirdetése lesz. Sejtettem, hogy ez jó jel, de azért óvatosan megkérdeztem, hogy ez azt jelenti, hogy Eszter is számíthat valami díjra, mert az a helyzet, hogy mi közben láttuk a darabot és hát tetszett ugyan, de nem biztos, hogy ilyen hamar megnéznénk újra, hacsak nem vár valami meglepetés Eszterre. Azért is gyanakodtam, mert Noémi nevét nem említették meg a meghívóban. Jött is a szűkszavú válasz, hogy Kedves Ágnes, csak a díjazottaknak küldtünk meghívót....

No itt már nem bírtam magamban tartani és rohantam Eszterhez, hogy közöljem vele a jó hírt: a rajza a díjazottak között szerepel. Noémi arcát figyeltem, aki nem különösen tűnt csalódottnak, ellenben Eszterrel együtt örült. Jó alkalom volt ez arra, hogy kicsit arról beszéljünk, hogy milyen jó, hogy nem egyformák, hogy mind a hárman másban jók vagy kiemelkedőek és hogy milyen klassz egymás sikereinek örülni.

És elérkezett a várva várt nap. Eszter felvette a legszebb ruháját és beültünk a nézőtérre, hogy immáron másodszorra megnézzük Kis Mukk történetét. A végén már nyugtalanok voltunk azért mindketten. A lámpák felkapcsolódtak és ekkor kezdődött az eredményhirdetés. Ha jól emlékszem hat kisgyereket hívtak ki a színpadra. " És a fődíjas, Vajda Eszter" mondatnál hatalmasat dobbant a szívünk. Eszter ragyogó arccal ment fel a színpadra a többiek mellé. Nagy tapsot kapott. Megilletődötten mosolygott és olyan picinek látszott azon a nagy színpadon. A mellettem ülő hölgy is gratulált és érdeklődött milyen tervet rajzolt Eszter ugyanis ő annál a szőnyeggyártó cégnél dolgozik, amelyik igazivá varázsolja a rajzot.





Innen a gyönyörűen felújított Hunyadi térre libbentünk ki Eszterrel, akinek még a színházból kiszállingózó nézőktől is érkezett pár kedves gratuláció. Leültünk egy padra a szökőkút mellé és így, három lépéssel a föld felett, a boldogságtól repdesve néztük meg milyen ajándékokat rejtett a zacskó. Volt benne családi vidámparki belépő és egy másik a Csodák Palotájába. Megkapta a Kis Mukk című mesekönyvet, egy pólót, ceruzákat és a Kis Mukk bábelőadáshoz kapcsolódó kiszínezhető bábterveket. A legjobban azonban annak örült, hogy a rajzolt szőnyeget igazából is elkészítik neki és majd az ágya elé teheti. Amíg vártuk a család többi tagját, a piacon vettünk egy csokor virágot. Mindenkinek volt egy kedves szava Eszterhez és ez a kicsi lány azt mondta, hogy ez egy olyan nap, amikor egymás után történnek vele a csodák.





Eszter pedig a sikertől szárnyakat kapott és azóta még nagyobb elánnal rajzol, alkot, tervez.




























Zongora és lecke

$
0
0
Egy nappal Hanna zongora vizsgája előtt a lányok összekaptak valamin. Nagy kiabálás szűrődött ki a nappaliból egészen a konyháig, ahol éppen valami vacsorát próbáltam összedobni. A vita egyre hevesebb lett, így jobbnak láttam, ha közbelépek.
Sajnos hiába olvastam ezerszer el a Testvérek féltékenység nélkül című nagy-sikerű könyvet, annyira gyorsan értem a szobába, hogy nem tudtam élesben alkalmazni az ott olvasottakat. Pedig tudom, hogy az ötven valahányadik oldalon ott van, hogy hallgasd meg a veszekedés szereplőit nyugodtan, adj nekik esélyt, hogy elmagyarázzák vélt és valós sérelmeiket, majd próbálj meg azonosulni a problémájukkal és közösen dolgozzatok ki valami megoldást. Szóval tudom, hogy így kellett volna, de addigra már késő volt és mérgemben odacsaptam a zongora billentyűire egy nagyot. Szegény Hanna éppen gyakorolt a vita előtti percekben, a zongora pont ott volt mellettem, így rajta vezettem le a mérgemet.


Ne mondjatok semmit! Kissé lenyugodva mentem vissza a konyhába, amikor Hanna a vizsgadarabajai gyakorlásával próbált vigasztalódni. Nem sokáig tartott. Sírva rohant ki hozzám, hogy tönkretettem a zongoráját. Gondoltam, csak túloz, ám kis idő múlva és a zongora fedelét felnyitva bizony szembesülnöm kellett azzal, hová vezet ha az ember nem képes uralkodni az indulatain, jelen esetben a zongorára csap.

Így történt, hogy Hanna a zongora vizsgája előtt egy nappal úgy gyakorolt, hogy csak minden negyedik hang szólalt meg. Próbáltam vigasztalni és Beethovenről kezdtem mesélni neki, aki süketen is nagy zongorista volt...

A vizsgán azért így is brillírozott. A vizsgalapjának hátuljára egy Müller Pétertől származó idézetet írtunk.

"A zongorista igazán nagy pillanata az, amikor nem is tudja, hogy zongorázik."



Elnézve piros kis fellépő ruhájában Hannát, olyan érzésem volt, hogy ő is könnyedén játszik, hogy nem izgul, nem koncentrál görcsösen. Később elmondta nekem, hogy azért a torkában dobogott a szíve.




Idén először két négykezes darabot is eljátszhatott egy másik kislánnyal, akivel azért, hogy jobban összeszokjanak, jó párszor nálunk vagy náluk gyakoroltak. Sosem gondoltam volna, hogy egy gyermek dalocska, nevezetesen a Cickom-cickom és a Bujj-bujj zöld ág ilyen élvezetes is lehet füleimnek, pontosabban füleinknek, hiszen Zoltán is a közönség soraiból nézte nagy büszkén lányát.



A vizsga végén átadtuk a kottapapír rózsákból készült ajtódíszt Larisza néninek, itthon pedig egy hasonló technikával készült H betűt a kis zongoristának, mert valamivel meg akartam hálálni neki, hogy minden nap élő zenét szolgáltat a családnak.




Jövőre folytatjuk persze, ám addig keresnem kell egy zongora javító mestert. Nem vagyok büszke arra, amit tettem. Hannára viszont igen.

Elbúcsúztak

$
0
0

Még májusban....



Hát ez a nap is eljött. Elballagtak a kicsik az oviból. Nincs több ovisom. Szeptembertől Eszter és Noémi is fél hét körül kelnek fel, hogy ideális esetben legyen idő egy közös reggelire, hogy szépen fésülten és mindent összekészítve bepattanjanak az autóba nővérükkel együtt, hogy mind a hárman megérkezzenek az iskolába ha lehet még becsöngetés előtt. Elsősök lesznek. A mellettük lévő teremben pedig Hanna ül majd, már negyedikesként.


A ballagás nagyon szépre sikeredett. Volt benne megható és megmosolyogtató rész is bőven. Először a gyerekek által összeállított műsorral kedveskedtek a szülőknek a ballagók. Volt, aki éneklésben - , volt aki táncban- és akadt, aki versben jeleskedett. Az enyémek egy három népdalból álló csokorral álltak ki a szülők elé cseppet sem lámpalázasan. Kaptak is utána az öltözőben bókokat, elismeréseket rendesen, kérdezték, hogy hol tanulták a lányok ezeket a kevésbé ismert dalokat, nekem pedig dagadt a májam, hiszen az egyik dalt én tanítottam nekik, a másik kettőt pedig Hanna. Szavaltak is persze, mert ők nagyon szeretnek szerepelni én meg áldottam a pillanatot, amikor megvettem a kis kamerát, amivel felvehettem ezeket a soha vissza nem térő perceket.




A "Legyetek jók ha tudtok" zenéjére megkapták kis tarisznyájukat majd összekapaszkodva elhagyták a tornatermet hogy az udvaron keresztül a csoport szobába haladjanak. Ekkor nyomtuk a kezükbe a két kis meglepetés csokrot. Egyet, amelyet a kreatív gipszkorszakos lányok, Zsuzsi és Lilla készített direkt erre az alkalomra és amiben az a jó, hogy nem hervad el. Különleges papírból hajtogattak nagy gonddal rózsákat, leveleket és ebbe tűzték bele az írószereket.

A másik virágcsokor is rendhagyó volt. Ezzel anyukám lepte meg a kicsiket. A két kis kosárat virágok és egy kis madár díszítette, amelyet könnyedén a karjukra akasztva vihettek. Nagyon sokáig emlékeztetett bennünket a nagy napra, amikor elballagtak, azután be kellett érnie a lányoknak a megmaradt kosárkával és a madárral no meg a sok fotóval, ami készült róla.


A ballagásra majdnem minden szülő vitt valamilyen sütit, mert a forgatókönyv szerint piknikezésre vártak mindenkit. Én a jól bevált Sport szelet tortát vittem, anyukám pedig az utánozhatatlan vajas pogácsájával járult hozzá az eszem-iszomhoz.

A teremben aztán folytatódott a meglepetés műsor. Az történt ugyanis, hogy Zsuzsa néni, a dajka a legnagyobb titokban betanított egy-egy versikét, amelyet a két óvó néninek szavaltak el a gyerekek. Az enyémek itthon is gyakoroltak, csodálkoztam is, hogy milyen klassz verset talált ez a Zsuzsa néni, minden sora ráillik a két óvó nénire külön-külön. Csak később vált nyilvánvalóvá, hogy a verset maga Zsuzsa néni írta a neves alkalomból. Mondjuk naponta bebizonyította mennyire kreatív, de ezzel a művével hatalmas elismerést váltott ki belőlem.

Ezután adtuk át a szülőkkel közösen az ajándékokat, amelyek közül egyről kicsit bővebben írok most. Azt találtam ki, hogy készítsünk olyan emlékkönyvet, albumot Ildikó néninek (aki a 4 év alatt végig a gyerekek óvó nénije volt), amelyben a gyerekek lerajzolják őt és a szülők segítségével lejegyzik legemlékezetesebb pillanataikat, fotó montázzsal, idézettel, versikével vagy bármilyen kreatív megoldással töltsék meg a két lapot, amelyeket nagy titokban nyomtunk a kezükbe. Igen. A régi olvasó emlékezhet arra, hogy volt már ilyen próbálkozás az óvodai életünkben. Hanna óvó nénijeit is hasonló albummal ajándékoztunk meg, ám most úgy éreztem, hogy ha valaki valóban értékeli és megérdemli ezt a személyre szabott albumot a gyerekektől (és a szülőktől), az Ildikó néni lenne. Szerencsére minden szülő lelkes volt vagy legalábbis határidőre leadta a rajzokat. Úgy vettem észre, hogy apait-anyait beleadtak (szó szerint),mert igencsak kreatív művek születtek, amelyeket aztán egy nagyon igényes albumba köttettünk be.


Az ajándékozás és a köszönetnyilvánítás után a szülőket kiterelték az udvarra, mert újabb meglepetés készült. Ezúttal a gyerekek leptek meg bennünket. Előző nap színes ruhát kellett bevinnünk az öltözőbe de nem volt szabad kérdeznünk semmi többet. No hát kiderült miért kellett a short és a póló. Anna néni, a fiatal,lelkes óvó "néni" betanította a csoportot az elhíresült GamGam style (így írják? )táncra. Bevallom nem rajongok ezért a zenéért, nem is értettem mire ez a nagy felhajtás körülötte, ám a gyerekek tánca hatására átértékeltem az egész művet. Nos, itt is nagyon hálás voltam a kamerának, mert a fotók nemigen tudnák visszaadni azt a koreográfiát, mozgást, mimikát, aminek egymás után kétszer (merthogy visszatapsoltuk a kicsiket) részesei voltunk. Jól is esett ez a vidám rész, mert addigra már elég sokszor eredt el a könnyünk, kifejezetten jól esett egy kicsit nevetni.



(A táncot olyan jól megtanulták a lányok, hogy később egy siófoki hotel Mini discojában magántáncosként léptek fel, melynek során táncukat óriási vastaps kísérte no de erről majd később úgyis írok)


Talán ez volt a legvidámabb része a ballagásnak, ám ami ezután történt, az kétségtelenül a leglátványosabb és leghatásosabb befejezése volt az eseménynek. Amikor a sok fehér, héliummal teli lufikat három, kettő egyre felengedték a gyerekek, úgy éreztem pont olyan gyorsan szállt el az óvodás kor, mint amilyen gyorsan a lufik röppentek fel és szálltak a magasba. Próbáltam mindkettő szárnyalását a szememmel követni, amíg csak egy kicsiny pont nem lett az égen, aztán elvesztettem szem elől őket.


Szerencsére két kis ballagóm nem hagyta, hogy sokáig filozofáljak. Inkább hívtak, hogy megmutathassák a kis fenyőfát, amelyet az udvarra ültettek, hogy úgy 2036-ban majd egyszer a saját gyerekeik hitetlenkedve megkérdezhessék őket, hogy "Tényleg anya? Azt a nagy fenyőfát még te ültetted a társaiddal ovis korodban? " Mire ők majd azt felelik, hogy "Bizony gyermeke(i)m. Ott a tábla, láthatod. Az áll rajta, hogy Csigabiga csoport 2013.



És hogy mit kaptak a lányok amolyan ballagási emlékként? Először is egy fotókönyvet, amely az óvodai életüket mutatja be. A legtöbb képet én készítettem de szerencsére partnerek voltak az óvónénik is, akiknek az alvó és napos kötényes képeket köszönhetem.
Ott van a kis könyvben az öltöző, a megérkezés, az indulás, a kis padok, a poharak, a képek...





Kaptak egy-egy karórát is. Olyan igazi lányosat, mégis komolyat, amilyet már az iskolások hordanak. Mert rohan az idő és ezt nem árt ha ők is tudják. Ha máskor nem, reggel fél hét körül, amikor felébrednek, hogy kényelmesen elkészülhessenek, megfésülködhessenek, hogy együtt reggelizzünk és, hogy időben odaérjenek az iskolába.




Negyedik osztályba léphet

$
0
0




Hanna bizonyítványa kitűnő lett. A Radnótiban csak harmadiktól kezdenek el rendesen osztályozni, vagyis itt már nem csak egy részletes szöveges értékelés található a bizonyítványban, hanem osztályzatok is 1-5-ig. Szóval Hanna kitűnő lett. Kapott dicséretet matematikából, énekből és rajzból és kézművességből. Remélem nem látta rajtam,hogy kicsit bántott, hogy magyarból nem, hogy olvasásból és nyelvtanból csak úgy simán ötös lett... Borzasztó vagyok ugye?
Kapott jutalom könyvet is. Szinte biztos vagyok benne, hogy nem véletlenül jutott neki Fehér Klára regénye, a Bezzeg az én időmben.


A bizonyítványosztást a meglepetés évzáróval egybekötött anyáknapi műsoruk előzte meg, amelyet a díszteremben adtak elő nekünk, szülőknek. Ahogy azt már megszokhattuk volt benne bőven verses, próza, énekes és hangszeres produkció. Tudtam,hogy nagyon sokat próbáltak a suliban. Én speciel itthon is hallhattam vers- és dal részleteket és nagyon élveztem mindet.
Hanna is kivette a részét a szereplésekből. Azt se tudtam,hogy a színpad melyik részén keressem mert hol lelibbent a zongorához, hol furulyázni kezdett, hol az énekesek közé állt be, hol pedig verselt.



Szóval Hanna kitűnő lett, amiért persze büszkék vagyunk rá, ugyanakkor felhívtuk a figyelmét arra, hogy jövőre, negyedikben már sokkal nagyobb követelmény vár rá és bizony tétje is lesz a tanulásnak- felvételiznie neki is kell.

Hanna kitűnő lett, ami nagyon szép teljesítmény különösen annak tudatában, hogy nem tett túl nagy erőfeszítéseket ezért. Szerencse, hogy jó feje van, hogy eszes- szokta mondani anyukám.
Jövőre ez már nem elég. Nagy elhatározásokkal vágunk bele majd a negyedik évbe.
Már a helyes, gurulós, kutyás iskolatáskája se kell. Azt mondta, nagyon gyerekes....


A bizonyítványosztás után a rózsás fagyizó felé vettük az irányt, ami arról híres és nevezetes, hogy rózsa alakba formázott fagyit kapunk a tölcsérbe, amit aztán jó ideig csak nézegetünk, csodálunk és csak akkor kezdjük el nyalni vagyis elrontani, amikor már csöpögni kezd és nincs más választásunk.


Estére színházjegyünk volt a Mary Poppins musical-re, igaz csak kettő, így hosszas huzavona után dőlt csak el, hogy Zoltán lesz Hanna kísérője. Neki kedves emlékei fűződnek a műhöz és egyébként is magyarul és angolul is tökéletesen kiejti, hogy "szuperfreno-frenetikó-maxikapitális", "supercalifragilisticexpialidocious" vagyis igazán megérdemelte az apa-lánya estet. Én azzal vigasztaltam magam, hogy pár év múlva a kicsikkel bizonyára én is átélhetem az élményt függetlenül attól, hogy milyen eredménnyel zárják az iskolai évüket.

Bemelegítés Siófokon

$
0
0


Nem, nem. Továbbra sem szeretünk kétszer ugyanarra a helyre utazni a nyári vakációban. Egyszerűen pazarlásnak érezzük és érthetetlenül állunk azok előtt, akik évek óta ugyanabba a hotelben szállnak meg. Hűtlenek vagyunk, szeretjük az izgalmakat, várjuk az újat az ismeretlent.

Egy-két kivétel azért akad a mi életünkben is. Létezik néhány város külföldön és belföldön is, ahová mindig nagy örömmel megyünk, természetesen mindig más hotel, panzió vagy éppen ismerős vendégszeretetét élvezve. Kíváncsi vagyok, hogy ez a változatosság iránti igény majd az életkor növekedésével megváltozik -e.


Először húsvétkor jártunk a siófoki Hotel Azúrban. A figyelmes olvasó még arra is emlékezhet, hogy a város jelképének tetején vagyis a felújított víztorony teraszán hagyta a nyuszi az ajándékot a lányoknak és arra is, hogy akkor áprilisban maximálisan kihasználtuk a hotel adta wellness lehetőségeket. Persze a benti medencékben. Kint, húsvéti időjáráshoz cseppet sem méltóan esett a hó, így a szauna és a pezsgőfürdés esett jól.

Itthon a faliújságon ott mosolygott ránk egy voucher, amelyiknek beváltási határideje vészesen közeledett, így aztán nem sokat gondolkodtunk és a vakáció azon napjait, amikor először lett ragyogó napsütés és igazi nyár, újra Siófokon a Hotel Azúrban töltöttük. Ezúttal a kinti medencékben lubickoltunk és persze a hotel saját strandjából a Balatonban is megmártóztunk. Egész más arcát mutatta a hotel. Féltem, hogy zsúfoltság lesz, de olyan hatalmas a szépen gondozott kert, hogy elveszett benne a sok vendég, a nyugágy, mindenkinek jutott a fűzfák árnyékából, a napernyőkből.



A két animátor fiú Tomi és Zoli végtelen szeretettel, kedvességgel és válogatott jó programokkal foglalta le a gyerekeket hol a medencékben hol a fűben hol pedig az esti mini disco idején, úgyhogy végre- végre nem feleslegesen tettem be a bőröndbe a női magazinjaimat és a könyvemet. A mini discó azért jó találmány, mert a világ bármely részének bármely hoteljében ugyanezekre a nemzetközi zenékre és ugyanarra a koreográfiára táncikálnak a gyerekek, így aztán egy pillanat alatt kiderült az animátorok számára, hogy gyakorlott utazókkal van dolguk, hiszen a mi lányaink kívülről fújták a spanyol, olasz vagy éppen angol dalocskákat. A kicsik ráadással is előálltak, hiszen szeretnek szerepelni. Előadták az óvodai ballagásra betanult táncot, azt a bizonyos gamgam style ugrálást de olyan átéléssel megint, hogy azt vettem észre, hogy a teremben mindenki egyszerre tapsol.

A fiúk kiváló munkája miatt ezt a rövid, ám annál eseménydúsabb nyaralást időnként úgy éreztük,mintha gyerekek nélkül élnénk át és amikor már pont elkezdett hiányozni mindhármuk kacagása,csiripelése, szaladtak hozzánk, hogy családilag lubickoljunk, nappal vagy éppen éjszaka, mert az olyan izgi és pelotázzunk vagy játszunk a villám kártyajátékkal a Blink-kel vérremenő csatát és azt érezzük valóban megérkezett a VAKÁCIÓ!



A Hotel Azúrt-t pedig melegben és hidegben is ajánlom mindenkinek. Annak ellenére, hogy igényes, szép szálloda, nem valószínű, hogy visszatérünk. Mondtam már! Hűtlen utazók vagyunk...







De nehéz 3 iskolatáska!

$
0
0

Erről álmodtunk. Hogy majd az autóban egymás mellett ülnek a lányok, a csomagtartóban ott lapul majd három iskolatáska és egy irányba haladunk. Hálás vagyok, hogy az álom valósággá vált.



Az évnyitóra nagyon készültek a kicsik. Hanna csak azért, hogy végre újra lássa osztálytársait. Neki is nevezetes ez az év, hiszen ez az utolsó alsós éve, most kezdik az angolt tanulni és bizony egy megmérettetés is vár rá majd év vége felé.


A kicsik megbeszélték, hogy nem fognak egymás mellé ülni, ezzel is hangsúlyozva, hogy ők nem "az ikrek" hanem Eszter és Noémi. A padokon ott sorakoztak a füzetek és a ceruzák én pedig megint hálás szívvel gondoltam a Zöld Kapocs Nebuló csomag programjára, aminek köszönhetően ez a nyaram se azzal telt, hogy mérgezett egérként papírboltokban próbálom összeszedni az előírt felszerelést.

Tankönyveknek nyoma sem volt de titkon örültem neki, mert már így is az elém tornyosuló bekötésre váró füzeteket láttam magam előtt. Ugye ,hogy minden rosszban van valami jó? Legalább nyertem egy kis időt. A könyvek bekötése úgyis mindig nagyobb falat. Szerdára megkapták azokat is. Itthon belelapoztunk, szagolgattuk. A sokat emlegetett erkölcstan könyv irtó helyes, nekem nagyon tetszik...


Az évnyitó félig pityergősre sikeredett. Azért félig, mert Noéminél eltörött a mécses, amikor én meggondolatlanul kiosontam az ajtón, hogy a szomszéd teremben megnézzem Hannát is. Noémi azt hitte, hogy szó nélkül elmentem és otthagytam őt az ismeretlenben, ami persze nem igaz, hogy ismeretlen, mert még nyáron meghívták a végzős negyedikesek a szerencsésen felvételt nyert kicsiket egy kis barátkozásra, környezet ismeretre.
Mindegy. Sajnos innentől kezdve csak nehezen nyugodott meg és az udvaron tartott nagyon "Radnótis" évnyitó alatt is hüppögött. A tizedikesektől egy cserépbe ültetett virághagymát kaptak, amit majd ha locsolnak, szép virággá cseperedik. No én itt kezdtem el pityeregni. Eszter ezalatt néha vigasztalóan, néha megvetően nézett ikertestvérére főleg akkor, amikor az igazgató néni arról beszélt, hogy minden kis elsős vidáman érkezett az iskolába...




A pityergés csak addig tartott, míg én ott voltam. Az elbeszélések szerint ahogy elmentünk, megnyugodott Noni. Én csak akkor, amikor a "legjobb-legrosszabb" játékunk idején a vacsoránál azt mondták mindketten, hogy a legjobb az iskola volt és nem volt legrosszabb aznap semmi.

Azóta már írtak házi feladatot, minden nap testnevelés órájuk van, amiből három inkább katonai kiképzésre hasonlít. Ismerkednek a szabályokkal, a renddel, a szokásokkal és mi szülők is ezt tesszük. Bevallom eszméletlenül kell koncentrálnom, hogy semmit ne felejtsünk el és persze Hannának is ugyanekkora (na jó most az elején egy kicsit kisebb) figyelmet szenteljek. Sok a változás de ebben az iskolában a legjobb helyen vannak a gyerekeim. Itt figyelembe veszik a szülők kéréseit és a gyerekek szempontjait.
Nem lesznek délután négyig iskolában. Hanna folytatja a zongorát, Noémi a teniszt. Eszternek még keressük a testhezálló sportot, amiben remélem végre segítségemre lesz a Nagy Sportágválasztó. Hanna a mindennapos testnevelés óráiból kettőt a KSI uszodájában tölt el, amely sétatávolságra van a sulitól. Szóval egyenlőre megy minden a maga útján és a reggeli készülődés is zökkenőmentesen megy. Van idő reggelizni, a hosszú hajzuhatagok fésülésére és még nem kellett mondogatnom azt se, hogy Siessünk, siessünk!
Jó lenne ha így maradna. Mondjuk főleg rajtunk anyukákon múlik.




Eszti és Noncsi iskolások lettek. Egy hét elteltével azt látom, hogy Eszter a lelkesebb, a szorgalmasabb, a kötelességtudóbb. Noémi gőzmozdony üzemmódban van, vagyis kell neki egy kis idő, hogy felpörögjön. Bár nagyon okosan van megszerkesztve az órarendjük (megjegyzem Hannáé is) és a könnyebb ének, kézműves, erkölcstan, testnevelés és rajz van a nap végére hagyva- mégis fáradtan érnek haza.

Ezen a héten még felkísérhettük őket a tanteremig, jövő héten azonban már az aulában adhatunk nekik egy búcsú puszit. Olyan nehéz elengedni őket. Hanna már nem néz vissza a lépcsőről annyiszor, mint régen...




ui. Az iskolatáskák pedig egyáltalán nem nehezek, mert eltökélt szándékom volt, hogy csakis ugyanolyan masszív, helyes, 2in1 azaz gurulós és háti táska lehet a kicsiknek is, mint amilyen Hannának volt az első három évben. Ehhez azonban egészen Párizsig kellett volna repülnöm, amihez kedvem ugyan lett volna, pénzem viszont nemigen, így a fények városában élő Andi barátnőm vette magára a terhet és battyogott el a Carrefourba, ami olyan nálunk, mint az Auchan és ahol potom pénzért megvette az előzőleg a katalógusból kinézett két táskát. Postán elküldte nekünk és ha nem is az első tanítási napra de a harmadikra ide is ért. Szerintem irtó jól néznek ki és ami a legjobb, gurulósak. 30 Eurót megért. :-))




A 7 az egy mesés szám

$
0
0


Egy kicsit izgultam, hogy el ne felejtsem a nagy iskolai előkészületek közepette, hogy 11-én 7 évesek lesznek a kicsik és erről illik megemlékezni, sőt megünnepelni. Szerencsére Eszter és Noémi, akik tavaly szeptember 12. óta várják a napjukat, minden nap emlékeztettek rá, hogy valami házi készítésű tortára és nagy felhajtásra vágynak. Pontos ajándék igényükről is tájékoztattak. Noémi távirányítós helikopternek, Eszter pedig valami kutyaidomár Barbie-nak örült volna leginkább.
Noémi részletesen elmondta azt is, hogy azt szeretné, ha reggel tejszínhabos kakaó, szépen megterített asztal, esetleg ültetőkártyával és a becsomagolt ajándékkal várjuk őket azon a bizonyos szerdai napon. Szóval feladta a leckét, én meg nem akartam csalódást okozni neki és Eszternek se, akinek tetszett az ötlet.
Vállaltam, hogy aznap hajnalok hajnalán keljek fel és lampionokkal díszítsem fel a konyhát. A pudingos, tejszínhabos tortát már előző nap elkészítettem. Ideális receptet találtam, mert sütés nélküli és mert egy éjszakát tanácsos a hűtőben tartani.




És eljött a várva várt nap. A megszokott Halász Judit szülinapi dal helyett a PA-DÖ-DÖ szülinapi nótájára ébresztettem a lányokat, akik gyorsan felkapták köntöseiket és rohantak a lépcsőn le. Kint még sötét volt, így a tortába szúrt hét gyertya sejtelmesen világította meg az étkezőt. Az ünnepeltek azonnal magukhoz ölelték a széktámlákon csücsülő plüss kutyákat. Igen, nagyon vágytak erre az ikeás pihe puha kutyára és igen tudom, hogy nagyon sok plüss állatuk van, de erre már hónapok óta vágytak és ezek tényleg szeretni-valók. A kívánságlistáról sem feledkeztünk meg de azt úgy gondoltuk majd a bulijuk napján, egy kevésbé sietős reggel adjuk át.

Így még pont volt időnk tortát reggelizni, habos kakaót inni és feleleveníteni születésük történetét. Újra el kellett mesélnem, hogy Eszter pukkasztotta ki a burkot, mert már kicsi volt neki a hely és úgy gondolta 37 hét éppen elég volt a sötétben. Noémi ezzel szemben két egész percig bújócskázott, mire az orvosok megtalálták és kivették jól megszokott helyéről.
Megemlékeztünk Hannáról is, aki azon a napon veszítette el egyeduralmát és aki azóta is azt tanulja hogyan kell vagy lehet békésen együtt élni két betolakodóval testvérrel.

Fél óra múlva tortától maszatosan rohant mindenki a dolgára, hogy szülinap ide vagy oda, az iskolából ne késsenek el. Legjobban a dupla rajz órát várták, mert kitaláltam, hogy idén igazi süti helyett gipsz muffinokat vigyenek be a lányok és azt fessék ki közösen. Szerencsére a tanító néninek is tetszett az ötlet, így előző nap becipeltük a 28 muffint, a festékeket, kötényeket, alátéteket. Úgy hallottam nagy sikere, nagy sikerük volt.



A zsúrt is Gipszkorszak-ban tartottuk, ahol a közös festegetést, játékokat, vetélkedőket egy bűvész produkcióval egészítettünk ki. Meghívót az kapott az osztályból, akiről a lányok egy hét ismeretség után azt gondolták kedves, aranyos. Jó apropó volt a buli arra is, hogy megismerkedjünk mi is az új kis osztálytársakkal és az anyukákkal. Most már be tudok azonosítani egy csomó kislányt ha Noémi vagy Eszter mesél valamit róluk. Úgy látszik mégiscsak van valami jó abban ha közvetlenül az iskolakezdés utánra esik a szülinap.








Legújabb mániám a képkeretbe való bebújós fotózás. A zsúrra is vittem magammal egy kisebb, ám kellően díszes változatot (a fenti fürdőszobánkban azóta nincs tükör...). Jó móka mögé állni és mindenféle változatban és háttérrel fotózgatni.


Nem felejtettem el a korábbi években készült fotókkal kidekorálni az egyik falat. Érdekes visszanézni miből lett a cserebogár illetve milyen volt Eszter és Noémi baba korában, egy évesen, óvodás korban. Ikreknél persze külön kihívás kitalálni a vendégeknek, hogy melyik baba az egyik és melyikük a másik.


Totót vagyis Ki tud többet az ünnepeltekről kvízt idén is gyártottam. Figyelembe véve azt, hogy főleg írni még nem tudó elsősök alkották a vendégek zömét, most nem három válaszból kellett kiválasztani a megfelelőt, hanem egy E, mint Eszter vagy N, mint Noémi betű lejegyzésével. Íme a kérdések.


1, Melyikük szereti a sós, húsos ételeket jobban?

2, Melyikük az édesszájú?

3, Melyikük kért távirányítós helikoptert ajándékba?

4. Melyikük babázna reggeltől estig?

5. Kinek jobb az étvágya, igazi ínyenc?

6. Melyikük született 2 perccel hamarabb a másiknál?

7. Melyikük teniszezik?

8. Melyikük nyert szőnyeget egy rajzpályázaton?

9. Melyiküknek esett ki több tejfoga?

10. Kinek nagyobb a lába?

11. Melyikük szereti az állatokat?

12. Melyikük szeretne most éppen cukrász lenni?

13. Melyikük úszik a víz alatt nyitott szemmel?

13+1 Hogy hívják a nővérüket?



Nos, ebből is látszik, hogy mennyire különböznek ők egymástól. Mindegyik egy kis csoda a maga módján és ilyenkor születésnapjukon én is két lépéssel a föld felett járok és hálát adok a sorsnak, hogy hét éve azon a bizonyos szeptemberi napon két egészséges kislányom született. Mesés érzés.



Továbbmenet nincs

$
0
0


175 év után bezár a Vidámpark. Biztosan jó lesz majd, hiszen az Állatkert veszi át a helyét és persze megmarad a műemlék jelleggel bíró fa hullámvasút, az alatta húzódó mesecsónak, a gyönyörűen felújított és Európa Nostra díjjal jutalmazott körhinta és talán a barlangvasút is.

Sokat szidtuk mi is, hogy le van pukkanva, hogy rendetlen, hogy mosolytalan, unott arcú diákmunkások dolgoznak, hogy korszerűtlen, hogy leselejtezett hintákkal van tele, hogy gazdátlan benyomást kelt.
Mégis minden alkalommal, amikor beléptünk a kapuján ugyanolyan izgalom és boldogság látszódott lányaim arcán, mint amilyen az enyémen lehetett több, mint 30 éve és ez elég volt ahhoz, hogy szeressem.

Egy korszak zárul le most ezzel. Remélem, hogy amit érdemes megmenteni, eltenni emlékbe belőle, azt megmentik és biztonságos helyen őrzik. A "továbbmenet nincs" táblát, a neon betűs kiírást, egy-két padot, széket, a kattogó, forgós beléptetőt. Nem mindent lehet persze. A szagokat, illatokat, hangokat mindenkinek magának kell eltenni.


A múlt hétvégén az autóból döbbenten figyeltük a reménytelenül hosszú sorban állókat, azokat, akik az utolsó pillanatban jöttek el, hogy elbúcsúzzanak a parktól. Áldottam az eszemet, amiért még nyáron, nem sokkal az iskolakezdés előtt mi megtettük ugyanezt. Külön köszönet illeti Esztert, aki a szőnyegtervezős rajzpályázat nyereményei között egy páros belépőt is magáénak tudhatott, így jelentősen olcsóbban vehettük meg a belépőket, amelyek egyébként meglepően magasnak tűntek nekem.

A fa hullámvasúton legalább hatszor mentünk, ráadásul nem mindennapi módon. Hanna nyári olvasmányából, a Hárman a szekrény tetején című aranyos regényből merítettük az ötletet, hogy felmenetkor sikítunk, a lejtőn lefelé jövet pedig némák maradunk. Eleinte koncentrálni kellett nagyon, aztán ment magától. Mit mondjak? Elég furcsán néztek ránk, pont mint a könyvbéli hősre, Andreára. Vicces volt...




Felültünk az óriáskerékre, dodgemmel lavíroztunk, ringatóztunk a mesecsónakban és kapaszkodtunk a régi nagy kedvencen a kanyargón is. 33 percesnek éreztem a 3 perces menetet a break dance űrhajós kiképző eszközön de be akartam bizonyítani, hogy még jó formában vagyok és bírom az ilyesféle megrázkódtatásokat is. A szabadeséses liftre viszont már csak a lányok ültek fel Zoltánnal, én a fényképezés kifogásával inkább lentről néztem őket.
A kis vidámpark részen aztán megállapítottuk, hogy a kicsik is olyan nagyok lettek, hogy azok az attrakciók már nem annyira érdekesek nekik, így inkább a szellemvasúttal mentünk egy kört és ezzel az élménnyel búcsúztunk el a szép kort megélt de mostanra valóban rozoga állapotba került Vidámparktól.


Sok sok fénykép született, amelyeket majd mutogathatnak a lányok az unokáiknak. Egyszer volt hol nem volt, volt egyszer egy Vidámpark....


Viewing all 191 articles
Browse latest View live