Quantcast
Channel: Lábnyomok
Viewing all 191 articles
Browse latest View live

Holdújév az iskolában

$
0
0

"A Holdújév kezdetét bonyolult számításokkal határozzák meg, de az esetek többségére igaz, hogy a tavaszünnep az európai naptár február 4‑éjéhez legközelebb eső újhold napján van. Ez azt jelenti, hogy a tavaszünnep mindig január 21. és február 21. közé esik. A tavaszünnep a tavasz s egyben az új év kezdete, s mint ilyen, két célt szolgál. Egyrészt alkalom arra, hogy a nagycsaládok tagjai összegyűljenek, megajándékozzák és jókívánságaikkal elhalmozzák egymást. Másrészt pedig ilyenkor kell elbúcsúztatni az óévet, megszabadulni annak ártalmaitól, illetve ilyenkor lehet a jó szerencsét biztosítani az új évre is."-Wikipédia


Hogy mi az a Holdújév azt én már négy éve tudom. Ekkor rendezték ugyanis az első vietnami ünnepséget a lányok iskolájában, igaz akkor még csak Hanna volt iskolás. A magával ragadó eseményről akkor írtam isés bár eredetileg csak ide a blogba szántam, megjelent a suli évkönyvében is.
Nos, négy év kellett, hogy újra összefogjon az iskolába járó vietnami közösség, a tanárok, a lelkes szülők és gyerekek. Én nem bánnám ha minden évben lenne de belátom, hogy nagy erőfeszítést, sok egyeztetést igényel egy ilyen volumenű esemény minőségi megszervezése és az is lehet, hogy ha túl gyakran lenne, már nem várnánk olyan izgalommal mint ahogyan azt most tettük oly sokan.



Ez a blog politika mentes de kénytelen vagyok leírni, hogy mekkora jelentősége van egy ilyen eseménynek akkor, amikor a kirekesztés egyre nagyobb teret hódít és amikor olyan szavak röpködnek a levegőben, hogy megélhetési bevándorló. Nekem ez is eszembe jutott amikor lehuppantam a díszterem piros ruhás emberekkel teli nézőtér egyik székére. A piros ruha volt aznap az ajánlott viselet, mert a vietnami kultúrában ez a szerencse színe. A piros a bőség, a szerencse, a gazdagság színe, ezért is piros az alapszíne minden újévi dekorációnak – Hát igen. A holdújév a vietnámiak számára valóban „piros betűs ünnep”.
A színpad előtti lépcső addigra már tele volt gyerekekkel, akik csak arra vártak, hogy énekes Kati néni vezényletével elénekelhessenek egy hagyományos vietnami gyerekdalt mégpedig félig vietnami nyelven, félig pedig magyarra fordítva. A dalocska vidám volt én mégis megkönnyeztem. A lányok sokat gyakorolták a dalt itthon így már félig-meddig ismertem de így együtt hallva őket-, a sok-sok vietnami származású és magyar kisgyerek torkából egyszerre felharsanva -tényleg libabőrös lettem.



A műsort egyébként mindenki tele hassal nézte végig, merthogy a vietnami szülők jóvoltából a folyosón tavaszi tekercstől, ráksziromtól és más megjegyezhetetlen nevű, különleges színű és állagú vietnami finomságtól roskadozott az asztal, úgyhogy senki nem maradt éhes. A tea és a kávé is vietnami specialitásból készült, egyedül az ásványvíz víz volt hazai.




Ott volt a vietnami nagykövet is akinek a beszédéből egyetlen mondatot emelnék ki,méghozzá azt, hogy attól nagyszerű és különleges program ez, hogy iskolában és iskolások szervezték. Azt már csak én teszem hozzá, hogy nem egy átlagos iskolás színvonalon hanem vérprofin és igényesen.

A két tizedikes konferanszié brillírozott. Egyik pillanatban dőltünk a nevetéstől, másik pillanatban meghatódtunk. A színpad mellé állított két kivetítő is a segítségünkre volt ha nem értettük a verset, amit szavaltak vagy a dalt amit énekeltek és olyan képeket vetítettek folyamatosan, hogy azonnal kedve lett volna mindenkinek csomagolnia és elrepülni Vietnamba.

Volt divatbemutató és tánc sőt meglepetés vendégnek a bakfis lányok nagy örömére elhívták a tehetségkutatóból ismert Benjit is. Nekem a vietnami kisebbség botos tánca tetszett a legjobban, azt bizony én is kipróbáltam volna de megtette helyettem az esemény anyja vagy ha jobban tetszik fő-fő szervezője, aki nemcsak a táncáért kapott nagy tapsot, hanem az egész rendezvényért amiről megállapítottam, hogy kinőtte az iskola falait. Annyian kíváncsiak rá, hogy alig fértünk be az amúgy meglehetősen nagy díszterembe. Nagy volt az érdeklődés a rögtönzött vietnami nyelvlecke iránt, így oda se fértem be. Nagy volt a tumultus a kézműves részlegen is ahol vietnami kalapot vagy legyezőt lehetett készíteni. A tradicionális hangszereket bemutató terembe azértbejutottunk. Ott amellett, hogy bemutatták a hangszereket, sőt játszottak is rajta, természetesen ki is lehetett próbálni mindet.


Így törtét, hogy a szürke, hideg februári napon egy kicsit mindenki elutazhatott Vietnamba és ugyanúgy, mint ahogy az egy igazi, tartalmas utazás során szokott lenni, itt is megismerkedhettek egy teljesen más kultúrával, új ízekkel, másképp hangzó zenével, énekkel, furcsa nyelvvel, szépséges tradicionális öltözékkel, ünnepi szokásokkal és persze ugyanúgy kattogtak a fényképezőgépek, mint egy tartalmas utazás alatt. Jó volt nagyon. Mert más kultúrák megismerése gazdaggá tesz és azok akik ott voltak szeretnek ilyen módon gazdagok lenni. Mondjuk Hanna Eszter és Noémi igazából is, ezért aztán azóta rágják a fülemet, hogy én is tegyek szerencsepénzt piros borítékba, mert a vietnami gyerekek is midig kapnak Holdújév idején, hogy aztán azt magukra költhessék.




A rossz képeket én készítettem, a jókat pedig az esemény hivatásos fotósa.

A vágány mellett tessék vigyázni!

$
0
0





Hanna már megszokta, hogy gyermekvasút helyett állandóan úttörővasutat mondok úgyhogy előre is elnézést kérek ha írásban is elrontom a rendszerváltás után átnevezett kisvasút nevét. Úgy emlékszem én is nagyon szerettem volna a vasutas gyerekek közé tartozni. Hogy miért nem lett belőlem mégsem váltókezelő, jegypénztáros, kalauz arra már nem emlékszem. Talán nem voltam elég jó tanuló, talán szüleim nem vállalták a város másik végébe való szállítást vagy csak nem voltam kellően elszánt? Nem tudom.

A suli aulájában láttam meg a gyermekvasutas jelentkezésről szóló plakátot, amit aztán megmutattam Hannának aki olyan lelkesen vágta rá, hogy igen, nagyon nagy kedve lenne a tanfolyamhoz, hogy éreztem nincs visszaút.

Az biztos, hogy a jelentkezés feltétele most is a jó bizonyítvány, a jó tanulmányi átlag volt. Ezzel nincs gond úgyhogy magabiztosan töltöttük ki a jelentkezési lapot. Hanna osztályfőnökétől is kellett egy pár mondatos ajánlás amit meg is kaptunk és mivel nagyon szépre sikeredett jó sokszor el is olvastunk.

A beiratkozás a hűvösvölgyi oktatóközpontban volt. Itt egy hosszú szülői értekezleten kellett részt vennünk. Ezt Zoltán vállalta magára mert nekem egyéb elfoglaltságom akadt, nevezetesen egy hat fős angol csapatnak kellett biciklis városnézés keretében megmutatni Budapest nevezetességeit.

Hanna megkapta tankönyveit és az is kiderült, hogy a "C" osztályba került. Nekik aznap máris elkezdődött a tanítás és legközelebb csak este találkoztam vele a Széll Kálmán téren, ahová lekísérték a megszámlálhatatlanul sok gyereket.

Az elméleti oktatás egyébként nekünk nagyon kedvező helyszínen, az Erkel Színház mellett lévő patinás MÁV oktató központ épületében zajlik péntek délutánonként. A bonyolult és összetett órarendet kifüggesztettük a faliújságra nehogy elfelejtsünk valamelyik alkalommal elmenni a Hűvösvölgybe vagy a belvárosi helyszínre.

Nagyon de nagyon profi a szervezés. Felnőttek a tanárok de ifik kísérik és szórakoztatják a gyerekeket de valami olyan hozzáértéssel, szervezettséggel, kedvességgel, odaadással, hogy csak ámulok bámulok. Az e-mailen kapott értesítők, levelek minden szava a helyén van. A zebrán való átkelésnek is van forgatókönyve. Ilyenkor sárga mellénybe bújnak az ifik és így intik türelemre az autósokat. Az elköszönésnek is megadják a módját. Körbe állnak és csak egy jó hangos csatakiáltás után indulhatnak haza.


Az egésznek máris olyan tábori hangulata van pedig csak most kezdték és még az unalmasabb elméleti résznél tartanak. Ugyanazokat a játékokat játsszák várakozás közben amelyeket én is játszottam nyári táborokban. Ugyanazokat a dalokat éneklik, amiket én is énekeltem tábortűz idején haj de sokat. Ehhez, mármint az énekléshez van segédanyaguk is. Daloló a címe annak a füzetecskének amit egy egész napa kisajátítottam magamnak. A lányok csak annyit vettek észre, hogy egymás után felkiáltok, "De hisz ezt ismerem!""Jaj ez volt a kedvencem!" Hú ez nagyon jó, ezt hallgassátok meg!"Ők pedig végighallgatták ahogy eléneklem nekik a Chippolínót, a 3 kicsi naspolyácskát, a 16 tonnát, a Fenn a falon van egy kicsi bolhát vagy az Ohiot. Benne vannak olyan klasszikusok, mint a Szállj el kismadár vagy a Valaki mondja meg és egy csomó Koncz Zsuzsa, Bródy dal. No hát ezeket fogja Hanna megtanulni, ezeket fogja énekelni szolgálaton kívül.


A tankönyve jó vaskos és bizony majd vizsgáznia kell az anyagból. Barátnőm nagyfiától, aki 3 évig vasutazott azt a tanácsot kaptuk, hogy ha jót akarunk Hannának akkor figyelmeztessük, hogy ne hagyja az utolsó pillanatra a tanulást. Eddig betartotta ráadásul élvezettel számol be mindig a tanultakról én meg élvezettel hallgatom. Már tudom mennyi a nyomtávolság, milyen tervek voltak a gyermekvasút megépítésére. Kívülről fújjuk az állomáshelyeket és egy csomó szakszót ismerek. Szóval ha én nem is lettem úttörővasutas a lányom igen. Alig várom, hogy a sötétkék egyenruhában, a kis sapkában indítsa majd a szerelvényt vagy hogy lássam milyen ügyes kis jegypénztáros vagy hangosbemondó és biztos az is, hogy oda-vissza és újra oda meg vissza utazunk majd a kis vonaton amelyiken ő lesz a kalauz, mert tudom, hogy felemelő érzés lesz átadni a jegyeket, amelyeket majd ő lyukaszt ki.

Remélem sokat nyújt a kisvasutas lét Hannának. Olyan élményeket, olyan közösségi életet amelyeket nagy korában sem felejt majd el. Ez lenne a lényeg. Meg a friss levegő persze.

Musical

$
0
0
Most, hogy már tényleg itt a tavasz és előtérbe kerülnek a szabadtéri programok, gyorsan lejegyzem milyen színházi élményekben volt részünk az utóbbi időben.


Középiskolás koromban nagyon szerettem a musicaleket. Abban az időben minden lány szerelmes volt Sasvári Sándorba és Homonyik Sándorba is. (Tényleg ő hová tűnt? ) Ahogy idősödtem egyre kevésbé tudtam rajongani ezért a műfajért. Egyetlen örök kedvenc maradt, a Jézus Krisztus szupersztár. Nos, most, hogy három lányomból egy már hallani sem akar gyerekdarabokról de a felnőttekhez persze még kicsi, így hát a musical érdekli. Hannával négy musicalt néztünk meg méghozzá anya-lánya program keretében.


Az egyik az Operett színház társulata által előadott ám a jól ismert terepen, a Magyar Színházban előadott Abigél volt. Látványos, sok szereplős darab, ami nem okozott csalódást a könyv és a film után. Külön említést érdemel az is, hogy kristálytisztán lehetett érteni a dalszövegeket és persze, hogy kedvenc színésznőm Udvaros Dorottya alakította Micit.
Otthon azért megnéztük a tévéfilm változatot is a karácsonyra kapott két lemezes dvd-n, azt amelyikben Szerencsi Éva játssza Vitay Georginát. A kicsik is követték az eseményeket persze nem ártott időnként történelmi magyarázatokat is adnom, hogy jobban megértsék a történetet de összességében nagy hatást tett rájuk, pont úgy, mint rám amikor először láttam.


5*****/5

Szintén a Magyar Színházban láttunk egy kevésbé ismert vagy csak kevésbé reklámozott ám annál nagyszerűbb Broadway musicalt, az Into the woods-ot vagy ha jobban tetszik magyarul, akkor a Vadregényt. Ez 12 éven felülieknek besorolást kapott, ami nem véletlen, mert a második felvonásban azért van vér és elég ijesztő momentum is, ami nem való kisgyereknek. Ennek ellenére mindig akad pár elvetemült szülő, aki azt hiszi egy mesemusicalre vett jegyet. Ebben a darabban a dallamok nem fülbemászóak legalábbis első hallásra. Én kétszer láttam és másodszorra ha lehet még jobban tetszett és azon kaptam magamat, hogy a cseppet sem könnyű dalokat dúdolom vagy énekelem. Ez is nagyon látványos, szép jelmezes, ötletes mega produkció. Hanna is élvezte. Egyébként moziban is játsszák a mucicalből készült filmváltozatot.




5*****/5


Az Operaház fantomját Hannával láttam először vagyis megvártam, hogy legyen egy lányom és elérje azt a kort amikor szerintem élvezetes neki egy ilyen volumenű musical. Hála Reni barátnőmnek sikerült jó magasról de pont ezért izgalmas helyről végignéznünk a darabot. Kentaur díszletei bámulatosak voltak és már tudjuk miért teltházas évek óta az előadás.



5*****/5

A Macskákra még karácsonykor kaptuk meg a jegyeket sógornőmtől. Hát igen. Ez is mindig teltházas pedig éppen most ünnepelte a magyarországi bemutató a 30. születésnapját. Zoltán, aki nagyon szereti ezt a musicalt kicsit nehezményezte, hogy én kísértem el Hannát de pont amiatt akartam én vele menne, mert ez a musical eddig kimaradt az életemből. Nos, annyira nem voltunk elvarázsolva tőle. Fáradtak voltunk vagy nem tudtunk azonosulni a történettel, amelynek dalszövegeit legtöbbször nem is értettük? Nem tudom. Mindenesetre mi azon kevesek közé tartozunk akiknek nem ez lett a kedvenc musical-ük.



4****/5

Nyuszi hopp

$
0
0



Az utóbbi idők legjobb döntését hoztam akkor, amikor valódi, élő, hófehér nyuszival leptem meg a lányokat húsvétkor. Egy pillanatig átfutott az agyamon, hogy már túl nagyok ilyesmihez, már biztosan nem fognak lelkendezni annyira egy igazi nyuszitól de hamar elvetettem a gondolatot és azt gondolom az sem véletlen, hogy a facebookon, a XVI. kerületi anyukák oldalon nem véletlenül jött velem szembe egy kedves hirdetés, miszerint kedves kis nyuszi kölyköket lehet kölcsönözni méghozzá jelképes összegért, amiből még vissza is kapunk ha épen, egészségesen adjuk vissza gazdájának.


Ahhoz képest, hogy egy-két nap vendéglátást terveztem a nyuszinak, egy egész hétig maradt. Egy hétig kényeztettük, legeltettük a fűben, simogattuk selymes bundáját, becézgettük, etettük, itattuk, gyönyörködtünk benne.

A legodaadóbb gazdája persze Eszter volt, aki híres az állatok szeretetéről. Hanna és Noémi is boldog volt, hogy egy légtérbe van velünk egy ilyen bájos jószág de Eszter volt az, aki napot többször megölelt és elmondta mennyire boldog.
Mindenféle történeteket gyártottam arról, hogy a nyuszi, -akit Hópihének neveztek el- valójában a Húsvéti Nyúl egyik küldötte vagy gyereke és van neki sok még persze. Záporoztak a kérdések, sarokba akartak szorítani. Zoltán se kímélt de mindig volt valami válaszom, amivel lenyugtattam őket. Kinőttek persze a meséből érzik az ellentmondásokat, látják a boltok csokinyuszi kínálatát mégis hisznek az illúzióban és ez olyan jó. Hanna meg jó kis cinkostárs. Ez valami olyasmi, mint ahogyan mi felnőttek a színházat vagy a mozit befogadjuk. Tudjuk, hogy nem valóság, mégis elhisszük. Varázslat és csoda kell az ünnepek alatt és nem is az a legfontosabb, ki hozza az ajándékot, hanem hogy az a valami olyasmi legyen, amire igazán vágynak. No mármost én ezt nagyon jól kitaláltam. Ráadásképpen még volt tojás keresés és kaptam hárman egyet abból a most divatos és aranyárban mért intelligens gyurmának hívott gyurmalab-ot, amiért szintén nagyon sokszor kaptam ölelést és amit én mindig elhárítottam kedvesen, mondván, hogy nem én érdemlem, hanem az a bizonyos húsvéti nyúl.



Egyébként természetesen nem maradt el a locsolás sem és a tojásfestés is nagyon jó hangulatban telt. Idén a kifújt tojásokat befestés után modern lakkfilccel ám hagyományos mintákkal láttuk el, lévén, hogy viaszt és írókát már nem árulnak a papír írószer boltokban. Szerintem nagyon szépek lettek és külön jó, hogy a mai technikát ötvöztük a régivel.


Esztertől kaptam egy kedves rajzot, Noémi pedig egy olyan képeslappal lepett meg, amihez a ceruzahegyezéskor keletkezett forgácsot használta fel. Jövőre lehet, hogy ilyen típusú képeslapot gyártunk majd a gyerekekkel, mert annyira megtetszett.


A "Mi legyen a húsvéti sütemény" kérdést a lányok oldották meg. Egy remek francia filmet néztem meg a moziban barátnőmmel és mire hazaértem ott figyelt a hűtőszekrényben az a bizonyos madárfészek torta, amit Hanna egy jó kis csajos oldalról lesett el és már akkor eldöntötte, hogy ezt elkészítik nekem. Hát, mit mondjak? Gyönyörű, különleges és finom is lett szóval legalább akkora örömöt okoztak vele, mint én nekik a nyuszival.



Nyuszikától érzékeny búcsút vettünk de a fényképek valamelyest kárpótolnak bennünket a hiányért. Egyébként ha két papírfület ragasztanánk tengerimalacunk fejére majdnem úgy nézne ki, mint Hópihe...Igen, ezt a nevet adták a puha kis gombócnak, akire sokáig fogunk emlékezni biztosan.

Kirakja

$
0
0





Szerintem ez nagyon nagy dolog ezért itt a blogban is megörökítem, hogy Hanna 11 évesen és 3 hónaposan ki tudja rakni a bűvös kockát.

Nem tudom, hogy a Rubik kocka 40. születésnapjának köszönhető, hogy újra divatba jött a kocka Magyarországon, mindenesetre a suliban sokan forgatják ( sőt ki is tudják rakni) de láttam, hogy a gyermekvasutasok körében is népszerű, aztán már a buszon, metrón is egyre több gyerek kezében láttam a hivatalosan térbeli logikai játéknak hívott kockát. Próbáltam megkeresni a szekrény mélyén azt amelyik még az enyém volt és amelyik maximum akkor volt kirakva ha szétszedtem erőnek erejével majd újra összeillesztettem. Meg is látszott rajta az igénybevétel, mert amikor megtaláltam, elég ütött-kopott volt és nehezen is tekeredett. Kapóra jött Hanna névnapja, így anyukámtól egy újat kapott bár ez sem versenykocka hanem egy sima de azért Rubik logóval ellátott játék.

Innentől kezdve Hanna mindenhová magával vitte. Bújta a youtube-ot, profiktól kérdezősködött és eljutott odáig, hogy ahogy ő fogalmazott-már csak egy algoritmus hiányzott a teljes sikerhez. Nekem már ez is csoda de ő nem adta fel és egyszercsak felkiáltott, hogy MEGVAN, SIKERÜLT és azt is, hogy mostantól kezdve bármikor kirakja színhelyesen.

Azóta nem győzzük összekeverni neki. És mivel átlagban 2-3 perc alatt kirakja vagyis már nem kihívás többé számára, azt javasoltam, hogy próbálja meg egy kézzel vagy csukott szemmel, mint a bajnokok. Vagy tanítson meg engem rá. Na az aztán tényleg nagy kihívás lenne!

Büszke, büszke vagyok rá!

Ment a gőzös

$
0
0





Vártuk már a tavaszi szünetet a húsvéttal együtt, hogy kicsit kiengedjük a gőzt, mert hát nemcsak a gyerekek de mi felnőttek is elfáradtunk a mindennapi rutinban. Igen. Jó volt kiengedni kicsit a gőzt és ezúttal szó szerint értem, hiszen Húsvét hétfőn a MÁV Nosztalgia jóvoltából egy igazi gőzmozdonyos utazásban volt részünk a nem túl távoli, ám megunhatatlan Gödöllőre.

A Nyugati pályaudvarról indult a gőzös, aminek a füstjét már messziről lehetett látni aztán persze érezni is. A nem mindennapi látvány sok bámészkodót vonzott. Kíváncsi lennék hányan maradtak le aznap reggel a vonatokról... Kattogtak a fényképezőgépek, mindenki szelfit akart a fekete masinával.



A gőzös szuszogását hallgatva mi mindenesetre azonnal azt éreztük, hogy visszatértünk abba az időbe, amikor még kalapban és elegáns ruhában utaztak a hölgyek vagyis máris a boldog békeidőkbe képzeltük magunkat, ami csak fokozódott, amikor elfoglaltuk a párnázott, vörös, bársony ülésekben helyeinket. Ösztönösen egyenesebben ültünk, a lányok figyeltek a tartásukra azaz a nosztalgia kocsihoz méltón viselkedtek-legalábbis az első néhány percben. Komolyan. Még a rágógumikat is kiköptük... Sípolva, nagy füstöt eregetve zakatolt ki a vonat a pályaudvarról és nekünk gyorsabban kezdett dobogni a szívünk úgyhogy jól jött a MÁV nosztalgiás utak idején kínált áfonya likőr. Nem bántuk volna ha sokkal messzebbre tartott volna velünk a vonat.




Az ablakon kibámulva azt tapasztaltuk, hogy mindenki mosolyog. Az autók lelassítottak, az emberek egy pillanatra megálltak és integettek mi pedig vissza nekik méghozzá hihetetlenül büszkén, hogy egy igazi gőzössel utazhatunk.
Még épp időben be tudtuk fejezni a MÁV Nosztalgián már jól megszokott totó kitöltését, amivel egyébként utazást lehet nyerni vagyis tényleg van tétje- amikor megérkezett a Királyi Váró elé a vonat. Persze van Gödöllőn hétköznapi váróterem is, ám az időutazáshoz csakis a nemrég a Norvég Alap támogatásával csodaszépen megújult Királyi Váróba való érkezés elképzelhető és ezt a szervezők is jól tudták. Mondjuk szívesen találkoztunk volna Erzsébet királyné és Ferenc József hasonmásával- ám ez most elmaradt. Helyette viszont egy részletes és érdekes tárlatvezetésben volt részünk a teremben.


Innen az utasok egy része egy lovastanyára ment tovább fakultatív program keretében, a másik fele pedig a kastélyba, ahol javában zajlott a húsvéti forgatag. Mivel mi tavaly már részt vettünk a kastély tárlatvezetésén és még nem felejtettük el az ott elhangzottakat, úgy döntöttünk ezúttal nem tolongunk. Helyette kipróbáltuk a játékokat, vettünk vásárfiát majd elindultunk, hogy felfedezzük a város nevezetességeit -de legfőképpen a cukrászdáit.

Ottlétünk idején találkoztam ismerősökkel, akik meglepődtek amikor elárultam nekik, hogy vonattal érkeztünk Gödöllőre. Furcsán néztek rám és nem értették hiszen több ideig tart az út a Nyugati pályaudvarig, mint a kertvárosból, -ahol lakunk- eljutni Gödöllőig. Aztán persze amikor elmagyaráztam nekik ugyanazt, amit az előbb leírtam, megértették és azt hiszem kicsit bánták is, hogy ők autóval érkeztek és talán azóta már le is foglalták a következő gőzmozdonyos kirándulásra szóló jegyeiket, hogy az ő kislányuk is királylányként utazhasson.




Érkezéskor még megnézhették a lányok a kazánt ahová fáradságos munkával lapátolják be a szenet, bár ebből a fáradságból nem sokat vettünk észre hiszen mosolyogva válaszoltak a masiniszták minden kérdésünkre. A lányok kicsit kormosak lettek és füstszagunk volt egészen addig amíg le nem zuhanyoztunk. Nem bántuk. Bátran kijelenthetem, hogy a mi családunk minden tagját elég alaposan megcsapta a gőzmozdony füstje.





Fújhattuk

$
0
0





Biztosan minden családban vannak kedvenc bögrék, kedvenc csészék, poharak, amiből jobban esik a kakaó, kávé vagy akár a csapvíz. Nekünk is van jó néhány, ám a legújabb három poharunk egyik nyomába sem érhet. Hogy miért? Mert annak a három pohárnak a gyártási folyamatát nemhogy nyomon követhettük de aktív részesei is lehettünk. Felbecsülhetetlenül drága, eszmei értéke van, épp ezért a szokásosnál is óvatosabban forgatom a szivacsot mosogatás közben. Ha ugyanis összetörne, kénytelenek lennénk újra a Mártába autózni, hogy a Parádi üveg manufaktúrában egy újat fújjanak maguknak a lányok.


A húsvéti szünetet töltöttük a Mátrában, egészen pontosan Parádfürdőn méghozzá egy olyan hotelben amelyikre már régóta -de leginkább idegenvezető tanulmányaim óta- "fájt a fogam" merthogy rajongok az olyan szállásokért, amelyiknek a falai mesélni tudnak, amelyiknek története -sőt történelme van. Nos az Ybl Miklós által tervezett Erzsébet Park Hotel ilyen és bár jelentős átalakuláson ment keresztül az évek során ráadásul új, modern szárnyat is kapott , azért kívülről még megőrizte a fénykorát- azaz az 1880-as éveket idéző- báját.


Mivel a lubickolást is meg lehet unni, tartalmas programok után kezdtünk nézni. Elautóztunk a Sástóhoz ahol jeges szél nehezítette sétánkat és ami miatt még a kilátót is lezárták. Mire Kékestetőre értünk már -húsvét ide vagy oda-, majdnem bokáig ért a hó és még jegesebb szél fújt, mint lentebb, ám "csakazértis" készítettünk pár fotót Magyarország legmagasabb pontján és az ott viszont nyitva talált erősen szocreál kilátó tetejére felmentünk igaz kapaszkodtunk erősen attól való félelmünkben, hogy valamelyikünket kirepíti onnan szél, így csakhamar a kávézóban kötöttünk ki.


Másnap aztán egy sokkal melegebb programban volt részünk, amelyik bizony bekerült a felejthetetlen élményeink közé.

Egyszer volt hol nem volt volt egyszer Parádsasváron egy nagy üveggyár, amelyik Magyarország legősibb, több mint 290 éves múltra visszatekintő üveggyára volt. Kézi gyártási technológiával állított elő különféle kristály kelyheket, poharakat, díszárukat. 2000. után aztán csődbe ment, és 2005-ben véglegesen bezárta kapuit. Az egykor szebb napokat látott gyár az enyészeté lett, kísérteties látványt nyújt és maximum egy horror film forgatási helyszínének lenne jó.


Néhányan azonban nem nyugodtak bele, hogy többé nem fújhatnak üveget és egy kisvállalkozás (Art Glass Parád Kft.) keretein belül újra dolgoznak. Hagyományos módon fújják az üveget a kis műhelyben és tudományukat a kíváncsi turistáknak is szívesen megmutatják. Mi is a kíváncsi turista kategóriába tartozunk ezért reggeli után azonnal indultunk bár aggódtam, hogy ha túl korán megyünk akkor nem lesznek felfűtve a kemencék. Ma már nem gondolnék ilyen butaságot, mert az üveghutát bemutató hölgy részletesen elmagyarázta az üveggyártás folyamatát így megtudtam azt is, hogy nem kapcsolják ki a kemencéket, mert nehezen érné el újra a kellő hőmérsékletet Azt a lányok is tudták, hogy az üveg homokból készül de még sosem láttuk milyen az a homok. Most megmutatták ezt is de megsúgták, hogy nem ezt használják a kis műhelyben, mert ennek a megolvasztásához nagyobb teljesítményű kemence kellene, olyan pedig csak a régi, nagy gyárban volt. Manapság import üveg lencse darabkákat lapátolnak a kemencébe, ezt színezik aztán kedvükre és formálják a kívánt pohár, kehely vagy üvegrózsa alakra.



Éreztük az izzó kemence melegét, láttuk hogyan fújják a mesterek az üveget. Mindig azt hittem, hogy a fújás maga nagyon nehéz fizikai munka de kiderült, hogy szó sincs erről. Be is bizonyították, mert Hanna, Eszter és Noémi is fújhatott egy üveglufit ami aztán csilingelő hangon "kipukkadt".



Az üveghutában lehet venni ajándéktárgyakat ám a legkülönlegesebb mind közül a saját készítésű pohár Erre fizettük be a lányokat, akik kiválaszthatták milyen színnel szeretnének dolgozni. Egy kis plusz pénzért stronciumba is meghempergették a félkész poharakat, mert ennek az anyagnak az a tulajdonsága, hogy 3mp-nyi napfénytől egész éjjel világít. Nem tudom minek kell egy pohárnak sötétben világítani de a mi lányaink ragaszkodtak ehhez a művelethez így van most három, sötétben világító füles poharunk. Hannáé kék, Eszteré zöld, Noémié pedig barna.







Engem a talpaspohár talpa izgatott mindig, hogy az miként kerül a pohár aljára. Azt is megmutatták méghozzá türelmesen válaszolgatva a kérdéseinkre. Lásson csodát! Így kezdődik a látványosságot hirdető szórólap szövege. No hát mi láttunk!


Nagyon izgultak a fújás előtt de nem kellett, mert ott volt a mester mellettük és segítette, bátorította őket. A fület boszorkányos ügyességgel és gyorsasággal tette rá a szaki.
Már csak a temperálás maradt hátra (Na milyen szakszavakat tudok? ) Ez azt jelenti, hogy egy másik kemencébe kerülnek a poharak, hogy ne pattanjanak szét az illesztett felületek a feszültségtől. Másnap mehettünk az elkészült, szájcsiszolt poharakért, amit gondosan becsomagoltak és amelyek így épségben hazaértek és a konyhaszekrény VIP polcán sorakoznak.

Békamentők

$
0
0






Idei jócselekedeteink közé felírhatjuk, hogy megmentettünk a kilapítástól 101db békát. Jól hangzik ugye? Még tavasszal történt az eset, merthogy a békák vonulása erre az időszakra tehető. Ilyenkor a békák telelőhelyükről, a Börzsönyből lejönnek az Ipoly folyó árterére, hogy a béka utánpótlásról gondoskodjanak. Csakhogy ez a kis túra cseppet sem veszélytelen a békák számára mivel egy forgalmas úton is át kellene kelniük a cél érdekében. A határ miatt elég erős a kamionos forgalom ezért szegény páráknak esélyük sincs átjutni épségben hiába van kitéve a vadveszélyt jelentő háromszög alakú tábla alá még egy békás is- emiatt egyetlen autós sem lassít le sajnos. Van ugyan terelőkerítést, sőt áteresztő alagutak is az úttest alatt, ám a kerítés sok helyen sérült, szakadt. A leghatásosabb módja a békák megmentésére az, hogy sok kis és nagy önkéntes segítségét veszik igénybe. Egy kicsit utánanéztem azért annak, hogy mi igaz abból, hogy a békák betegséget okoznak, szembepisilnek, mérgezőek, nyálkásak. Nagyjából semmi, így még nagyobb kedvem lett ahhoz, hogy kipróbáljuk az élményt és az érzést, amit csak egy békamentő ismerhet.


Így kezdtem lelevelezni Zsuzsával, a honti békamentők vezetőjével. Megírtam neki, hogy hamarosan három lelkes kislánnyal és egy kevésbé lelkes férjjel érkezünk, hogy mi is segítsünk a békáknak a biztonságos átkelésben.
Azt írta, hogy vigyünk magunkkal láthatósági mellényt, vödröt, zseb-vagy fejlámpát és vízhatlan lábbelit. Kezdő békamentőknek azt javasolta, hogy még világosban menjenek, hogy lássák hol zajlik a mentés. Megnyugtatott, hogy az akció teljesen biztonságos mert a gyerekek és a kezdő békamentők kizárólag a terelőkerítésen belül-ami a békákat ugyan nem igazán védi, de a békamentőket igen- szedik az állatokat.

Csak kicsit néztek rám furcsán, amikor a konyhából bekiabáltam a lányoknak a nappaliba, hogy készüljenek a nem mindennapi kalandra. Eszter a nagy állatbarát volt a leglelkesebb. Noémi kijelentette, hogy biztosan nem fogja meg majd a békákat de segít majd távolról, kirándulni nagyon szeret. Hanna szerencsére ezúttal nem mondta erre a programra, hogy uncsi, csak annyit kérdezett, hogy mennyire van messze. (Aztán persze ő lett a fő lelkes)

Nos igen. Békamentésre lett volna lehetőség a Budapesthez némileg közelebb fekvő Farmoson is de mit csináljunk ha én a 2-es számú főút, Hont és Parassapuszta közötti szakaszát néztem ki magunknak a nemes cselekedetre.



Egy pénteki napon, tanítás után kerekedtünk fel. Mire megérkeztünk Hontra, a természetvédő Zsuzsa, -aki egyébként 2007. óta ment békákat- már elkezdte a délutáni túráját. Mobilon tartottuk a kapcsolatot, így adta az instrukciókat. Kicsit megijedtem, amikor azt mondta, hogy még csak két békát talált. Szinte hallottam a füleimben, ahogy mondja Zoltán, hogy két varangy miatt autóztunk ennyit. Szerencsére nem így történt. Az első varangyot Noémi találta meg. Persze nem nyúlt hozzá de ő riasztott bennünket, hogy szaladjunk a vödrünkkel. Hanna rezzenéstelen arccal emelte fel és tette bele óvatosan a termetes jószágot. Közben Zsuzsa is megtalált minket így azonnal oktatásban részesített bennünket. Elmondta, hogy a barna varangy a legnagyobb magyarországi kétéltű. A nőstények sokkal nagyobbak, mint a hímek. Némelyik tényleg meglepően súlyos volt a sok békapetétől amit magában hordozott. Persze volt olyan, amelyik meg azért, mert rajta csimpaszkodott egy hím béka, ami a világ összes kincséért sem engedte volna el választottját. Egy béka viszont Hannába lett szerelmes. Körbefonta lábait a csuklóján és úgy kapaszkodott, mintha soha nem akarná elereszteni. Mondtam is, hogy milyen designos karkötője van de nem érdekelte a viccem. Úgy láttam kölcsönösen megszerették egymást és később tényleg nagyon nehezen viselték mindketten az elválást.



Egészen a határig sétáltunk az erdőben és egyre nehezebbek lettek a békáktól a vödreink. Időnként, amikor elszáguldott mellettünk az úton egy kamion, összerezzentünk a gondolattól, hogy a kerekek alatt egy eltévedt béka lapul.
Noémi lehet, hogy nem nyúlt hozzá a békákhoz de rettenetesen élvezte a túrát az erdőben. Zsuzsa mesélt az ásóbékáról is, amelyiknek kis karmai vannak, mert ennek a segítségével ássa be magát a földbe. Ma már felismerjük, ahogyan a levelibékát és a varangyot se keverjük össze többé.


A békáknak egészen a vízig el kell jutniuk, hiszen a kétéltűeknek víz kell a szaporodáshoz. A barna varangy például csak szaporodás céljából keresi fel a vizeket. Mi egy alagúton át közelítettük meg az árteret, itt eresztettük el az avarból kiszedegetett békákat. Igyekeztünk mindegyiktől elbúcsúzni, jó utat kívántunk nekik és nagyon figyeltünk a talpunk alá nehogy pont mi , a megmentők lapítsunk ki egyet a célegyenesükben. Zoltán nagy büszkén mutatta, hogy ő sem fél tőlük, simán meg meri fogni őket. Ezt nem hagyhattam annyiban. Itt gyűjtöttem össze minden bátorságomat, itt vetkőztem le minden- békákkal kapcsolatos- előítéletemet és igen, én is tenyerembe vettem az egyik ártatlan jószágot. Hideg, száraz kis testük van és ha közelebbről megnézzük őket igazán kedves kis állatok amellett, hogy hasznosak is ugyebár. Nagyon büszke voltam magamra de főleg a lányokra, akik igazi természetvédőként viselkedtek és szívükön viselték a békák sorsát. Zsuzsa pontosan lejegyzetelte melyik fajta békából mennyit sikerült megmentenünk. Eszerint pontosan 101 kiskutya béka köszönheti Hannának, Eszternek és Noéminek az életét.


Visszafelé Zoltán a rövidebb utat választotta a kocsiig de mi lányok annyira lelkesek voltunk, hogy a szürkületben is inkább az erdőben mentünk vissza, hogy újra átfésüljük a terepet. Az út alatt szembetalálkoztunk más békamentőkkel is, akiknek büszkén mesélték el a lányok, hogy 101 varangyot vittek az ártérre de azért biztosan hagytunk nekik is újabbakat és hogy sajnos egyikből sem lett herceg. Hazafelé az első egy kilométeres szakaszon majdnem elütöttünk egy békát de hála a jó égnek még idejében kikerülte Zoltán. Azt hiszem nehezen tudtuk volna feldolgozni a traumát, hogy megmentettünk 101 békát de egyet elütöttünk. Mivel azonban ez nem történt meg kijelenthetem, hogy ez a program is bekerült a felejthetetlen élményeink közé.


Egyébként ebben a szezonban több, mint 7000 béka menekült meg a honti békamentének köszönhetően. Jövőre is vonulnak, úgyhogy ha kedve van valakinek részt venni egy ilyen kalandban akkor iratkozzon fel a brekivedelem@lev-lista.hu-ra.



Tavasbarlang

$
0
0


Mivel még mindig sokan összekeverik a Miskolctapolcai barlangfürdőt és a Tapolcai-tavasbarlangot, nem árt tisztázni, hogy én ez utóbbiról fogok most írni. Tapolca a Balatonnál található város neve és ezalatt a város alatt húzódik egy egész barlangrendszer, a barlangfürdő pedig Miskolc közelében található.

Szóval ez a bizonyos Tapolcai-tavasbarlang már régóta az áhított látnivalók listáján szerepelt csak a kedvező időpontra vártunk. Úgy tűnik most is megérte várni, mivel ha egy évvel ezelőtt kirándultunk volna el ide, akkor még nem láttuk volna azt a 770 nm-es látogatóközpontot, ami januárra készült el és ami ha lehet, még tartalmasabbá teszi a turista számára az ott töltött időt. A legfőbb attrakció, maga a csónakázás ugyanis nem több, mint 10- 15 perc és bár páratlan környezetben zajlik, mégis kevésnek érezné az ember. Így azonban, a minden igényt kielégítő idegenvezetés, a 3D mozi és a többi interaktív, látványos elem kipipálása után azt érzi az oda látogató, hogy megérte ennyit autózni és a jegyre kiadott pénzt sem sajnáltuk.


Azt sejtettem, hogy nyáron, főleg esős napokon nagy sorra lehet számítani ezért nem lustálkodunk sokáig (mondjuk nem is szoktunk). Odaérve bebizonyosodott sejtésem ám szinte egyszerre mondtuk ki a gyerekekkel, hogy "Ki korán kel aranyat lel", merthogy már kisebb sor alakult ki a pénztár előtt, ám ez még elviselhető, sőt kellemes volt ahhoz képest, amit kifelé jövet tapasztaltunk.
A várható várakozási időről egyébként tájékoztatnak egy digitális táblán keresztül, úgyhogy az érkező látogató előre tudja mire számíthat. Mi a tényleg nem hosszú várakozás alatt áttanulmányoztuk az összes feliratot, kiírást és kuncogva megállapítottuk, hogy bizony szerintünk valami jobb kép is kerülhetett volna a tavas-barlangot hirdető szórólap elejére.


Belépéskor kaptunk egy 3D szemüveget, úgyhogy sejtettük, hogy a csónakázást megelőző séta sem lesz unalmas. A lányok türelmesen járták végig az izgalmasan kialakított termeket és megértették, hogy jó dolog tisztában lenni azzal, hogyan keletkezett a tavasbarlang, aminek egy kis szakasza járható be csónakkal. Mondjuk nekik az a történet tetszett a legjobban amikor arról beszéltek, hogy hogy fedezték fel. Elég hétköznapi a történet. Kútfúrás közben derült ki, hogy a föld alatt egy komplett barlangrendszer húzódik. Emléktáblát is találtunk a pékről, aki 1903-ban észrevette, hogy itt nem egy sima kútfúrásba keveredett. A legjobban mégis a 3D mozi tetszett ami a víz útját és örök körforgását, a karsztképződmények világát mutatja be de valami olyan különleges és gyönyörűséges képi világgal, hogy tényleg azt érezzük, hogy mi is barlangászok vagyunk vagy éppen az óceán fölött repülünk. Itt lehet látni a látogatók számára elzárt és a nemrégiben felfedezett barlangrészeket is.







A Lóczy-termen áthaladva érkeztünk meg a csónakázás helyszínére. A víz ugyan a legtöbb helyen csak derékig ér és 18-20 °C-os mégis rábeszélték a lányokat a mentőmellény viseletére, amit ők fintorogva de elfogadtak. Utólag már tudjuk, hogy csak túl elővigyázatosak voltak az egyébként hihetetlenül kedves és türelmes segítők. Mondjuk a barlangban láttunk azért segélyhívó gombokat de szerintem azokat még soha senki nem nyomta meg.

A Tapolcai-tavasbarlang 180 méteren csónakázható a víz által kialakított járatokon át. Kaptunk evezőt, ám inkább a kezünket és a barlang falát használtuk az előre haladás érdekében. Sokszor a fejünket is le kellett hajtani, hogy elférjünk a járatok között, igaz aznap elég magas volt a vízállás az esőzések miatt. A kivilágításnak köszönhetően a türkizkék víz látványával nem lehet betelni és mi legszívesebben lehorgonyoztunk volna. Valószínűleg mások is így éreznek, mert elég gyakran ki volt írva, hogy kérik, hogy folyamatosan haladjunk, ne tartsuk fel a többi csónakot. Nagyon szívesen mentünk volna még egy kört de sajnos továbbmenet - ahogyan a néhai vidámparkban is olvashattuk- nincs.



Normális fotót nem tudtunk készíteni, mert egyszerre kellett koncentrálnunk, figyelnünk, csodálkoztunk, gyönyörködnünk ja és haladnunk de ez úgyis egy olyan hely, amit a szemünkkel kell lefényképezni és aztán büszkék lenni arra, hogy eljutottunk egy olyan helyre ami nemcsak Magyarországon de a világon is egyedülálló.




A langyos víz a tavasbarlangból tovább áramlik a felszín alatt, majd a Malom-tó forrásaiban látnak napvilágot így aztán mi is a tóhoz siettünk, hogy az egyik hangulatos étteremben hagyjuk leülepedni a szépséget, amit láttunk.





Még egy sütizésre is jutott időnk de mivel még messze volt az este és még csak kerülnünk se kellett, úgy döntöttünk még egy különleges helyszínre látogatunk el.

Nemsokára jövök a részletekkel.


















Törékeny de pótolható

$
0
0




(Aki felismerte, hogy a cím igazából egy régi reklám szlogenje az velem egyidős....)

Idegenvezető tanfolyamon azt tanultuk, hogy ha a herendi porcelánról beszélünk akkor azzal kezdjük, hogy amikor azon a bizonyos 1851-es angliai világkiállításon Magyarország többek között a herendi porcelánt is bemutatta, Viktória királynő annyira beleszeretett az aranyos kis pillangó mintákba, hogy azonnal rendelt magának egy egész garnitúra étkészletet. Innen aztán szárnyalni kezdett a herendi hírneve. A Viktória-minta ma is az egyik legismertebb és legkedveltebb herendi motívum.Egyébként legutóbb az angol hercegkisasszony, Charlotte születése alkalmából is küldött a magyar állam (azért nem a Herendi Manufaktúra, mert magánember nem ajándékozhat semmit a királyi párnak) egy teáskészletet. Remélem nem fog játszani vele a baba....


Nekem is van egy étkészletem bizonyám. Emlékszem gyerekkoromban mennyire szerettem ha nagyritkán, piros betűs ünnepek idején abban tálalt anyukám. A legjobban a citrom tetejű levesestálat szerettem illetve még most is az a leglátványosabb darab, így aztán a kedvenc. Ezt a készletet adta nekem anyukám, aki egyébként az ő anyukájától kapta még valamikor nagyon régen. A lányokkal egyszer beszéltünk arról, hogy majd Hannáé lesz a felelősség, hogy megőrizze és nyugodtan használja, mert ha eltörik egy darabka, utána lehet gyártatni- csak győzze kifizetni.


Most már azt is tudjuk hol gyártanák, hiszen Tapolcáról egyenesen Herendre vettük az irányt, ahol olyan látogatóközpontot (úgy látszik nincs jobb szó ezekre a látványosságokra) várja az érdeklődőket, hogy az párját ritkítja. A 40 perces sétát egy olyan 3D mozifilm előzi meg, ami garantálja a lúdbőrt és mindenkire nagy hatást tesz. Az aláfestő zene, a képi megoldás, a tartalom mind varázslatos. Ennél jobb kezdet nem is lehetne. Pedig a folytatás sem akármilyen.

Szeretem az olyan tárlatvezetéseket vagy gyárlátogatásokat ahol az idegenvezető szavait élő képek is kísérik ahol valóban a kulisszák mögé nézhetünk. Pont úgy, mint itt ahol korongosok és festők lépésről lépésre mutatják be hogyan lesz a folyékony alapanyagból, a porcelánmasszából csillogó porcelán. Tanúi lehettünk ahogy a bámulatosan ügyes kezek mesterien és végtelen türelemmel festik a tányérokat, szobrokat és megértettük miért kerül sokba. Nekünk a csipkézés tetszett a legjobban no meg a rózsa formálása, amit a lányok ki is próbálhattak. Erre előre kellett megváltani a jegyet és bizony elég nagy fejtörést okozott, hogy ezt a tevékenységet próbálják ki vagy az akvarell festést. Végül erre esett a választás és nem bántuk meg. Az elkészült műveket kis dobozkába tették nekünk így ezzel a kezünkben sétáltunk át a múzeumba, ahol a fiatal kísérőnk minden kérdésünkre válaszolt sőt érdekességeket is elárult majd amikor Hanna még puha rózsája leesett és eldeformálódott, megszervezte, hogy átugorhassunk újra a manufaktúrába egy restaurálásra.



A jegy árában még egy kávézás, forrócsokizás is benne volt, amit stílszerűen meseszép herendi csészékből fogyasztottunk el, igaz kicsit kapkodva mert aznap mi voltunk az utolsó vendégek és egyébként is elfáradtunk az aznapi két különleges élményben.


Azóta simán felismerjük a Rothschild, a gödöllői, a Viktória vagy halpikkely mintát és azóta a lányok kifestették itthon az általuk készített rózsákat.

A látogatóközpont, a múzeum de legfőképpen a személyzet nagy hatást tett ránk és tudva milyen aprólékos munka egyetlen tányér elkészítése, ha lehet még nagyobb becsben tartjuk azt a bizonyos citromos étkészletet.














Utam az iskolába és más filmes élmények

$
0
0



A vakáció alatt -leginkább akkor amikor a borús, esős idő miatt nem tervezhettünk szabadtéri programot- volt pár mozi élményünk a gyerekekkel amelyek közül volt ami a felejthető kategóriába került, akadt amit nagyon ötletesnek és kedvesnek tartottunk és volt olyan ami - annak ellenére, hogy nekem semmi kedvem nem volt megnézni, -elvarázsolt. A közös családi mozizás azért is kezd nálunk nehéz lenni, mert Hanna már nem nézi meg azt ami szerinte dedós, a kicsiknek meg nem engedek meg megnézni olyat, ami nagylányos. A Minionokat mind a hárman szerették volna megnézni így persze elmentünk. És igenis vadnak tartom és szerintem kevés a 6-os karika alatta. Persze tudom, hogy nem lehet élni nélkülük és most éppen ez az őrület tart így megadtam magamat és megnéztem a cuki kis lényekről szóló filmet sőt még a büfé promóciójának is engedtem és lett minionos üdítőnk- de be kell vallanom, nem tetszett a történet és a fegyverarzenál még ha vicces is akar lenni. Persze volt benne sok ötlet de nem is beszéltünk róla később, talán csak Hanna, aki viszont majdnem 12 éves. Szerintem a kicsik is csak az aktuális divat miatt szeretik a sárga lényeket de szerencsére nem kértek minionos tolltartót, füzetet de még ceruzát se.


Ötletes és igazi családi film volt az Agymanók, ami viszont a legváratlanabb pillanatokban eszünkbe jutott később is és azóta is felidézzük vagy emlegetjük. Mondjuk, hogy Hanna agyában a zöld undokság munkálkodik vagy amikor klassz élményünk van akkor szinte látjuk, hogy az arany golyók gurulnak a kellemes családi emlékek raktárba. Megnézném újra.



A Hamupipőkére viszont nehezen vettem rá magamat, nem bántam volna ha Zoltán viszi el rá a lányokat ám be kellett látnom a végén, hogy kár lett volna kihagyni ennyi gyönyörűséget, szépséget, ötletet. Csak halkan súgom meg, hogy bizony volt, amikor meghatódtam (bár nekem ez elég könnyen megy amúgy is)

Az Utam az iskolába című film viszont a legleg mozi élmény volt még ha dokumentum filmről is van szó. A Családinfó programajánló magazin blogban mostantól Anya megmondja... címmel egy új rovat indul amibe én írok véleményeket, kritikákat, dicséretet. A legutóbbiban erről a filmről írtam, amit most itt is közzé teszek.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Pár nap és tényleg vége a vakációnak. Van, aki már alig várja, hogy találkozzon régen látott osztálytársaival és van, aki vágyik arra, hogy tanuljon, feleljen, dolgozatot írjon. De azért a többség biztosan nehezen kel fel szeptember 1. reggelén és még jó pár napig..

Főleg nekik ajánlom a francia Pascal Plisson dokumentumfilmjét. A rendező díjat is kapott, méghozzá elég rangosat. Virtuálisan én is megveregettem a vállát, mert rég volt rám (és gyerekeimre) ennyire hatással, egy hatos karikával ellátott film. Kötelezővé tenném (na jó, csak ajánlanám) a levetítését általános iskolákban, mondjuk egy erkölcstan- vagy osztályfőnöki óra keretén belül.

A 77 perces filmben négy különböző nemzetiségű, kultúrájú gyermek iskolába vezető útját követhetjük nyomon, ami első hallásra nem biztos, hogy mindenkit lázba hoz, de ha elmondom, hogy egyikük útja sem veszélytelen és egyikük útja sem rövidebb két óránál, akkor már felcsigázhatja a közönséget.

A kenyai kisfiú kishúgával vág neki az útnak minden nap, az argentin kisfiú szintén kistestvérével együtt ül lóhátra, a marokkói lány egy hétre való csomaggal és egy tyúkkal indul el minden hétfőn, az indiai kisfiút pedig egy rozzant kerekesszékben tolja, vonszolja két testvére az iskoláig. Az utak az iskolába párhuzamos szálon futnak. Nagyon tetszik, hogy beleshetünk a szereplők otthonába és egy kicsit a szokásaikba. Ezért is nehéz megállni, hogy a film nézése közben ne súgjunk valamit a gyerekünk fülébe. Nem is kell, mert nem biztos, hogy mindegyikük tudja, miért borulnak térdre imaidőben az út közepén Allahhoz imádkozva a férfiak, miért masszírozza az indiai édesanya a rendellenességgel született kisfiát az út előtt és a kenyai családfő varázsló mozdulatai is magyarázatra szorulnak a gyermeknéző esetén. Mivel a filmet nagyon kevés helyen vetítik (vagy már le is vették a műsorról) nagyobb az esély arra, hogy letöltsük valahonnan és otthoni körülmények között a kanapén nézzük meg, ami nem is baj, mert jó egy kicsit átbeszélni, megbeszélni a részeket.

Egyetlen dolog zavart - de csak addig, amíg meg nem szoktam-, ez pedig a magyar hang. Természetes, hogy egy leginkább gyerekeknek szánt filmet szinkronizálnak vagy párbeszéddel látnak el, csak az egész olyan idegenül csengett a látott környezethez képest. Elég sokszor hangzott el és erőltetett volt a marokkói lányka szájából, hogy erősnek kell lenni és menni tovább, mert az iskola fontos. Mondjuk ez a film fő mondanivalója.

A film nézése közben együtt szurkolunk az argentin testvérpárnak, nehogy lezuhanjanak lovukkal a magas szikla tetejéről és azért is izgulunk, hogy az elefántcsorda miatt nehogy veszélybe kerüljenek a kenyai gyerekek. Drukkolunk, hogy kibírja a rozsdás tolószék az utat és nehogy eldőljön a benne ülő indiai kisgyerek, akinek az a vágya, hogy orvos legyen és a hozzá hasonló sorsú gyerekeken segítsen. Együtt vagyunk dühösek a közönyös marokkói férfiakra. Közben persze gyönyörködünk a tájban, meghatódunk a testvéri szeretet láttán és csodáljuk a szereplők kitartását. A film végén persze mindenki célba ér, majd pár szóban összefoglalják, hogy ki milyen irányba halad tovább, ki kapott ösztöndíjat, melyikük került közelebb az álmához. A mi szívünkhöz nagyon hozzánőtt mind a négy gyerek és erős bennünk a vágy, hogy lássuk mi változott körülöttük.


A szakértők szerint nem jó, amikor az afrikai éhezőkről papolunk a gyerekeinknek, amikor piszkálja az ételt vagy a tányéron hagyja az egészet. Valószínűleg itt sem célravezető majd reggelenként azzal ébreszteni a család iskolás korú tagjait, hogy gondoljanak a filmben látott kenyai kisfiúra vagy éppen a marokkói kislányra. Az ébredés, reggeli készülődés nem biztos, hogy ettől majd gördülékenyebb lesz, de az biztos, hogy legkésőbb a reggeli alatt eszébe jut majd gyerekünknek, hogy milyen szerencsés, hogy itt élhet, hálás lesz a körülményeiért. És szerintem, amikor felül a buszra vagy bevágja magát anya vagy apa autójába, igenis eszébe jut a film (mert ez egy olyan film, amiből gyakran elővillannak részek), amiben négy kisgyerek órákat gyalogol vagy lovagol csak azért, hogy elérjen az iskolába.

Édes szülinapi buli édes kilencéveseimnek

$
0
0





Eszter és Noémi szeptember 11-én lettek 9 évesek. Jövőre két számjeggyel jelölik az éveiket. Sőt, még ugyanennyi év és nagykorú ikerlányaim lesznek...

Persze idén is szerettem volna megadni a módját az ünneplésnek, mert életem egyik legnagyobb csodája, hogy azon a bizonyos szeptemberi napon ketten érkeztek. A zsúr szervezése közben azon gondolkodtam, hogy lehet, hogy már nem sokáig igénylik az ilyen típusú bulizást. Azért gondolom, mert Hanna a 10. szülinapja után már csak a legjobb barátnőivel, amolyan családias hangulatban kívánt ünnepelni Azt mondta kinőtte a zsúrozást és lehet, hgy azt is, hogy az már cikis. Eszter és Noémi viszont még nagyon várják a barátokkal való ünneplést. Egészen pontosan 364 napig vagyis rögtön azután, hogy vége az előzőnek. Terveznek, ötletelnek, kívánságokkal állnak elő, szóval gyakori téma.
Vajon meddig lesz igényük arra, hogy együtt készítsünk egyedi meghívókat és, hogy a szokásos "Ki tud többet az ikrekről? " totót játsszuk?
Milliónyi puszit kaptam amiért elkészítettem nekik pinátát és a hagyományos szendvicskígyót és örültek, hogy megint különleges helyszínen zajlott le a buli. Idén a Chafparade főzőiskolában ünnepeltünk, ahol muffinokat sütöttek, díszítettek és amíg a sütőben sültek a finomságok, gipszmuffint festettek.






Örültem, hogy pont a nagy napra nyílt ki és virított teljes pompájában a tankertbe ültetett napraforgó. Ez volt az első meglepetésük, amit aztán az ágyba szervírozott reggeli tett teljessé. Nagyon vágytak egy olyan csészére ami egyben van a kiöntővel, hát most megkapták és ebből töltögették a születésnapi teát. Hanna ezalatt oreo tortával várta húgait a feldíszített konyhában. Tejesen meghatódtam, hogy ott tartunk, hogy a konyhatündér nővér az általa készített tortával lepi meg az ünnepelteket. (Hanna egyébként az utóbbi időben nagyon otthonosan mozog a konyhában és képzeljétek el, hogy ha nem megyünk a bolgár tengerpartra nyáron, akkor most neki is drukkolhatnátok a Konyhafőnök Juniorban...)







A cupcake most nagyon népszerű nálunk. Ha éppen nem sütik, eszik a lányok akkor rajzolják. Valóban az egyik legkedvesebb motívumunk amit a bepárásodott ablakon kívül bárhová szívesen rajzolunk. Naná, hogy a meghívók is ilyen alakúak lettek. Elkészítettem egy prototípust és onnantól kezdve az ő dolguk volt a sorozatgyártás és úgy tűnik élvezték az alkotást mert könyörögnöm kellett, hogy részt vehessek a munkában.



A hagyományos "Ki tud többet az ikrekről? " totó is gyorsan elkészült. Jóváhagyattam a kérdéseket a lányokkal és persze ügyeltem a válaszok arányára is vagyis arra, hogy nehogy túlsúlyban legyenek az Eszterek vagy a Noémik. Íme:

1. Melyikük szeret olvasni, írni- melyikük szereti jobban a könyveket és ír naplót? (E)

2. Melyikük igazodik el jobban a számok világában? (N)

3. Melyiküknek a kedvenc játéka a Monopoly? (N)

4. Melyikük szereti nagyon de nagyon az állatokat? (E)

5. Melyikük fél/tart a kutyáktól? (N)

6. Melyikük az édesszájú? (N)

7. Melyikük tud bevágni egy nagy hamburgert (vagy kettőt) egy ültő helyében? (E)

8. Melyikük ügyes bármilyen sportban amelyikbe belekezd de különösen a labdajátékokban? (N)

9. Melyikük tanulta meg a Bárány Boldizsár első fejezetét, mert csak úgy tetszett neki? (E)

10. Melyikük énekelne egész nap (ha hagynánk)? (E és N)

12. Melyikük a jószívű(bb)? (E)

13. Melyikük az idősebb? (E)

13+1. Melyikük a parancsnok? (????)

A bulira vittünk egy szendvicskígyót is, részben azért, mert gondoltuk, hogy a sok édes íz mellé jól jön majd a sonkás, csirkehúsos falatka is, részben pedig azért, mert mindig nagy sikere van. Nem szeretném rontani az ázsióját de ez az a kategória ami pofon egyszerű mégis garantáltan tarolhat vele az anyuka.


Az igazi kihívás viszont csak ezután következett. A lányok szerettek volna egy igazi pinatat. Ez a Mexikóból begyűrűzött parti kellék egyre jobban elterjedt itthon is és a party kellék boltok aranyáron árusítják pedig nem aranyból van hanem papírmasséból. Ráadásul az igazi, az autentikus szamár alakú- ez viszont a mi elveinkkel ellentétes, merthogy a pinata lényege, hogy szét kell verni minek hatására a belsejéből kipotyognak az édességek és más meglepik. Mondanom se kell ugye, hogy a készen árult pinatak üresek...
Majd én készítek pinatát- fortyogtam magamban és neki is álltam. Az eredeti terv szerint egy papírzacskót ragasztottam volna egy vállfára és azt dííszítettem volna fel színes kreppapírral ám megláttam egy sokkal jobb (és persze bonyolultabb) verziót így végül nekiálltam annak. Kartonpapírra rajzoltam különböző méretű tányérok segítségével egy nagy kilencest majd ezeket kivágtam, peremet készítettem, megtöltöttem nyalókákkal, cukorkákkal majd az egészet celluxszal összeillesztettem. Ennél a pontnál ügyelni kell arra, hogy nehogy túl gyenge legyen, -mert akkor az első ütés után szétesik és akkor oda a buli- ám az se szerencsés ha reménytelenül sokáig ütik a gyerekek a pinatat és nem esik ki belőle semmi. A bulin aztán bebizonyosodott, hogy tökéletes lett ez a művelet és két sorozat ütögetés után adta meg magát a papír kilences.
A díszítés elég pepecselős munka volt és párszor megégettem magamat a munka közben ám új erőre kaptam amikor megjelent Eszter és Noémi és egyszerre kiabálták, hogy én vagyok a világ legjobb anyukája majd elkezdték puszilgatni égett ujjaim.







A pinata ütlegelését stílszerűen egy konyhai eszközzel végezték a gyerekek ami előtt nem árt egyébként balesetvédelmi oktatásban részesíteni őket, merthogy vakon kell végezni ezt a tevékenységet és a csapkodás, hadonászás bizony nem várt meglepetésekhez vezethet. Szóval ehhez a játékhoz elengedhetetlen a megfelelő hely és a megfelelő életkorú gyerek. Nálunk szerencsére megvolt mind a kettő így tényleg jó mókának tűnt a pinatázás sok nevetéssel, izgalommal, drukkolással.


A Chefparade főzőiskola különtermében két csapatot alkottak a vendégek és kétféle muffint sütöttek amelyeket csokikrémmel és marcipánnal díszítettek. Nem unatkoztak akkor sem amikor sültek a sütik mert ekkor kerültek elő a gipszmuffinok amelyek arra vártak, hogy kifessék őket a gyerekek. Így aztán a buli végére az ehető változaton kívül hazavihettek egy maradandó sütit is emlékbe a cég ajándékáról, egy sodrófáról nem is beszélve.





Így zajlott le a lányok kilencedik szülinapi bulija amit egyébként a szuper kedves, aranyos, türelmes és szépséges Edina vezényelt le, akiről azt kell tudni, hogy gyerekkorunkban együtt töltöttünk egy zebegényi sátortáborban két hetet (valami rémlik) és akivel egy ideig levelezőtársak is voltunk (ez is rémlik). Mindez úgy harminc évvel ezelőtt történt és most újra találkoztunk...
Az isteni és szuper titkos csokis-cupcake receptet persze megkaptuk és a vendégeknek továbbküldtük. Reméljük hogy ha elkészítik otthon, eszükbe jut az édes buli.



Boldogan tért nyugovóra a két ünnepelt akik egyáltalán nem olyanok, mint két tojás. Mindketten másban ügyesek, más az ízlésük, különböző az étvágyuk, a hallásuk, a humorérzékük, a labdaérzékük, a rajzkészségük, az alakjuk, az arcformájuk, más a kedvenc tantárgyuk ám egyformán voltak hálásak a jól sikerült bulijukért.









Ilyenkor decemberben...

$
0
0





Egyre gyakrabban hangzik el tőlem az a mondat, hogy:
Na majd a blogban visszakeressük!
Na majd a blogban megmutatom!
Na majd a blogban elolvassuk!
Na majd ha elolvasod a blogbejegyzést, eszedbe jut!
De jó, hogy ezt leírtam a blogba, így visszakereshetjük!
Majd kikeresem a blogban!

A lányok és én is talán most értékelem igazán azt a sok lejegyzett emléket, élményt ami az elmúlt 11 éveben történt velünk.
Egy ideje nem írtam aminek oka az, hogy szeretett laptopom elromlott és időbe telt, míg megtaláltam az újat azt amivel élmény az írás és aminek már a neve is sokatmondó: Yoga.

Szóval most megpróbálom behozni a lemaradást és akár a visszadátumozástól sem riadok vissza annak érdekében, hogy a jövőben is megtaláljuk az elmúlt pár hét emlékeit. Kezdjük az adventi készülődéssel aztán majd az ünnepek alatt megpróbálom lazításképpen bepótolni a nyári és őszi élményeinket is.



Az adventi készülődés nálam az adventi naptárak készítésével kezdődik. Háromszor 24 csomagocskát kell megtöltenem valami kis aprósággal vagy élmény ajándékkal. Egy ideje anyukámnak is készítek és mivel láttam mennyire örül neki idén is gyártottam egy füzért csak neki.
Ezúttal nem nagyon törtem a fejemet egyedi megoldáson, inkább a korábban már bizonyított azaz bevált naptárak közül válogattam, így Hannának a papírgurigából készített cukorkákat, a kicsiknek és anyukámnak pedig az sk. papírtasakos valtozatot készítettem el. A kis zacskókat és gurigákat fenyőgirlandra erősítettem fel a KIK-ben idejében beszerzett szépséges számozott csipeszekkel. És mint minden évben ilyenkor, valahogy gyorsabban pattantak ki az ágyból mindhárman, bár Hannának nem kellett messzire nyújtózkodnia, mert a szobájába kérte a csomagokat.





És képzeljétek! Hanna, aki mostanában előszeretettel böngészi a kreatív ötletekkel teli oldalakat (vajon kitől örökölte?) idén meglepett egy adventi naptárral, egy nagyon aranyossal. Rajzolt egy kissé fiatal kinézetű Mikulást és annak a szakállát alakította ki olyanná, hogy minden nap egy pici vattagolyót ragaszthassak rá (azokat fülpucoló pálcáról szedte le, hogy erre se legyen gondom). Mire elérkezik Karácsony a Mikulás szakálla is kinő és pedig folyamatosan tudom hány nap van még hátra a nagy napig. Lehet, hogy ennek a számlálónak is köszönhetem, hogy idén nagyon időben elkészültem mindennel.




Időben feladtuk a képeslapokat amelyeket természetesen együtt ragasztottunk és remélem aki kapja az azon kívül, hogy a mellékelt karácsonyi teát majd megfőzi és megissza, értékeli azt az időt amit a lapon keresztül rá szántunk. A kézzel írt képeslapoknak ugyanis pont ez a lényege és ezért nem vagyok hajlandó lemondani róluk.





Időben beszereztük az ajándékokat is és idén először a lányok is célirányosan, tudatosan dolgoztak az ajándékaikon és jótékonykodtak is. Az osztállyal ellátogattak a Mikulásgyárba ahol leadhatták az adományokat de ami ennél sokkal nagyobb volumenű dolog az az ahogyan kivették a részüket a cipősdoboz akcióban. Írtak is róluk.

"Több száz gyereknek és családnak szerez majd boldog perceket karácsonykor az a 811 cipősdoboznyi ajándék, amit a budapesti Radnóti diákjai gyűjtöttek és csomagoltak. A gyerekek más olyan jótékonysági akcióban is részt vettek,ahol érezhették, hogy adni jó. Az iskolában hagyomány a társadalmi felelősségvállalás.
A tervbe vett 500-nál jóval több, összesen 811 cipősdobozt töltöttek meg az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium diákjai a múlt hétvégén. Az akció az iskola jótékonysági napjának része volt, az ötlet pedig a diákönkormányzattól eredt."




A mesebeli mézeskalács házikót idén is kedvenc házi cukrászunktól rendeltem és majd idén is bátyámékkal "romboljuk" le. És bár ilyen profi házikót nem tudunk sütni azért mézeskalácsot igen. Ezzel egyébként az utolsó pillanatig vártunk.


Az iskolában a Kicsinyek Kórusának adventi hangversenyét vártam a legjobban. Mivel itthon is sokat énekelték, gyakorolták a dalokat tudtam mit fogok hallani de amikor együtt zendül fel a sok kis hang az nekem mindig valami csoda.
Ha jól sejtem (mert hiába mennek fel a szobájukba, hogy ne halljam) akkor karácsonyra egy dalos, furulyás műsorszámmal kedveskednek majd a lányok. Alig várom!


Karácsonyi vásárban is jártunk bár csak a hangulata és a forraltbor miatt. Teszteltük a korcsolyapályákat, mert most van jó sok és mert a korcsolyázás a kedvenc téli elfoglaltsága a lányoknak és talán nekem is. (Remélem jövőre a kerület is büszkélkedhet eggyel...)




A Mikulás is jött hozzánk és úgy örülök, hogy eljátsszák, hogy hisznek benne és kipucolja még Hanna is a csizmáját és mint mindig most is felteszik a kérdéseket, hogy hogy tudja kiiktatni a riasztót a Mikulás és egyáltalán honnan tudja ki mit szerez és akkor ezt a Lidl-ből szerzi be? Reggel aztán az egyik legkedvesebb zaj számomra amikor a takpacskák dübörögnek a lépcsőn ahogy rohannak le és megállapítják, hogy megint feldöntötte a bögrét a Mikulás a nagy sietségben és megint összemorzsázott mindent de azért nagyon kedves. Eszter a fő mókamester egyébként egy összecelluxozott ollót is a kandalló mellé tett egy kis üzenettel, amelyen az állt "Ezzel nyisd ki a zsákod Mikulás!"Reméljük értékelte a viccet az öreg.





Az adventi koszorúból három is készült és nekem semmi közöm egyikhez sem. A lányok állították össze még novemberben a Gyerekvilág kiállításon az egyik standnál és annyira kedvesen szép lett mindegyik, hogy nagy fejtörést okozott melyik kerüljön az asztal közepére.


Volt részünk egy kellemes adventi ebédben is méghozzá a puccos Gundelben ami már- már szintén hagyomány amikor Budapestre látogat Párizsban élő barátunk aki téli itt tartózkodása alatt ehhez és a Széchenyi fürdőben való lubickoláshoz ragaszkodik. Ezt a két programot spékeltük meg egy operaházi látogatással ahol egy kevésbé ismert darabot, Vivaldi Farnace című opráját néztük meg. Ez az opera 14 éven felülieknek jelzéssel volt ellátva amelyet indokoltnak is tartok. Ninával megállapítottuk, hogy erre sokáig emlékezni fogunk és mi sem bizonyítja jobban, hogy nagyszerű előadás volt hogy Zoltán sem aludt... Egyébként pedig a barokk opera mindig is közelebb állt a szívemhez, mint a klasszikusok. Egyszerűen imádom a csemballó - és a többi korabeli hangszer hangját, a tekervényes dallamokat. Jaj tényleg nagy és szokatlan élmény volta spanyol kontratenorral együtt bár a kritikákat olvasva a rendezés kapott hideget meleget.





(kép: NOL.hu)




Manapság pedig olyan könnyű kreatívnak lenni. Ha akarjuk ha nem szembe jönnek velünk a jobbnál jobb ötletek, video megosztások, képek, könyvek, magazinok formájában. Mi is alig tudtunk válogatni a sok "Csináld magad"ötlet közül. A kör alakú ablakunkba akasztottam a legeslegszebbet, a használaton kívüli arany gömbökből és drót ruhafogasból készített koszorút amit a lépcsőn ülve fűztek fel a lányok olyan egyetértésben és nyugalomban, hogy azt kívántam bárcsak mindig ilyenek lennének.







Szóval így telt sőt inkább suhant el a december. Várjuk a karácsonyt. Mindenkinek boldog ünnepeket kívánunk!
Juhász Gyula verse jut eszembe sokszor méghozzá a Kormorán együttes feldolgozásában. Ezt szoktam dúdolni ilyenkor decemberben.
https://www.youtube.com/watch?v=uTHabkQ8LKE

Juhász Gyula: Karácsony felé

Szép Tündérország támad föl szívemben
Ilyenkor decemberben.
A szeretetnek csillagára nézek,
Megszáll egy titkos, gyönyörű igézet,
Ilyenkor decemberben.



…Bizalmas szívvel járom a világot,
S amit az élet vágott,
Beheggesztem a sebet a szívemben,
És hiszek újra égi szeretetben,
Ilyenkor decemberben.



…És valahol csak kétkedő beszédet
Hallok, szomorún nézek,
A kis Jézuska itt van a közelben,
Legyünk hát jobbak, s higgyünk rendületlen,
S ne csak így decemberben.

Korcsolya

$
0
0




Hat éves koromban tanultam meg korcsolyázni. Emlékszem, hogy amikor nagyon biztonságosan vastagon befagyott a Naplás tó, szüleim kivittek bennünket a jégre és bátyámmal szeltük a köröket. Van róla egy nagyon jó kis fényképem. Nagyon büszke voltam magamra, máig hallom ahogy a nagyobbak mondogatták: "Nézd az a kislány milyen jól megy!". Bizony ma is szívesen húzom fel a korcsolyacipőmet és megyek most már a lányaimmal a jégre. Elhatároztuk, hogy leteszteljük a város műjégpályáit. Csúszkáltunk a Bosnyák téren, az Aréna előtti Jégteraszon, voltunk Kőbányán és mire folytathattuk volna a sort a világ legszebb korcsolyapályájával, a Városligeti Műjéggel addigra befagyott a Naplás tó. Hű de sokan korcsolyáztak rajta! Volta ki jéghokizott, volt aki fakutyázott. Én aggódós anyuka vagyok de ez a tömeg és az, hogy tartós mínuszok voltak megnyugtatott. Így történt, hogy családilag csúszkáltunk a Naplás tó jegén és igyekeztem nem észrevenni a "Jégre lépni tilos és életveszélyes" feliratot. Az elején aggódtam, árgus szemmel figyeltem a jeget de be kellett látnom, hogy a hideg megtette amit kell és masszívan befagyasztotta a tavat. Zotán is megnyugtatott s részletesen elmondta mit kell tenni ha beszakad a jég- de nem fog persze- de mégis jó ha tudom. Megállapítottuk, hogy ezerszer jobban csúszik, mint bármelyik műjég, hogy hatalmas, hogy utánozhatatlan a hangulata és lidérces hangja van. Tényleg. Olyan, mintha húrokat pendítene valaki folyamatosan. Őszintén szólva nem tudtam, hogy a befagyott tónak hangja is van. Csak akkor hagytuk abba a korcsolyázást amikor már az orrunkig se láttunk. Sötétedésig fogócskáztunk és amikor hó is esett korcsolya-hócsatáztunk. És mivel láttuk a boldogságot lányaink kipirult arcán úgy döntöttünk, hogy kihasználjuk a hideget és másnap és azután is hamarabb megyünk a suliba értük, hogy csúszkálhassunk újra egy kicsikét.






Azóta enyhült az idő, a tó felé se megyünk ám a korcsolyázás olyannyira új szerelem lett, hogy a lányok műkorcsolya edzésre járnak egy gyönyörűséges jégcsarnokba, ahol az edző nem más, mint unokatestvérem kedvese, Bea. Unokatestvérem, - aki azon kívül, hogy jégmester és segédedző- már régebben is mondogatta, hogy menjünk ki a jégre és edzzenek a lányok de valahogy féltettem őket az esésektől meg mindig valami más kifogás volt. (Hahah.. mondjon valaki olyan sportot, ami kicsit is veszélytelen).
Szóval elmentünk és én azt hittem, hogy majd körbe-körbe korcsolyáznak. Ehhez képest máris a hátramenetet, a guggolást, pörgést gyakorolták. Megbeszéltük, hogy egyenlőre egy héten egyszer járhatnak Beához aztán majd meglátjuk. Nagyon lelkesek ami annak is köszönhető, hogy két alkalom után mennyit fejlődtek. Hanna a forgást szereti, a kicsik a koszorúzást de egyre jobban megy a hátrafelé menet is. A múltkori órán egy nagyobb fiú felkapta Esztert, mert az volt a feladata, hogy gyakorolja a súly (értsd női jégtáncpartner) cipelést, emelgetést. Jó látni a nagyobbakat milyen ügyesek. Motiválja is őket rendesen.




Szóval a január a korcsolyázás jegyében telik eddig. Mint említettem nagyon lelkesek a lányok. Hanna olyat mondott amin magam is meglepődtem. Azt érzi hogy a műkorcsolya még a lovaglásnál is jobban tetszik neki. Mondjuk valóban egy gyönyörű és összetett de mindenképpen nőies sport. Itt is lehet esni persze de legalább nem olyan magasról. Remélem a lelkesedésük sokáig kitart de ha mégsem az se baj. Nálunk addig csinálnak valamit a gyerekek amíg örömüket lelik benne.










































































































































Vírusos karácsonyi ünnepek

$
0
0


Két nappal 24. előtt díszítettük fel a fát. Gyerekkoromban ez szentségtörés lett volna de most már én vagyok az anyuka én parancsolokés én megengedem, hogy egy kicsit előrehozzuk az ünnepet legalább úgy, hogy a fa már a nappaliban áll talpig díszben. Hanna volta stylist, az ő instrukciói szerint kerülhettek fel a fára ezúttal kék és fehér díszek és ezüst szalagok. nem engedett semmi túlzást mi meg hagytuk hagy irányítson. A csúcsdíszt minden évben más teszi fel nagy nevetgélések és egyensúlyozások közepette. Idén Eszter tehette fel az ezüst csillagot, Zoltán nyakán ülve a sikongatásaimmal fűszerezve (Jaj le ne essen!- mármint Eszter). Pontosan számon tartják ki a következő és én ezen mindig olyan jót mosolygok.

Remekül gazdálkodtam idén az időmmel, elkészült minden amit elterveztem. Azokat az ételeket és süteményeket is megfőztem, megsütöttem amelyekkel az ünnepi asztalra szerettem volna tálalni. Másnap kiderült, hogy milyen de milyen jól tettem... Másnap ugyanis már annyi erőm se lett volna, hogy egy vajaskenyeret megkenjek ugyanis egy ünneprontó vírus leterített. Örök optimistaként próbáltam rájönni, hogy ebben most mi a jó és nagynehezen azért találtam olyat ami miatt a betegségnek hálás lehetek. Például azt, hogy a lányok teríthettek meg egyedül. Mondtam nekik, hogy most aztán rajtuk múlik hogy milyen lesz az ünnepi asztal és vessenek be minden eddig tanult fogást és a kreativitásukat is. Nagyon örültek a megbízásnak és amikor lebotorkáltam az emeletről csak ámultam és bámultam milyen ügyes lányaim vannak.

Mivel az ételek látványától is undorodtam, családom elnézte nekem, hogy nem ülök velük az asztalhoz, hogy kimaradok a lakmározásból. Újabb hála, amiért én az ünnepek alatt nem felszedtem plusz kilókat hanem leadtam.


Nálunk az ajándékozás csak akkor kezdődik el ha sötét van kint, bent pedig hangulatosan világítanak a karácsonyfa fényei.Ezen az egy napon nem bántuk, hogy olyan nagyon korán lement a nap...
Továbbra sem engedek a lányok kérésének, hogy reggel legyen ajándékbontás mert nálam valahogy nem passzol az ünnepi hangulathoz a pizsamás viselet ám az egyik ajándékot kivételesen mégis ébredés után kapták meg mégpedig azért mert a mérete miatt nehezen tudtuk volna rejtegetni. Zoltán előző nap este a legnagyobb titokban rakta össze azt a játékot ami azóta is nagy kedvencünk és amivel vérremenő családi bajnokságokat játszunk. Egy csocsó és biliárd asztalt kaptak a lányok (és mi is) ami még további 8 játékká alakítható át, így lehet(ne) rajta mini asztalitenisz bajnokságot játszani vagy léghokizni de pl. sakkozni, tekézni is. Eddig a csocsózás és a biliárd a megunhatatlan. Azt kell tudni, hogy csocsózásban eddig verhetetlen voltam. Napköziben és szot üdülőkben edzettem magamat bajnokká ám arra álmomban sem gondoltam volna, hogy egy kilenc éves majd letaszít a képzeletbeli dobogóról és csúnyán kikapok tőle. Pedig ez történik minden alkalommal amikor Noémivel játszom. Mondom telitalálat ajándék és előre szólok, hogy aki betér hozzánk az nem ússza meg meccs nélkül.


Délutánra valahogy összeszedtem magam és a nappaliból néztem végig hogyan bontogatják a szép ruháikban az ajándékokat a lányok. Előtte megkaptam tőlük azt a meglepetés műsort amit minden karácsonykor nagyon várok és az adventi időszakban mindig úgy teszek mintha nem hallanám a gyakorlást, azt hogyan rakják össze a műsort az emeleten a szobájukban. Idén furulyás, énekes, verses műsort kaptunk. Mára már mindhárman magabiztosan furulyáznak, az énekkaros repertoárból egy komplett 3 szólamos dalt adtak elő (milyen jó, hogy hárman vannak). Ez a kedves kis műsor, a konferanszié szöveggel együtt felért egy orvossággal ami után határozottan jobban éreztem magam és úgy gondoltam másnap mégiscsak át tudok menni a családdal bátyámékhoz, hogy ott folytassuk az ünneplést.
Hanna kupon ajándékai mindig mosolyra fakasztanak és nagy sikere van nálam így most is azt kaptam. Általában telefon és egyéb kütyühasználatra vonatkozó oktatás van benne ami rám is fér, mert kezdek elveszni a sok applikáció tengerében de van benne masszírozás, sminkelés és egyéb kényeztetések is.



Mindenki megkapta az áhított ajándékát. Noémi a Monopolyt mert a junior változatot már kinőtték és nagyon vágyott az Empire-re. Ez a nagy márkákat felsorakoztató darab azért is bizonyult jó válsztásnak, mert viszonylag gyorsan lejátszható és sosem lehet tudni ki lesz a győztes hiszen annyi kijátszható esély kártya van benne ami folyamatos bizonytalanságban tartja az embert. Társasjáték nélkül nincs karácsony. Biztosan azért, mert szeretném ha a karácsonyi társasjátékozás a szőnyegen vagy a kandalló előtt beleivódna mindannyiunk emlékezetébe.

Ebben segített a másik sláger játék a Dobble, amivel többféleképpen lehet játszani és garantáltan hallani ahogy forognak az agyunkban a kerekek. Amúgy is szeretem a fémdobozos játékokat, mert könnyen szállítható. Gyakran bele is dobom a mindent elnyelő táskámba, mert életmentő tud lenni ha éppen várakoznunk kell valahol valamire, legyen az egy orvosi rendelő vagy egy étterem.



Az elektromos fogkefe, a csokifondü, a bluetoothos hangszóró, a könyvek és minden más ajándék célba talált és teljesítette azt a szabályt ami szerint igyekszem az ajándékvásárlást lebonyolítani nevezetesen legyen köztük valami amire vágynak, valami olvasnivaló, valami hordanivaló és valami amire szükségük van.

Estére egész jól éreztem magam és újabb alap igazsággal vígasztaltam magamat nevezetesen, hogy a legeslegeslegfontosabb ajándék mégiscsak az egészség. És valahogy ezt most nem üres lózungnak vették a lányok, hanem nagyon is megfontolandónak. Örültek, hogy másnap már kezdtem hasonlítani önmagamra és készülhettünk Lillafüredre egy kis téli kiruccanásra ami rövidebbre sikerült, mint ahogy terveztük ugyanis a betegségről ami ledöntött karácsonykor kiderült, hogy nem szimpla gyomorrontás hanem egy ünneprontó vírus, ami a lányokat sem kímélte. A kicsik viselték a legkönnyebben, Hanna viszont -akiről úgy tűnt megúszta az egészet- elég vacakul volt ám addigra már tudtuk, hogy egy nap alatt lecsengő betegségről va szó.

Azért megnéztük Miskolc legújabb nevezetességét az Avalon parkot, ami olyan, mintha nem is Magyarországon lenne az ember annyira igényes és különleges és amit egy karácsonyi fényben pompázó kisvonattal közelítettünk meg. Volt erőnk még sétálni egy nagyot a Palota szálló környékén, megnéztük a vízesést ami olvasás idején bizonyosan bővebb vízzuhataggal kápráztatja el a kirándulókat. Betértünk a műemlék ajándék boltocskába ahol a tulajdonossal beszédbe elegyedtünk és egy csomó érdekes dolgot tudtunk meg a meglehetősen veszélyesen megközelíthető (egy kanyarban van) kör alakú épületről. Mivel a szállásunk az István barlang előtt volt, átugrottunk a barlangba is ahol egy igen élvezetes idegenvezetésben volt részünk. Örültünk volna egy kis hónak vagy dérnek de azért így ködbe burkolózva is szép látványt nyújtott a Bükk gyöngyszeme ahová majd visszetérünk biztosan. Valami oka biztosan volt annak, hogy most a tervezett programjaink egy részét kihagytuk és a biztonságot jelentő otthonunkba siettünk vissza.











Itthon aztán mindenki már egészségesen készült a Szilveszterre. Sütüttünk túrós malackákat és virsliket pongyolában (recepteket majd idővel lejegyzem a rapidvacsi.blogspot.com-ra is) és csocsóztunk kifulladásig majd Hanna az az igazi hős(nő) beállította az ébresztést hajnalra, mert bizony új év ide vagy oda ő pont január elsejére lett beosztva gyermekvasutas szolgálatra amit még ekkor sem hagyna ki úgyhogy nagyon érik egy poszt a gyermekvasútról, erről a csoda helyről ami tudhat valamit ha Hanna ennyire szereti.




Hanna készített egy csinos üveget amibe beledobáljuk a legkedvesebb emlékeket, élményeket (bár a blog is ezt a célt szolgálja). Ez az ötlet nagyon népszerű . Hanna kedvenc inspirációs oldalán találkozott vele és nem tétlenkedett mint én hanem megvalósította az ötletet. Remélem túl kicsi üveget választott és legkésőbb nyáron én is gyárthatok egyet. :-))

Itt az (év) vége, fuss el véle!









12.

$
0
0






-Összesen majdnem 4 évet aludt eddig
-Kb. 480 szelet pizzát evett
-Kb 441.504.000- szor dobbant a szíve
-Kb. 5850 órát töltött az iskolában eddig
-4000 ebéden van túl
-Kb. 1872-szer mosta meg a haját...

...a szülinapi üdvözlő lapja számítása szerint, ami Bostonból a pontosan 10 évvel idősebb unokatestvérétől érkezett.



Hanna 12 éves lett. Jövőre hivatalosan tinédzser lesz. A zsidó vallás szerint a lányokat a vallás akkortól tekinti nagykorúaknak, amikor a zsidó naptár szerint tizenkét évesek lesznek. A tizenkét éves lány neve bát micvá, “a parancsolat leánya”. Ez azt jelenti, hogy a zsidó törvény szerint nem kiskorú többé, hanem felnőtt.

És bár valóban nagy mérföldkő a 12. év, főleg egy kislány életében mi meglehetősen szerényen ünnepeltük meg december 29-én Hannát. Buliról hallani sem akart de szívesen elment volna egy közös főzésre egy-két barátnőjével egy főzőiskolába. A decemberi időponttal az a baj, hogy sokan szabadságon vannak, a céges rendezvények miatt pedig minden jó hely teltházas. Ezért is találtam ki azt, hogy aznap egy szépségnappal koronázzuk meg az amúgy is szépséges Hanna napját, a kicsit hangosabb szülinapi ünneplést pedig elhalasztjuk mondjuk a feledik születésnapjára ami júniusban esedékes így viszot akár egy medencés party is kerekedhet belőle. Az amerikai télen született gyerekeknél egyébként ez bevált szokás, legalábbis egy autentikus forrás, nevezetesen Hanna bostoni unokatestvérétől való infó szerint. Szóval ami késik nem múlik és máris összeállt a fejemben a feledik szülinapi buli menüje, díszlete vagy hogy majd csinálok nekik egy kertmozit.

Reggel az áhított émelygős nutellás habtorta várta az asztalon amit előző nap együtt készítettünk (milyen nagy már...velem süt, főz vagy épp egyedül) én csak feldíszítettem és rátettem a 12 szál gyertyát. A kicsik is átadták az ajándékukat amivel mindketten sokat dolgoztak de hát az a helyzet, hogy nagyon nagyon büszkék arra, hogy nővérük van aki okos, ügyes és ha kell tanulni lehet tőle és olyan igazi nagylány akitől példát lehet venni vagy lehet utánozni (amit mondjuk Hanna nem mindig telerál). Eszter pl valami egészen megható szöveget írt Hannának, hogy annak ellenére, hogy időnként összakapnak és piszkálják egymást ő nagyon de nagyon szereti Hannát.


A szépségnapot hajkiegyenesítéssel kezdtük. Igen, azokat a gyönyörű loknikat amikkel megáldotta a sors ő boldogan kigyenesítené bármikor. Így van ez- már ő is tudja_ akinek egyenes az göndört szeretne akinek meg loknis az egyeneset. Azért szerencsére már ő is belátja, hogy a hullámos fürtök nagyon szemrevalóak és amióta a Mikulás ajándékával a csoda fésűvel a Tangle Teezer-rel fésülködik mind a három lányzó azóta a frizurájuk mindig rendben van.


Egy kis manikűr következett és a téli szünetnek köszönhetően körömlakk is kerülhetett a 12 éves körmökre.

Ebédeltünk, forró csokiztunk, csacsogtunk majd következett a kényeztető nap fénypontja a halpedikűr. A halpedikűrre egy elegáns szalonban került sor. Hanna a lábait egy erre a célra kifejlesztett langyos vízű medencébe lógatta be, ahol egyszerre ötven, hatvan apró halacska "vetette rá magát" a talpára, sarkára, hogy mikromasszázst végezve eltávolítsák az elhalt hámréteget ( mondjuk Hannának még nem sok ilyene van szerencsére) amellyel egyébként táplálkoznak. A piros szívogató márnákat szokták egyszerűbben doktorhalnak is nevezni. Ezeknek az apró, legfeljebb 12 centis halaknak nincsen foguk, nem kell rettegni, hogy esetleg harapnak, csupán masszírozzák és megcsipegetik a pácienst. Kifejezetten megszereted ezeket a szorgos kis állatokat a pedikűr végén és legszívesebben egyenként megköszönnéd nekik a munkájukat. Hanna nagyon élvezte mondanom se kell.



Remélem királylánynak érezte magát ezen a napon (is). Különleges gyermekünk nekünk ő és nemcsak azért, mert első, mert ő tett anyává hanem mert irtózatosan jól vág az esze, a nyelve is fel van vágva rendesen, mert érdeklődő és emiatt rendkívül tájékozott. Érdekli a szépségápolás, a divat és a videoblogok, a kreatív ötletek és a gasztronómia világa. Magabiztosan kezeli a kütyüket, türelmesen tanít és megmutatja a legújabb slágereket nekem. Kirakja a bűvöskockát egy perc alatt és csodásan mutat rajta a gyerekvasutas egyenruha. Szenvedélyes, türelmetlen igazi bakfis!

Néha alacsonynak érzi magát de én azzal vígasztalom, hogy ha bemegyünk egy ruhaboltba és levesszük a 12-13 éveseknek való ruhát az pont jó rá vagyis "szabvány" szerinti méretekkel rendelkezik még akkor is ha vannak körülötte olyan lányok akik sokkal magasabbak és hmm hmm fejlettebbek nála. És erre kivételesen nincs jó válasza, nem tud visszavágni.

Isten éltesse sokáig Hannát. Csak szólok kedves olvasók, hogy neki köszönhetitek, hogy létezik a blog úgyhogy ha van kedvetek megköszönhetitek neki ezen az oldalon vagy akár a blog facebook oldalán. Ugyan már elmúlt december 29. de biztosan örülne neki utólag is.






Gyermekvasutas életérzés

$
0
0





Újra kint van a gyermekvasutasokat toborzó plakát az iskolá(k)ban és ez eszembe juttatta, hogy egy éve született meg az elhatározás Hannában, hogy akkor ő most belevágna a tanfolyamba és bár nem tudja mi vár rá, érzi, hogy jó kis kaland lesz. Ez adta az apropót, hogy írjak arról, hogy bizony nagyon jól döntöttünk akkor.


Nyár elején letette a vizsgákat méghozzá nagyon szép eredménnyel és részt vett az első (még nem ott alvós) de két hetes táborozáson ahol végérvényesen beszippantotta a gyerekvasutas érzés, az hogy jó oda tartozni, hogy egy olyan élménykavalkádban lehet része amiről aztán majd szívesen mesél az unokáinak is.
Merthogy ez így szokott lenni. Aki egyszer gyermekvasutas volt az biztos, hogy később felnőttkorában elő- előveszi az emlékeit és áradozva mesél róluk. Legalábbis én csak ilyennel találkoztam és őket hallgatva méginkább fáj kicsit, hogy én ebből akkor kimaradtam. Azt veszem észre, hogy Hanna ki nem hagyna egyetlen szolgálatot vagy szabadidős csoport programot és ugyanolyan lelkes, mint a legelején. Sőt ha lehet még annál is jobban...


Pedig sok áldozattal jár(t). Kezdjük az elején. A tanfolyam elméleti oktatással kezdődött. Hetente egyszer a sulijától nem túl távoli oktatási épületben tartották az órákat. A helyismeret és kereskedelem tárgyak még számomra is felfoghatóak voltak , no de a többi, a biztosító berendezések, forgalmi ismeretek tárgyak azért egy idő után bonyolulttá váltak. No ott azért volt aki abbahagyta a tanfolyamot mert elmúlt a lelkesedése. A tanoncok között mindig akad egy-két igazi megszállott vonat rajongó (többnyire fiú) akiknek már a kisujjában van minden de a többség szerintem olyan aki azt érzi, hogy persze, hogy jó, hogy új ismereteket szerez de a fő motiváció az, hogy egy olyan csapathoz lehet tartozni ahol azt csinálhatják amit a nagyok, felelősséget kell vállalni vagyis mini-felnőttekké lehet válni és közben sokat, sokat játszani, kirándulni, bandázni. És különben is. Elég nagy dolog egy olyan vasútvonalon szolgálni ami a Guinness Rekordok Könyve szerint a világ leghosszabb olyan vasútvonala (11,7018 kilométer), amelyen a forgalmi és kereskedelmi szolgálatot gyermekek látják el. Hanna az egyik ilyen gyermek szeretett volna lenni és az is lett.

A társaság abból a szempontból válogatott, hogy továbbra is csak a jó tanulókat látják szívesen vagyis a gyermekvasutazás nem mehet az iskola rovására, pláne, hogy 15 naponta vannak beosztva a gyerekek, ami miatt az iskolai tanításról időnként hiányoznak.

Az elméleti oktatásra igyekvő gyerek rendszeres elkísérése az első áldozat amit meg kell hoznia többnyire a szülőnek (vagy ahol van, a befogható nagymamának). Ez csak a bemelígeítés, mert utána már a Hűvösvölgybe kell cipelni őket hiszen a gyakorlati részt csak ott lehet tanítani. Viszont ezt is olyan professzinálisan megoldották az ifik azzal, hogy akinek nagyon messze van Hűvösvölgy (például nekünk akik a város másik végén élünk) azoknak csak a Széll Kálmán térig kell elvinni a vasutas tanoncot, onnan ők viszik fel a gyerekeket és este ugyanígy lekísérik- hogy ez némi könnyebbséget jelentsen a szülőknek.
Az ifik? Azok aztán válogatott fiatalok. Azon kívül, hogy ők régi gyerekvasutasok, komoly szűrőn mentek keresztül, mert csak a legkiválóbbakból, a legesl-legelhivatottabbakból lehet ilyen tisztségviselő. Én mindig rácsodálkozom mennyi energiával, lelkesedéssel, profizmussal vetik bele magukat a munkába miközben óriási felelősség is van a vállukon még akkor is ha egy- egy felnőtt mindig van a közelben. Precízek, kedvesek, sokoldalúak, kreatívak, határozottak és nekem úgy tűnik fáradhatatlanok. Gyakran kapunk tőlük e-mailt, amiben az éppen aktuális programról vagy szolgálatról tájékoztatnak és hát az is olyan mesterien van megfogalmazva, megszerkesztve, hogy minden alkalommal emelem kalapomat előttük. Ezt csak azért írtam, mert hát természetes, hogy féltettem Hannát, nehogy valami baja essen de be kellett látnom, hogy jó kezekben van ott a hegyen és a külsős programokon is legyen az egy vagy többnapos. Ifinek lenni a Gyermekvasútnál kiváltságos dolog.




Hajnai 5: 30-kor csörög az óra Hanna mellett amikor szolgálatra van beosztva mivel fél hétre kell a Széll Kálmán térre érni, hogy az ifik aztán Hűvösvölgyig elvigyék őket.Ez a második "áldozat". A gyerekvasutas (és a szülője) szokjon hozzá a korán keléshez. Szinte biztos voltam abban, hogy itt fog majd Hanna lelkesedése alábbhagyni de tévedtem. Gyorsabban készül el, mintha iskolába menne. Mi pedig (hol én hol Zoltán) álmosan de büszkén kísérjük őt a metro állomásig vagy a hegyre.

A Hűvösvölgyi bázisuknál reggeliznek, felöltöznek egyenruhájukba (amiben annyira helyesek) majd mindenki megtudja, hogy aznap hová osztották be őket. Még ilyenkor is belefér egy felrázó, ébresztő játék szóval frissen állnak készen az aznapi szolgálatra. Mindig várom a telefonját vagy az sms üzenetét, hogy megossza velem, hogy aznap pénztáros, jegykezelő, zárfékező, váltókezelő, értékcikkárus, peronügyeletes, rendelkező, hangosbemondó vagy naplózó lesz.

A szolgálat a zászlófelvonással kezdődik és azzal is végződik. Ez olyasmi lehet, mint az úttörőtáborban az én időmben. Énekléssel, tisztelgéssel. Egyfajta eskü lehet ez, hogy egy zászló alá tartoznak és ne felejtsék, hogy az egyenruhájuk kötelez. A dalt persze mi is tudjuk és a kicsik is kívülről fújják még akkor is ha speciel se a dallama se a szövege nem tetszik.

Az állomásfőnökök a nap végén értékelik a gyerekek munkáját százalékkal és osztályzattal kifejezve szóval nem babra megy a "játék". Mert ez amolyan átmenet a játék és a munka között, kicsit felnőttek de azért gyerekek. És a munka idején annyi mindent tanulnak észrevétlenül ami azt hiszem csak hasznukra válik majd. Hogy hogyan beszéljünk a felnőttekkel vagy hogyan oldunk meg problémás helyzeteket. Hogyan dolgozzanak csapatban és egyedül, hogy mit jelent az a szó felelősség. Persze nem dőlünk a kardunkba ha nem a maximumot kapja és előfordult, hogy tájékoztatták arról, hogy ha lehet ne rajzoljon smile figurákat a naplóba és ne felejtse a pénzzel teli táskáját az állomáson- de ezeken (csak halkan mondom nehogy megtudják) inkább nevetünk, mint sírunk...


Elhatároztuk, hogy minden évszakban meglessük Hannát munka közben és, hogy ne legyen annyira feltünő majd összekötöm a leskelődést egy kis kirándulással is. Így történt nyáron amikor a kicsikkel a Khan Károly kilátóhoz sétáltunk el és ősszel amikor Libegőzni kerekedtünk fel. Most arra várok, hogy legalább egy pici hó essen, hátha tudnék csodás képeket készíteni a tájról és a gyermekvasutas Hannáról ám ez utóbbi nem könnyű feladat mert munka közben nem szeret pózolni és különben sem ér rá (tényleg nem- állandóan valamit ellenőrizni kell). Emiatt aztán elég rossz képek születtek. Bezzeg a sok turistának, külföldinek megengedi, hogy jobbról, balról, együtt, külön fényképezkedjenek vele. Megértem az utasokat hiszen kimondhatatlanul kedves látványt nyújt a nyári vagy téli egyenruhában tisztelgő gyerekek, akik ott inkább felnőttek.

A munka mellett annyi de annyi élményben van részük. Téli túra, karnevál, nyári tábor, enklávé, métázás, piknik, ilyen olyan kiruccanás, program. Nem győzzük a naptárunkba feljegyezni a sok dátumot. Mondjuk most egy újabb megmérettetés vár rá, mert a tanultakból újra vizsgáznia kell, mint mindenkinek. Mondom én, hogy ez nem "csak" játék!

A vizsga után különböző csoportokba osztják be a végzősöket ami azért döntő fontosságú, mert ezzel a kb. 30 fős csapattal élik át a legtöbb kalandot vagyis nagy valószínűség szerint közülük kerülnek ki a barátok.
Ők a 15. csoport tagjai és hogy ezt véletlenül se felejtsék el, kaptak egy jópofa kapucnis pulcsit is. Külön öröm, hogy az egyik ifi ugyanabba a suliba járt, mint amelyikbe most Hanna. Biztosan ő tette ki a gyermekvasutas toborzó plakátot az aulába.



És reggel amikor hajnalok hajnalán felkel Hanna és nem látom az arcán azt, hogy szívesebben bújna vissza a pihe-puha ágyba, mindig ugyanazt mondom félhangosan: Valamit nagyon tudhat ez a Gyermekvasút, valamit ott nagyon jól csinálnak...

Csak szólok: Február 6-án indul az új tanfolyam. Viszont csak akkor jelentkezzetek ha valami nagyon jót szeretnétek tenni a gyereketekkel. :-))



Babaház

$
0
0





Szeretem az egy napos kiruccanásokat és mivel viszonylag régen volt részünk benne egyik hideg téli napon elhatároztuk, hogy akkor most Székesfehérvárra autózunk, mert az nincs olyan messze és mert ott található a Hetedhét Játékmúzeum, amit mindenképpen szerettünk volna megnézni. Mint utólag kiderült, vétek lett volna kihagyni. Lányos családoknak egyszerűen kötelező program de csak akkor ha nem kell sietni.
A babaházakat Moskovszky-gyűjteménynek szokás nevezni. Az egész úgy kezdődött, hogy egy osztrák származású kislányt, Auer Erzsébetet édesapja gyönyörű játékokkal halmozott el. Ez a drága jó apuka sajnos korán meghalt és a családnak új házba kellett költöznie és az akkor 13 éves Auer Erzsébetnek meg kellett válnia kedves gyermekkori játékaitól is. Az időközben felnőtté vált kislánynak - és később lányának, Moskovszky Évának is - szenvedélyévé vált a játékgyűjtés így aztán ez a páratlan gyűjtemény most állandó kiállítása az Oskola utcában lévő Hetedhét Múzeumnak.



Szerencsére utána néztünk a honlapon annak, hogy érkezéskor a kislányok egy babaruhával teli kis bőröndöt és egy öltöztethető babát kapnak. Azért mondtam, hogy szerencsére, mert a jegy megváltásakor ezt nem ajánlották fel vagyis kérnünk kellett. Jó, hogy csak három lányom van, mert a negyediknek már nem jutott volna... Pedig remek ötlet és megalapozza az egész múzeumi sétát. Az enyémek kortól függetlenül (értsd a 12 éves is) boldogan öltöztette a korabeli ruhákba, kalapokba a babákat és segítettek egymásnak. Eszter a leggondoskodóbb, legodaadóbb hármuk közül. Mindig meghat amikor babázni látom, mert olyan gyengédséggel teszi, hogy azt érzem nagyon jó anyuka válik majd belőle egyszer. Ezalatt mi vártunk és vártunk türelmesen, addig is elolvastam a tudnivalókat, hogy aztán azt zanzásítva továbbadjam majd a lányoknak. Kértem egy audio guide-ot is ami egyébként szóról szóra azt mondja ami le van írva. Azért érdemes mégis élni a lehetőséggel, mert így olvasás helyett folyamatosan a mesevilágra tapaszthatjuk a szemünket és mégsem maradunk le a tudnivalókról amelyek jó stílusban vannak megfogalmazva vagyis tényleg kíváncsi voltam a folytatásra.




A kiállítótermekben óriási vitrinek mögött meseszép, aprólékosan megalkotott babaházakat nézhettünk tátott szájjal, vágyakozva. A vitrinek alatt kihúzható fiókokban a jópofa feladatok, tudnivalók, megérinthető tárgyak nemcsak a ma már elvárható interaktivitást szolgálják hanem azt a célt is, hogy csillapítsák abbéli elfojtott vágyunkat, hogy betörjük a vitrin üvegét és kézbe vehessük, játszhassunk a babákkal, berendezési tárgyakkal éppúgy, mint itthon a saját fából készült babaházunkkal.

A saját fából készült német gyártmányú babaházunkat még déditől kapta Hanna a 2. vagy 3. születésnapjára. Azóta tartjuk nagy becsben és egészítjük ki további piciny fa bútorokkal a készletet, így kedvükre rendezhetik be a kis lakot hol panziónak, hol iskolának, hol kollégiumnak, hol társasháznak, hol pedig luxus otthonnak. Időnként lego elemekkel és emberekkel teszik még eredetibbé és azt hiszem nem sejtik, hogy mennyire fülelek és mosolygok a konyhában, hogy halljam a babák párbeszédét. Ez is egy olyan játék ami örök és megunhatatlan, amitől soha az életben nem fokok megválni inkább elteszem emlékbe az unokáimnak- és ki tudja, lehet, hogy egyszer ez is egy játékmúzeumban köt ki.





Jó, hogy nem siettünk, mert akkoriban ügyeltek a részletekre és ezeket a részleteket érdemes alaposan szemügyre venni mert ha így teszünk beleélhetjük magunkat az akkori világba, az akkori környezebe, miliőbe és annyira vágyunk rá, hogy összetöpörödjünk és mi is ott lehessünk a szép hálószobában a konyhában vagy a szatócsboltban, hogy nehezen vesszük rá magunkat, hogy továbblépjünk. Pedig van látnivaló bőven és kár lenne kihagyni a játékszobát is ahol nosztalgikus hangulat lett úrrá rajtam a régi játékaimat látva. A sok fiókos kis szekrény kincset érő játékokat rejtegetett, amelyeket persze ki is lehetett próbálni azonnal.
Ha a babaházas részt túlélik az apukák akkor az emeleten egy nagy terepasztal a jutalmuk. Sajnos ez is vitrin mögött van de legalább megnyomhatják az indító gombot. Ezalatt a lányok és az anyukák tovább gyönyörködhetnek a babaszobákban és tovább húzogathatják a fiókokat, ahol valami jópofa feladatot találhatunk.



Ha eleget sóhajtoztunk és gyönyörködtünk a régi időket felidéző mini miliők láttán akkor át lehet sétálni a Réber gyűjteménybe. Két féle ember létezik. Van aki ki nem állhatja a Janikovszky Éva könyveit (is) illusztráló Réber László rajzait és van aki értékeli mitöbb rajong a jellegzetes pálcika lábú emberekért. Én érettebb fejjel kezdtem el szeretni és itt a mesekönyv illusztrációkon túli grafikákból is kaphattam egy kis ízelítőt. Nem kell aggódni ha ez kevésbé érdekes a gyerekeknek, mert középen favonat és mindenféle gondolkodtató játék vár arra, hogy a gyerekek rájuk vessék magukat és addig is hagyják a Réber iránt érdeklődő szüleiket bámészkodni.

Az ajándékboltban beleszerettünk egy szépséges babába és annak ellenére megvettük, hogy a pénztáros hölgy finoman próbált lebeszélni bennünket róla felhívta a figyelmünket arra, hogy ez a baba nem öltöztethető mivel a végtagjaik nem mozgathatóak. Viszont gyönyörű és made in Germany és még az ára is elfogadható vagyis eldőlt a sorsa és a mi otthonunk lett az otthona vagyis egy szép emlékkel tértünk haza.




A program után még sétáltunk egy keveset, fényképezkedtünk az országalma szobor előtt, megnéztük a jobb sorsra érdemes királysír romokat is és amikor már kellően átfagytunk forró csokit ittunk Frei kávézójában. Mielőtt indultunk volna haza még beugrottunk a város új büszkeségébe aKoronás Játszótérre ahol természetesen minden játék a koronázásról szól. Nos mi ezzel a programmal és az Albapark étteremben való lakmározással tettük fel a koronát a napunkra.



Szarvasi kirucc'

$
0
0



A tavaszi szünet első napjára egynapos autós kiruccanást terveztünk. Sokáig böngésztem a netet, hogy megfelelő úticélt találjak, olyat ami mind a három lányunknak (és Zoltánnak is) tetszeni fog, mert bizony ez egyre nehezebb feladat..
Végül Szarvasra szavaztunk, mert ott van ugye az Arborétum, ami mondjuk kevésbé hozza lázba a kiskorúakat ám a mellette elterülő Mini Magyarország makettpark annál inkább.



A mesebeli, faragott fa kapun át lehet belépni az Arborétumba és itt lehet megváltani a jegyeket. Kaptunk térképet és remekül megszerkeszettt információs anyagot. Ottlétünkkor már javában dolgoztak a park téli álomból való felébresztésén az ott dolgozók. Nyírták a füvet, gaztalanítottak így nem csoda, hogy az egész gondozott és szép arcát mutatta. Kis ösvényeken lehet eljutni a történelmi Magyarország építészeti remekeihez ahol aztán egy információs tábla 3 nyelven összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat és az épülethez tartozó érdekességeket. Bizonyos épületeknél egy gomb megnyomásával az épülethez kapcsolódó hangeffektusokat is kelthetünk. A Jáki templomnál gregorián ének csendül fel, az Operaházból a Háry János dallama hallatszik, az Esztergomi Bazilikánál Mindszenthy bíboros beszéde hangzik el, hogy csak pár példát említsek. A táblán persze ezt is elmagyarázzák ahogyan azt is megmutatják, hogy milyen arányban kicsinyítették le az adott épületet. Bárki is szerkesztette, írta a szöveget nagyon szép munkát végzett. Gyerekbarát, közérthető, pont megfelelő hosszúságú és kellően informatív.





Gombnyomással indítható el a kisvonat is ami még élethűbbé teszi az mekettvárost és nem bánnánk ha saját magunkat is legyárthatnánk méretarányosan miniben és leülhetnénk a tündéri vasútállomás padjára.

A történelmi Magyarország vagy ha jobban tetszik nagy-Magyarország épületeit is jobban megismerhetjük anélkül, hogy átlépnénk a határt. Jó alkalom kiválasztani a következő útcélt. Például nagy kedvünk lenne megnézni a Felvidéken Árva várát vagy a Lőcsei Városházát megnézni igazi nagy pompájában.
Ott van Déva vára, ahová nem is olyan régen Kőműves Kelemen expresszel utaztunk Zoltánnal vagy az igazi Vajdahunyad vára amit szintén láttunk, de megtaláltuk a Segesvári tornyot is ahol már a lányokkal jártunk.

És itt volt a lehetőség, hogy a lányoknak meséljünk arról hogyan lehetséges, hogy a környező országokban ennyi magyar él, mitől lett ilyen kicsiny az országunk és hogy kerültek a magyar építészeti remekek a határon túlra, hogy milyen ostoba háború kellett mindehhez és még ami eszünkbe jutott.

A történelmi Magyarország közepén, Szarvason voltunk. Szinte kötelező mesélni a szlovákiai és erdélyi magyarokról meg persze az ott lévő várakról és más szépséges épületekről amelyek egyetlen tollvonással lettek Magyarországon kívüliek. Hanna társadalomismeret órán már tanult erről de a kicsik csak most értették meg mit keresnek magyarok Szlovákiában, Szerbiában, Kárpátalján vagy Erdélyben.







A parkot többször is körbesétáltuk már csak azért is, mert kitaláltam, hogy a végén valami jelképes ajándékért kvízt rendezek a lányoknak ezzel is ösztönözve őket az új információk beszippantására. Általában partnerek is ebben és jól szokott sikerülni de sajnos nem mindig. Van amikor elfajul és kiabálásba, sértődésbe torkollik...


A kijáratnál mindenki elmondta melyik 3 épület tetszett a legjobban és persze indoklást is kellett adni. Ez az értékelés is amolyan hagyomány minálunk.

Mivel kombinált jegyet váltottunk, az Arborétumban is tettünk egy nagy sétát. A tavasz már ébresztgette a bokrokat, fákat. Itt-ott már kivirágzott egyik-másik így nagyon szép arcát mutatta. A mammutfenyőt kerestük meg legelőször, aztán a kikötőhöz gyalogoltunk el ahol májustól fel lehet szállni egy Holt- Körös menti hajókázásra. Pepi gróf (ez a beceneve Bolza Józsefnek, aki a az arborétumot alapította) igazán szép munkát végzett ahová ha közelebb lenne minden évszakban elugranék egy nagy sétára.
A kijáratnál peckesen sétafikáló pávák búcsúztattak bennünket ám előtte még az Arborétum kertészetében vettünk egy kecskerágót amit azóta el is ültettük a kertünkben található egyetlen szabad területre, hogy ha majd ránézünk emlékezzünk erre a kirándulásra.








Egy gyors ebéddel pihentük ki a fáradalmakat majd újult erővel egy közeli kalandparkba szerettünk volna eljutni de mint megtudtuk a Szarvason lévő kalandpark teljesen bizonytalan nyitvatartással üzemel vagyis inkább nem üzemel. Ugyanez a kedves szállodai recepciós úr ajánlotta figyelmünkbe a Körösvölgyi Állatparkot, ahol az Anna-ligeti tanösvény mentén másfél km-es szakaszon a Nemzeti Parkra jellemző állatvilág egyedeit lehet megnézni. Valóban kár lett volna kihagyni! A lányok megállapították, hogy nagyoon takaros kifutójuk van az állatoknak vagyis jó dolguk lehet. Láttunk nyestkutyát, borzot, dámszarvast, mosómedvét, nyusztot (nem ugyanaz, mint a nyest vagy a nyuszi) és vizi madarakat is. A kicsik pont most vették környezetismeretből a vízparti élőlények tananyagot így felváltva fitogtatták friss tudományukat amikor a tőkésrécékhez értünk ahol az előre megvásárolt eledellel etettük a liliket, barátrécét és a nyári ludat. A 300 éves kocsányos tölgy előtt fejet hajtottunk még főleg, hogy mostanában divat mindenféle projekt miatt kivágni az egyébként egészséges fákat. (Igen. Ligetvédők vagyunk mi is)





A séta után az épületben is megnéztük a kiállítást majd újra kvíz következett ám most helyettem egy számítógép tette fel a kérdéseket. Remek ötlet. Eszter írta vendégkönyvbe de olyan kedveset, szépet és szívhezszólót, hogy az ott lévő amúgy is extra kedves hölgy megajándékozott bennünket egy-egy hűtőmágnessel amik most az íróasztaluk fémtábláján díszlenek.



Jobb időben lehet biciklit vagy kenut bérelni, most épül egy extra különleges játszótér is így biztosak vagyunk abban, hogy visszatérünk ide és élni fogunk a lehetőséggel.

Így viszont, hogy csak egy napra ugrottunk el Szarvasra már csak egy sütizésre futotta az időnkből ám véletenül megint megtaláltuk a város legjobbikát, az Ildikó cukrászdát. Nos, ha Szarvason jártok ez is kihagyhatatlan. Maradt még látnivaló amit most mi kihagytunk úgyhogy biztosan visszakanyarodunk.




Hollókő avagy nő nem maradt szárazon

$
0
0





Kitörölhetetlen emlék számomra amikor Húsvét hétfőn apukám szódásszifon segítségével teljesítette locsolói kötelességét. Visítva próbáltam magamat a takarómmal megvédeni majd inkább szaladtam előle körbe-köbe a lakásban és persze eljátszottam, hogy mérges vagyok pedig nagyon rosszul esett volna ha akár csak egyszer is elmaradt volna ez a tradíció.

Fiatal koromban Hollókőn aztán részem lehetett egy igazi vödörből való locsolkodási élményben is. Ugyan nem szokás a látogatókra egy egész vödörnyi vizet loccsintani, -inkább csak finoman fröcskölgetni az igazi húsvéti szokások iránt érdeklődő városiakat- ám Zoltán tudta, hogy én nem bánnám ha saját bőrömön tapasztalnám milyen az amikor úgy istenigazából meglocsolják a lányokat a legények és leszervezte az egyik népviseletes fiúval, hogy ne kíméljen, locsolja csak rám egy óvatlan pillanatban az egész vödörnyi vizet. Arra is emlékszem, hogy szokatlanul jó, napsütéses idő volt akkor így hamar megszáradtam már csak azért is mert nem 9 hanem csak 1 réteg szoknya volt rajtam. No hát ez is olyan húsvéti emlék ami kitörölhetetlen.

Most, hogy a locsolkodás gyakorlatilag totálisan kiment a divatból felénk és csak Zoltán és bátyám adózna e pogány hagyománynak úgy döntöttem, hogy megmutatom a lányoknak az igazi Húsvétot és nem máshol, mint Hollókőn a mesebeli faluban ahol megállt az idő és ahová legalább négyszer kell elmenni egy életben. Egyszer gyerekkorban, egyszer felnőttként, egyszer szülőként, egyszer pedig nagyszülőként.

Úgy terveztük, hogy korán indulunk egyrészt, hogy elkerüljük a várható tömeget, másrészt pedig hogy lássuk a kilenc órakor kezdődő húsvéti misét a körmenettel (hiszen olyat még egyikünk se látott). A piknikkosaramat telepakoltam ünnepi finomságokkal, a töltött zsúrkenyérrel, a sonkával, főtt tojással no meg répatortával sőt még egy üveg kölyökpezsgőt is becsempésztem, hogy még nagyobb legyen az öröm. Reggelizni ugyanis nem volt időnk itthon ezért úgy terveztük, hogy majd egy alkalmas helyszínen elfogyasztjuk az ünnepi menüt.




Jó döntés volt korán kelni és időben megérkezni mert így tülekedés nélkül parkolhattunk a faluban (a később érkezők jóval távolabb a parkolónak kijelölt mezőkön tudtak megállni) Maradt időnk a helyi pékségben különleges, káposztalavélen sült kenyeret venni, így a sonka mellé azt ehettük.
És jó, hogy páholyból nézhettük végig a misét aminek díszlete a Világörökség részévé nyilvánított falu és a népviseletben pompázó férfiak és nők voltak és valóban úgy éreztük visszementünk az időben.



A lányoknak elmondtam mit jelent az hogy az ófalu a Világörökség része. A lényege az, hogy olyan kultúrát képvisel, amely a visszafordíthatatlan változások következtében egy pillanat alatt eltűnne, elmúlna és nem tudnák már megmutatni ők a gyerekeiknek se az unokájuknak.
Itt még látható a falusi élet hagyományos formája, amely a gazdasági-társadalmi változások következtében eltűnőben van.
Ebben a faluban ma is őrzik a palóc hagyományt, az itt élők nagy becsben tartják és nagy ünnepeken, főképpen húsvétkor, felöltik hímzett népviseletüket. Bizony Hollókő nem skanzen hanem nagyon is élő falu.



A mise után csatlakoztunk a körmenethez ami nálunk csak félkör menet lett, mert megláttuk a reggelink elfogyasztásához legideálisabb padot a vár lejáratánál amit azonnal elfoglaltunk. Megterítettem valamelyik nagymamám örökségével, egy népies terítővel. Kipakoltam rá a főtt sonkát, a tojásokat, a töltött zsúrkenyeret, a répatortát és elővettem a gyerekpezsgőt is. Azért nevetésben törtünk ki amikor a húsvéti dekorációt is az asztal közepére tettem. Nos, húsvéti reggelit még ilyen jó étvággyal és ilyan hangulatosan nem költöttünk el.



A várhoz vezető úton jöttek mentek a látogatók. Két helyik férfi ellenőrizte a karszalagjukat (merthogy a rendezvényre jegyet is kellett váltani) az elhaladókon. Mögöttük karcsú üvegben pálinka volt. Tényleg nem azért kínáltam meg őket töltött kenyérrel, hogy cserébe majd pálinkát adjanak de tény, hogy így történt. Mire észbe kaptam Zoltán már koccintott a hetyke kalapot viselő fiúkkal. Nekik köszönhetjük, hogy a csomagmegőrzés is megoldódott. A piknik kosarakat és a kabátjainkat ott hagyhattuk náluk, nem kellett a forgatagban cipelnünk. Tényleg igaz a mondás, hogy kedvességre kedvesség a válasz.




A belépőjegy megváltásával ingyenesen látogatható az összes múzeum. Mi a babamúzeumoot néztük meg tüzetesebben. Itt aztán nyomon követhető a palóc népviselet jelentései. Hogy mit hord a fiatal menyecske, mit a menyasszony, hogyan öltözködnek temetésen és mit visel az idős ember ha palóc.






Tojásfestés csak egy helyen volt viszont azt is egy kifejezetten ellenszenves, állítólag pedagógus hölgy tartotta. Mondjuk illett volna kiírni, hogy mennyibe kerül egy kacsatojás meg egy pirostojás és valahogy jobb lett volna ha nem arról beszél hosszan és szüntelenül, hogy hogyan kell kimosni az ecsetet, hogy sokáig szép maradjon hanem a tojásfestés motívumaival kapcsolatban adhatott volna jó tanácsot. Legszívesebben átvettem volna a helyét hogy az ott festő gyerekeknek egy két dícsérő szót mondhassak. Hiába no, szakmai ártalom...
A tojások persze az ő segítsége nélkül is gyönyörűek lettek és csak azon izgultam, hogy a forgatagan össze ne törjenek.




Vettünk vásárfiát is. A hanguatos (ám jó tömött) szatócsboltból egy igazi lúdtollból készült tollseprűt vettem. Annyira elegáns (és hatékony) vele a takartás, hogy azon kapom magam, hogy hobbiból port törölgetek. Már megérte húsvétolnunk Hollókőn.

Voltak gólyalábasok és a népi játékokat is mind kipróbáltuk. A legnagyobb örömöt mégis egy kismacska okozta főleg Esztinek, aki valahogy minden nyaralás, utazás vagy kiruccanás alaklmával belebotlik egy cicába amit aztán jól meg is szeretget. Mindig lefényképezem ezeket a találkozásokat és már egy egész sorozatom van belőle. Úgy tervezem egyszer előhívom a képeket és egy montázst készítek belőle.
Ezúttal Eszti felkapta a cicát akinek a nyakában egyébként egy mézeskalács fityegett és úgy gondolta megmutatja neki a húsvéti forgatagot. A cica tűrte és úgy tűnt élvezte is, hogy jó kezekben van mindaddig amíg egy hollókői legény úgy döntött meglocsolja Esztit méghozzá macskástól. Persze ezt már nem tűrte szegényke és Eszti nagy bánatára kiugrott a kezéből egyenesen a macskaköves utcára.






Tökéletesen megszervezett rendezvény a Hollókői húsvét amelynek még a plakátja szerintem idén különösen jól sikerült. A kikeményített fodros szoknyák látványa (és engedéllyel történő érintése) olyan élmény amire szívesen emlékszünk és amit szívesen fényképezünk.



Elhervadni biztosan nem fogunk.










Viewing all 191 articles
Browse latest View live